Reklama

Niedziela Świdnicka

Ważne jest zaangażowanie - dzień skupienia katechetów

Przed rozpoczęciem nowego roku formacyjnego katecheci świeccy i osoby zakonne uczące religii spotkali się w sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie na dniu skupienia.

Zanim rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem bp Marka Mendyka, katecheci adorowali Najświętszy sakrament, a wielu z nich w tym czasie przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania.

Każdy ma jakieś zdolności

Już podczas samej Eucharystii biskup świdnicki nawiązując do ewangelii dnia mówił o talentach jako zdolnościach, umiejętnościach, ale które należy pomnażać, niezależnie od tego ile każdy z nas ich posiada. – Każdy ma jakieś zdolności, czy smykałkę do czegoś. Trzeba to po prostu rozwijać. I nie miejmy złudzeń, wymaga to ciężkiej pracy. Nawet życiorysy geniuszy, mających już swoje hasła w encyklopedii, wspominają o wielu latach ćwiczeń, pracy, doskonalenia talentu. Życzliwość i przekazywane dobro – samo się mnoży i podwaja nasz talent. Wystarczy chcieć – mówił hierarcha, podkreślając, że talent symbolizuje dary od Pana Boga, a to od człowieka zależy jak będzie je przyjmował i gospodarował. Następnie bp Mendyk wyjaśnił czego powinna uczyć przypowieść o talentach: - Po pierwsze – służyć sobie nawzajem, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby otrzymane dary wykorzystać jak najlepiej. I po drugie, być wiernym otrzymanym talentom. Pan Bóg daje swoim sługom „według ich zdolności” i traktuje ich jako zaufanych współpracowników. Nie jest ważny czysty zysk, ważne jest zaangażowanie w otrzymany dar – mówił.

Podsumowując pasterz diecezji życzył katechetom, aby nie bali się inwestować w dary, które Pan Bóg im powierzył. – Pamiętajcie, to Duch Święty decyduje o skutkach waszego działania. Wy róbcie wszystko, by te działania płynęły z głębi waszych serc, waszego zaangażowania. Macie misję! Czeka was droga! Nie chcę mówić czy łatwa czy trudna. Na pewno piękna, bo to jest uczestnictwo w misji specjalnej Ducha Świętego na dzisiejsze czasy – podkreślił bp Mendyk, dziękując katechetom za ich posługę, zwłaszcza tym którzy przeszli na emeryturę oraz katechetom jubilatom, którzy świętują w tym roku 25-lecie misji ewangelizacyjnej.

Reklama

Słowo do katechetów

Druga część spotkania katechetów poświęcona była zagadnieniom wychowania do właściwego udziału w Eucharystii. Wykład o tej tematyce wygłosił rektor świdnickiego seminarium duchownego ks. prof. PWT dr hab. Dominik Ostrowski. Katecheci usłyszeli cenne wskazówki związane z czynnościami i symbolami podczas sprawowania i przeżywania Eucharystii. Ksiądz prelegent zwrócił także uwagę na kwestie związane z przygotowaniem dzieci do sakramentów, w które angażują się katecheci.

Następnie w części informacyjnej organizator spotkania ks. dr Marek Korgul, szef wydziału katechetycznego świdnickiej kurii, podziękował katechetom za pracę w minionym roku, w trudnych warunkach zdalnego nauczania. Złożył również gratulacje osobom, które uzyskały kolejny stopień awansu zawodowego. Ks. Korgul zachęcił katechetów do podejmowania doskonalenia zawodowego i przypominał, że warunkiem skuteczności katechezy jest przede wszystkim osoba katechety oraz ciekawy, interesujący sposób jej prowadzenia.

2021-08-29 12:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Betania: Mieszkanie dla przyjaciela”.

Krakowskie Duszpasterstwo Małżeństw Niepłodnych oraz Stowarzyszenie „Abraham i Sara” zapraszają na Wielkopostny Dzień Skupienia dla małżeństw niepłodnych zatytułowany: „Betania: Mieszkanie dla przyjaciela”.

Rozważania wygłosi ks. dr Paweł Gałuszka, Dyrektor Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Zapraszamy wszystkie małżeństwa starające się o potomstwo, które pragną zawierzyć swoje problemy Panu Bogu oraz spotkać inne małżeństwa będące w podobne sytuacji.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję