Reklama

Aktualności

Słowacja: wizyta papieża Franciszka wielkim wydarzeniem, szczególnie w kontekście pandemii

Wizyta papieża Franciszka na Słowacji to wielkie wydarzenie, zwłaszcza w kontekście pandemii koronawirusa - powiedział PAP rektor słowackiego narodowego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej o. Ondrzej Kentosz OSPPE. Przed kościołem papież odprawi w środę mszę święta, w której - jak się oczekuje - udział weźmie kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Na mszę przybył emerytowany metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. We wtorek były osobisty sekretarz św. Jana Pawła II był na liturgii odprawionej przez Franciszka w Preszowie na wschodzie Słowacji.

„Gdy w czasie studiów w Polsce widziałem setki tysięcy pielgrzymów, przechodzących choćby przez Jasną Górę, to było mi smutno, że na Słowacji jest inaczej. Po kilkunastu latach posługi w moim kraju odkrywam, że również te małe grupki, skromniejsze pielgrzymki mają też coś w sobie i nie potrzeba tego za wszelką cenę zmieniać” – powiedział PAP rektor kościoła Matki Bożej Bolesnej.

Podziel się cytatem

Paulin podkreślił także, że jego zdaniem tylko część objawień związanych z sanktuariami ma charakter uniwersalny, a każdy naród musi odkrywać swoją część posłannictwa, by lepiej zrozumieć swoje zadanie, swoją duchowość i mentalność.

Dla o. Kentosza sanktuarium w Szasztinie jest symbolem rodziny i świadectwem, że dla Słowacji w XXI wieku nie ma innej drogi niż przez rodzinę. Jak podkreślił, tutejsze objawienie związane było właśnie z ochroną rodziny.

Reklama

„Sanktuarium powstało w czasie wielkiej monarchii austro-węgierskiej, gdy społeczeństwo było wielonarodowe i wielokulturowe, zróżnicowane ekonomicznie. Wśród tego wszystkiego jeden, może i najmniejszy, naród słowacki, który w swojej prostocie, spokoju i zdecydowaniu potrafi za pomocą łaski bożej przygotować miejsce, które łączy, szanuje i potrafi obdarować” – powiedział.

„Wizyta papieża Franciszka jest wielkim wydarzeniem, szczególnie w kontekście pandemii. Ludzie są przygnębieni długotrwałymi ograniczeniami, złymi wiadomościami, pogorszeniem relacji międzyludzkich i kryzysem gospodarczym. Papież przynosi radosną nowinę i słowa pokrzepienia. Jest to sygnał tego, że powoli się otwieramy na lepszą przyszłość” – powiedział PAP o. Kentosz.

Zwrócił uwagę, że dzień obecności papieża w Szasztinie nie został wybrany przypadkowo. 15 września obchodzone jest święto Matki Bożej Bolesnej, która jest patronką Słowacji.

Plac przed ołtarzem sąsiadującym z gmachem bazyliki zaczął się zapełniać już od godz. 22 we wtorek. W środę nad ranem na polach zamienionych w parkingi stanęły pierwsze autokary z pielgrzymami. Dojechały także specjalne pociągi. Według wstępnych szacunków na mszy będzie około 70 tys. osób. Pierwotnie planowano, że sektory dla wiernych zostaną zamknięte o godz. 8 w środę. Ponieważ jednak drogi dojazdowe zostały zablokowane przez setki samochodów osobowych oraz idących w stronę błoni ludzi, godzinę zamknięcia przesunięto na 9.

Słowacy studiujący w czeskim Brnie, Jula i Marek, zajęli miejsca tuż przy barierce, dokładnie naprzeciw ołtarza, już we wtorek wieczorem. Mieli ze sobą grube śpiwory i karimaty. „Gdy zajmowaliśmy miejsca, nie było łatwo znaleźć takie, które by nas zadowalały, ale udało się” – powiedzieli PAP.

Reklama

Później do Szasztina przyjechały grupy prowadzone przez księży parafialnych z całego kraju. Nie brak też wiernych, którzy podróż podejmowali indywidualnie.

„Przyjechałam z Wysokich Tatr. Mieliśmy jechać autokarem, ale zabrakło chętnych, chyba przez wymóg szczepień i rejestrację” – mówiła PAP 50-letnia Maria.

Podziel się cytatem

Samotną podróż z Zabrzehu na Morawach w Republice Czeskiej do Szasztina ma za sobą także Jan Chrobek. Przyjechał pociągiem, a na miejsce mszy dotarł nad ranem.

82-letni Jan Rybar, który mieszka w odległości około 20 kilometrów od bazyliki i na pielgrzymkach do Matki Bożej Bolesnej jest co roku, takiej liczby wiernych tutaj jeszcze nie widział. Był też na mszy, którą w 1995 roku odprawiał w pobliżu Szasztina Jan Paweł II. „Teraz wszystko jest bardziej nowoczesne, a papież wówczas był bardziej razem z nami. Był bardziej słowiański, ale i ten jest dobry. Przystosował się do nas i mówi mądre rzeczy” – ocenił Rybar.

Reklama

Z Szasztina Piotr Górecki (PAP)

ptg/ akl/

2021-09-15 09:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: prezydent Kiska zaprosił papieża na Słowację

[ TEMATY ]

Słowacja

Franciszek w Polsce

Małgorzata Cichoń

Papież przyjechał na Błonia tramwajem

Papież przyjechał na Błonia tramwajem

Prezydent Słowacji Andrej Kiska złożył nieoczekiwaną wizytę pielgrzymom ze swego kraju uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży Krakowie. Jak właśnie ujawniono, uczestniczący w oficjalnym powitaniu Franciszka na Zamku Królewskim na Wawelu prezydent Kiska wręczył papieżowi zaproszenie do odwiedzenia Słowacji.

Kiska przyleciał do Krakowa 28 lipca, na kilka godzin przed papieżem i zaraz po przylocie udał się do podkrakowskiej Skawiny, gdzie w czasie ŚDM mieszkają pielgrzymi ze Słowacji. Choć o wizycie głowy ich państwa dowiedzieli się na kilka minut wcześniej, szybko się zgromadzili i z entuzjazmem powitali prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję