Reklama

Niedziela Wrocławska

Msza dziękczynna w intencji bpa Andrzeja Siemieniewskiego

Wspólna służba Bogu

2 września w kościele NMP na Piasku odbyła się Msza św. dziękczynna w intencji bpa Andrzeja Siemieniewskiego, który przez lata opiekował się wrocławskimi wspólnotami charyzmatycznymi. – Jest za co dziękować, biskup był z nami intensywnie przez 27 lat i na pewno będzie nas dalej wspierał – podkreślają członkowie wspólnoty Hallelujah. Na Eucharystii obecni byli także m.in. przedstawiciele wspólnot Dom Boży, Lew Judy, Agalliasis i Koinonia Jan Chrzciciel.

[ TEMATY ]

bp Siemieniewski

Hallelujah

Magdalena Lewandowska

W dziękczynnej Eucharystii wzięli udział m.in. członkowie pięciu wrocławskich wspólnot charyzmatycznych

W dziękczynnej Eucharystii wzięli udział m.in. członkowie pięciu wrocławskich wspólnot charyzmatycznych

– Tak bywa, że niektóre wielkie podróże okazują się podróżami krótkimi. Podróż do Legnicy, którą podjąłem 28 czerwca, okazywała się przez wakacyjne tygodnie podróżą krótką. Nie trzeba było długo czekać, a spotkaliśmy się na tradycyjnych rekolekcjach, innych wyjazdach, a dziś na Mszy św. w kościele na Piasku. Właściwie to rozstanie czerwcowe okazało się szansą do innych spotkań – mówił w homilii bp Siemieniewski, który przewodniczył Eucharystii. – Kiedy sobie to uświadomiłem, przypomniała mi się modlitwa z lat 80-tych, kiedy ks. Jan Kruczyński wyjeżdżał do Lublina. Ks. Jan powiedział wtedy: widzicie, łączy nas most przyjaźni, serdeczny łuk łaski Bożej, która na nas spływa. A skoro się tak geograficznie oddalimy, to łuk tylko wzrośnie, zrobi się większy i będzie pokrywał większą przestrzeń, jak potężny namiot. I tak też jest dzisiaj z nami – tłumaczył bp Andrzej. Nawiązując do nowego roku szkolnego przypomniał, że wszyscy jesteśmy w szkole Jezusa Chrystusa: – Chrześcijanin to uczeń Pana Jezusa. Jego uczniostwo ma to do siebie, że dyplom maturalny otrzymuje się przy przejściu z tego świata do tamtego. Póki tu, to kolejne klasy, kolejne lata, póki tu, to kolejne zadania pisane nie na papierze, ale naszym życiem. Uczniowie to ci, którzy przyszli słuchać Bożego Słowa. Ale nie mamy zatrzymać się tylko na słuchaniu, refleksji – Pan Jezus zaprasza nas do działania, do posługi i ewangelizacji.

Nowy ordynariusz diecezji legnickiej podkreślał, że chociaż zmieni miejsce posługiwania, to łączy nas wspólna służba Bogu: – Kilka dni temu odbyło się wielkie uwielbienie w Lubinie, z wieloma orkiestrami, młodzi, starsi, dzieci, górnicy. Choć to wydarzenie odbywało się w diecezji legnickiej, to okazało się, że przedstawiciele wrocławskich wspólnot charyzmatycznych też tam posługiwali i pomagali. Pomysł Pana Boga, na przekraczanie tego, co może nas dzielić geograficznie czy na zegarku czy w kalendarzu. Bóg prowadzi nas do wspólnej służby, wspólnego posługiwania.

28 czerwca Nuncjatura Apostolska w Warszawie ogłosiła, że bp Andrzej Siemieniewski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, został mianowany ordynariuszem diecezji legnickiej. Zastąpił odchodzącego na emeryturę bpa Zbigniewa Kiernikowskiego. Ingres bpa Siemieniewskiego do katedry legnickiej odbędzie się 20 września. Dodatkowo 20 września jest ważnym dniem dla diecezji legnickiej, ponieważ jest to rocznica konsekracji legnickiej katedry.

2021-09-05 15:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję