Reklama

Niedziela w Warszawie

Zaprezentowano teledysk do słów Prymasa Tysiąclecia

W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie odbyła się premiera piosenki i teledysku „Czas to Miłość” w wykonaniu Gabi Gąsior, który powstał do słów kard. Wyszyńskiego wybranych specjalnie na tę okazję.

Całość projektu symbolizuje wspólnotowe dążenie różnorodnych ludzi do realizacji przesłania Prymasa Tysiąclecia.

Podziel się cytatem

- Wybrałam te wypowiedzi kard. Wyszyńskiego, które poruszają mnie najbardziej, bo dotyczą wspólnotowości, życia razem jedni dla drugich. Nauka w nich zawarta jest ewangeliczna i ponadczasowa, a wspólnym mianownikiem jest nadzieja i wiara w ludzi – powiedziała Gabi Gasior i dodała, że tworząc teledysk starano się ukazać wielopokoleniowość i ludzką różnorodność.

- Służyło temu zaproszenie tancerzy prezentujących różne style: taniec towarzyski, breakdance i balet współczesny. Chcieliśmy pokazać, że się różnimy, każdy z nas dźwiga inny bagaż doświadczeń, a jednak każdy wezwany jest do pomagania innym, do tego, by „podać drugiemu w potrzebie kubek świeżej wody", do czego nieprzerwanie i ponadczasowo wzywa nas Prymas Tysiąclecia – podkreśliła wokalistka.

Zaznaczyła również, że jej pragnieniem było stworzyć utwór radosny, lekki - tak, aby po jego przesłuchaniu chciało się nucić refren z tym wymownym przesłaniem: „czas to miłość”. - Chciałam także, by za słowem mogło pójść działanie, stąd moje zaangażowanie w akcję „Most do Nieba", niosącą konkretną finansową pomoc dla pierwszego dziecięcego hospicjum na Litwie, powstałego z inicjatywy siostry Michaeli Rak w Wilnie – powiedziała artystka.

Gabi Gąsior jest także autorką tekstów i muzyki, instruktorką gospel, nauczycielką śpiewu. Ukończyła wokalistykę jazzową na katowickim Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Była trenerem wokalnym w I edycji telewizyjnego show „Bitwa na głosy” w drużynie braci Golec. Muzyką zajmuje się od dziecka. Podróż gospel rozpoczęła w wieku 14 lat w Przemyskim Chórze Gospel i trwa ona do dziś. Na swoim koncie ma wydany autorski album gospel „Bez Ciebie nie ma mnie”, który ukazał się w marcu 2014 roku oraz płytę świąteczną „Narodził się Jedyny Król” wydaną w grudniu 2015 roku. Występowała w opolskim amfiteatrze podczas koncertu Super Debiuty 2014 poświęconemu twórczości Czesława Niemena wykonując utwór „Obok nas”. Przygotowała oraz poprowadziła chór ŚDM w koncercie „Credo In Misericordiam Dei” pod kierownictwem Adama Sztaby, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016r. Podczas koncertu wykonała również m. in swój utwór „Słudzy Pańscy Chwalcie Pana”. Była jedną z solistek w świątecznej trasie koncertowej widowiska muzycznego Betlejem w Polsce w 2020 r. Współpracowała m.in. z Beatą Bednarz, Adamem Sztabą, Kubą Badachem, Krzysztofem Antkowiakiem, Andrzejem Lampertem, Golec uOrkiestrą i Mietkiem Szcześniakiem oraz chórami gospel (liczne warsztaty w kraju i za granica). Na co dzień koncertuje z zespołem „Holy Noiz” oraz w duecie „GG Duo”, który tworzy z mężem Wojtkiem. Ich piosenka „Moja cisza” została odtworzona na YouTube 4,5 miliona razy. Dzięki kolejnym piosenkom i teledyskom, kanał Gabi Gąsior zyskał ponad 18 tysięcy subskrypcji. W 2020 roku ukazała się przebojowa płyta duetu zatytułowana „Moja cisza”.

Reklama

Piosenka „Czas to miłość” promuje otwartą wystawę „Niebo otwarte” o kard. Stefanie Wyszyńskim i matce Elżbiecie Róży Czackiej. Klip został nagrany z młodymi ludźmi w Muzeum na Wilanowie. - Kiedy w salach, które opowiadają o naszej dramatycznej historii, o czasach wojny i komunizmu, piosenkarka śpiewała o tym, że tylko miłość i pomoc drugiemu człowiekowi jest ważna - to zrozumiałem, jak ponadczasowe przesłanie głosił prymas. Ta piosenka ma moc i energię i świetnie ukazuje życie Wyszyńskiego. To nasz bohater który wygrał, i nie dał się zniszczyć, a na nienawiść odpowiadał miłością - tłumaczył dyrektor Piotr Dmitrowicz.

- Inspiracją do tego tytułu wystawy były słowa matki Elżbiety Czackiej, która często powtarzała, że niebo jest otwarte dla nas wszystkich. Jest to okazją do czynienia każdego dnia aktów dobroci. Matka Czacka była pionierką w opiece nad osobami niewidomymi i ociemniałymi. Inspiracją również było osiem błogosławieństw – dodała dr Justyna Majewska, kurator wystawy. Wyjaśniła, że wizja artystyczna wystawy przypomina kazanie na górze.

Reklama

- Wspinamy się wszyscy, podejmujemy pewien trud i dlatego filary wystawy mają różną wysokość. Jako jej twórcy pragnęliśmy streścić te osiem błogosławieństw w ośmiu wartościach. W ten sposób pokazaliśmy życie zarówno matki Czackiej jak i kard. Wyszyńskiego. Chcielibyśmy aby nasi odbiorcy również przejrzeli się w ośmiu błogosławieństwach, przyłożyli do nich własne życie. Być może będzie to zachęta, aby nimi żyć – zachęcała dr Majewska.

Piosenka i teledysk Gabi Gąsior oznacza także dla Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła li i Prymasa Wyszyńskiego początek współpracy z Fundacją Aniołów Miłosierdzia, wspierającą jedyne stacjonarne hospicjum na Litwie, założone i prowadzone przez polską siostrę Michaela Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Dziś hospicjum to nazywane jest Ambasadą Dobra, Betlejem Miłosierdzia, Mostem do Nieba, ale także Ambasadą Polskiej Dobroczynności. Opiekuje się rocznie kilkuset osobami - zarówno stacjonarnie, jak i w opiece domowej, lecz wszystkich przyjmuje za darmo. Łączny koszt utrzymania działalności hospicjum dla dorosłych i dzieci w Wilnie przekracza obecnie ponad 4,4 mln zł. Część z tej sumy pokrywa litewska kasa chorych, lecz ponad połowę s. Michaela musi zdobyć sama.

Do akcji wsparcia tego nieprawdopodobnie pięknego dzieła włączają się artyści, wśród nich artystka Gabi Gąsior, która wraz z mężem Wojciechem zgodziła się przyjąć tytuł Ambasadora akcji „Ratujmy Most do Nieba — jedyne hospicjum na Litwie”. W działania wspierające włączy się teraz także Muzeum, które przez cały beatyfikacyjny weekend będzie otwarte w wydłużonych godzinach: piątek 12.00—20.00, sobota 10.00—20.00, niedziela 14.00—20.00.

2021-09-10 16:59

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję