Reklama

Świat

Kard. Gregory krytykuje proaborcyjne poglądy Bidena

Prezydent Joe Biden nie prezentuje nauki katolickiej w kwestii początku życia ludzkiego – stwierdził kardynał Wilton Gregory podczas środowego obiadu w National Press Club w Waszyngtonie. Arcybiskup siedziby władz federalnych USA dodał, że Kościół katolicki nie zmienił swojego stanowiska w sprawie sprzeczności aborcji z normami moralnymi. Joe Biden jest drugim w dziejach prezydentem USA, deklarującym się jako katolik, a kwestia jego przystępowania do Komunii świętej jest przedmiotem ożywionej dyskusji wśród biskupów Stanów Zjednoczonych.

3 września, prezydent Joe Biden powiedział, że nie zgadza się z tym, jakoby życie zaczynało się w chwili poczęcia. „Byłem i nadal jestem zdecydowanym zwolennikiem Roe v. Wade” [depenalizacji aborcji – przyp. KAI] – powiedział w Białym Domu, odpowiadając na pytanie reportera dotyczące aborcji. „Szanuję tych, którzy wierzą, że życie zaczyna się w chwili poczęcia” – powiedział. Jego słowa były odejściem od jego wcześniejszych wypowiedzi na ten temat. W wywiadzie udzielonym w 2008 roku jako kandydat na wiceprezydenta, a także podczas debaty wiceprezydenckiej w 2012 roku, Biden powiedział, że jest przekonany, iż życie zaczyna się w chwili poczęcia.

8 września, podczas spotkania z dziennikarzami w National Press Club kardynał Gregory odpowiadał na pytania dotyczące różnych kwestii, w tym aborcji, szczepionek przeciw COVID-19, kwestii rasowych i Kościoła katolickiego (sam jest Afroamerykaninem), kryzysu związanego z nadużyciami seksualnymi wśród duchownych, kary śmierci i praw pracowniczych.

Na pytanie, czy Kościół ostatnio „złagodził” swoje nauczanie na temat aborcji, kardynał Gregory odpowiedział, że nauczanie Kościoła nie uległo zmianie i stwierdza ono, iż każde życie ludzkie jest święte.

W styczniu, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, abp José H. Gomez z Los Angeles wydał obszerne oświadczenie w dniu inauguracji Bidena na prezydenta, odnotowując niektóre z aspektów pozytywnych jego programu politycznego, ale także ostrzegając, że niektóre z proponowanych przez niego działań „posuną naprzód zło moralne”. Kardynał Gregory uznał to oświadczenie za „nie w porę”, podkreślając potrzebę dialogu z nową administracją.

Podczas wiosennego spotkania biskupów amerykańskich w czerwcu, kardynał Gregory przestrzegł przed sporządzaniem dokumentu nauczającego o Eucharystii, który zawierałby odniesienia do godnego przyjmowania Komunii św., szczególnie przez katolików sprawujących funkcje publiczne. Niektórzy biskupi krytyczni wobec projektu ostrzegali, że zostanie on zinterpretowany jako jednostronne potępienie proaborcyjnych polityków katolickich, zwłaszcza prezydenta Bidena. Kardynał Gregory ostrzegł, że sporządzenie dokumentu w tym czasie może „jeszcze bardziej zaszkodzić” jedności biskupów.

Reklama

Kardynał Gregory podczas spotkania z dziennikarzami 8 września wskazał także na niedopuszczalność kary śmierci, podkreślając niedoskonałość ludzkiego wymiaru sprawiedliwości. Zaznaczył, że kwestie życia są ze sobą powiązane, choć nie na tym samym poziomie. Są kwestie związane z życiem, które mają znaczenie pierwszoplanowe. Nie można zrównywać sytuacji więźnia skazanego przez sąd z dzieckiem w łonie matki, które po prostu chce żyć.

Jako arcybiskup Waszyngtonu – stolicy USA kardynał Gregory był w minionych miesiącach w centrum dyskusji na temat możliwości dopuszczania do Komunii św. proaborcyjnych polityków katolickich. W zeszłym roku powiedział dziennikarzowi, że w takich przypadkach nie odmówiłby Komunii św.

2021-09-09 17:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamach na Świątynię Demokracji

[ TEMATY ]

Donald Trump

Joe Biden

PAP

Bezprecedensowy szturm na budynek Kapitolu wstrząsnął amerykańską opinią publiczną, wywołując za oceanem zdecydowane reakcje ze strony najważniejszych osób w państwie. To kolejne potwierdzenie niepokojącej tezy - amerykańska demokracja przeżywa historyczny kryzys. W takich okolicznościach odbywać się będzie ceremonia zaprzysiężenia Bidena, najdziwniejsza w dziejach.

Dzisiejsza ceremonia zaprzysiężenia nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, demokraty Joego Bidena była inna, niż wszystkie dotychczasowe w najnowszej historii tego kraju.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

Bosco Talent

2023-01-28 09:18

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Swojego patrona św. Jana Bosco uczcił Zespół Szkół Salzejańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosco, ale już w ten piątek Salez świętował dzień patrona szkoły. Ks. Bosco został wyróżniono w czasie Eucharystii, akademii czy też Bosco Talen. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu talentów i wielkiej miłości do młodych, inspiruje i motywuje wszystkich ludzi związanych ze szkołami salezjańskim po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję