Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nie lękajmy się pytań o historyczną prawdę

– Tylko wierna pamięć zakorzeniona w prawdzie jednoczy naród – powiedział abp Wacław Depo, który 1 września przewodniczył Mszy św. na odrestaurowanych fundamentach fary w Wieluniu.

– Stoimy (...) w miejscu, gdzie przepraszamy za swoje grzechy, w miejscu, gdzie stajemy w prawdzie o sobie. Zgromadziła nas tu wiara. Nie zatraćmy obrazu modlącego się Chrystusa, który uczy nas zjednoczenia z Bogiem na modlitwie – podkreślił w homilii.

Mówiąc o kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, metropolita częstochowski dziękował za to, że Bóg „nie zamknął naszych sumień i uchronił nas od utraty pamięci o śmierci naszych braci”. Wyraził wdzięczność obecnym podczas liturgii dzieciom, strażakom, pocztom sztandarowym i Kalwaryjskiemu Bractwu Męki Pańskiej w Praszce. – Ich obecność to także znak pamięci – zaznaczył.

Zofia Białas

Abp Depo polecił Bogu wszystkich, którzy zginęli 1 września i 17 września 1939 r. Wskazał, że „te dwie daty to dwa słupy pamięci rozświetlające drogę polskich sumień wobec innych narodów”. – Dwie ideologie – faszyzm i komunizm wypowiedziały w tamtych dniach walkę człowiekowi i pokazały swoje oblicze pogardy dla człowieka, dla tolerancji, dla Kościoła katolickiego, uderzyły w polską duszę – kontynuował. – Czy to się skończyło wraz z zakończeniem II wojny światowej? Ciągle jesteśmy pomiędzy narodami Wschodu i Zachodu. Ciągle konieczne jest czuwanie – przypomniał metropolita częstochowski.

Reklama

– Nie lękajmy się pytań o historyczną prawdę. Zachowajmy naszą wiarę, pamięć i tożsamość. Z dumą pokazujmy dziedzictwo prawdy i solidarności – apelował duchowny. Przypomniał, „że tylko wierna pamięć zakorzeniona w prawdzie jednoczy naród”. – Na drodze pamięci historycznej i miłości ojczyzny staje dziś Jezus Chrystus – ukrzyżowany, zmartwychwstały i eucharystyczny, który mówi: „Nie lękajcie się, bo Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata” – dodał.

Wieluńskie obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia i poświęcenie kolejnych 5 tabliczek na Wieluńskiej Golgocie z nazwiskami mieszkańców ziemi wieluńskiej, ofiar II wojny światowej.

Zofia Białas

2021-09-02 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Osoby życia konsekrowanego to źródła światła Chrystusowego w świecie

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Mariusz Frukacz

„Osoby życia konsekrowanego są jak źródła światła Chrystusowego w świecie. Nasze życie i przyszłość są zanurzone w Bogu. Wyznajemy w znaku świecy samego Chrystusa” - powiedział abp Wacław Depo, który 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była połączona z 7. rocznicą ingresu metropolity częstochowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Bosco Talent

2023-01-28 09:18

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Swojego patrona św. Jana Bosco uczcił Zespół Szkół Salzejańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosco, ale już w ten piątek Salez świętował dzień patrona szkoły. Ks. Bosco został wyróżniono w czasie Eucharystii, akademii czy też Bosco Talen. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu talentów i wielkiej miłości do młodych, inspiruje i motywuje wszystkich ludzi związanych ze szkołami salezjańskim po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję