Reklama

Niemcy

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

Niemiecki purpurat kurialny wyraził się natomiast z uznaniem o alternatywnym wobec oficjalnego tekstu „drogi synodalnej”, dokumencie „Władza i odpowiedzialność", opublikowanego 3 września na nowej stronie internetowej przez biskupa Rudolfa Voderholzera z Ratyzbony, który jasno analizuje istniejące problemy, jest zgodny z Soborem Watykańskim II i proponuje skuteczne i wykonalne kroki reformy. „Opiera się wyraźnie na fundamentach Soboru, które powinny być wspólne dla nas wszystkich” - stwierdził emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. „Rozpoznaje on otwarte pytania, jakie pozostawił Sobór i stara się kontynuować drogę Soboru, na jego bezpiecznych fundamentach” - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dodał, że czyniąc to, pokazuje, iż „wywracanie wszystkiego do góry nogami nie jest konieczne” i że „można wyjść poza Sobór, w duchu Soboru, bez wchodzenia w konflikt z nauczaniem Kościoła”. „Jest to droga żywej tradycji, droga Kościoła" - dodał kard. Kasper. „Rozumie ona tradycję nie jako twierdzę wydającą zakazy, ale jako zaproszenie do wyruszenia w drogę Kościoła i bycia zaskakiwanym przez nowe spojrzenia".

Wspomniany 45 stronnicowy dokument, który powstał z inspiracji bpa Rudolfa Voderholzera jest pierwszym z serii, która będzie poruszać także tematy z pozostałych trzech forów synodalnych. Jego współautorami są ks. Wolfgang Picken z Bonn, Marianne Schlosser, profesor teologii w Wiedniu (Austria), dziennikarka Alina Oehler oraz biskup pomocniczy Augsburga Florian Wörner.

Jego autorzy pragnęli „nakreślić konkretne kroki reformy, które mogą być realizowane w wierności wobec wiary Kościoła i zgodnie z jego strukturą prawną, ale które pokazują również, że pytania, jakie społeczeństwo stawia Kościołowi, są traktowane poważnie". Jednak wniosek o przedyskutowanie tego alternatywnego dokumentu został odrzucony przez kierownictwo Forum Synodalnego, Claudię Lücking-Michel i biskupa Essen, Franza-Josefa Overbecka.

Forum jest jednym z czterech, które składają się na drogę synodalną, wieloletni proces, który wyrósł z kryzysu nadużyć seksualnych i ma się skończyć w lutym 2022 roku. Pozostałe trzy dotyczą moralności seksualnej, życia kapłańskiego i roli kobiet w Kościele.

Ksiądz Picken powiedział, że postrzega wypowiedzi kardynała Kaspera jako potwierdzenie poglądu, „że oficjalny tekst forum jest częściowo oparty na hipotezach teologicznych niemożliwych do obrony i dlatego prawdopodobnie poniesie porażkę w kategoriach Kościoła powszechnego".

Reklama

„Kardynał Kasper podkreśla, jak ważne na drodze synodalnej jest zmaganie się o rozwiązania, które mogą poprzeć wszyscy " - powiedział ks. Picken. „Popiera tym samym nasz postulat otwartej i żywej debaty. Niestety, ci, którzy kierują drogą synodalną, tego właśnie odmawiają".

„Ku naszemu przerażeniu, przewodniczący Forum Synodalnego odrzucili prośbę jednego z członków, aby przedyskutować tekst alternatywny na forum. W ten sposób blokują otwarty dialog i wykluczają całe grupy. Postrzegam to jako oskarżenie forum zajmującego się władzą, podziałem władzy i uczestnictwem.

„Wielokrotnie musieliśmy doświadczać odsuwania, marginalizowania i uciszania” - powiedział duchowny, dodając, że to „wyraźnie przeczy znaczeniu synodalności i wszystkiemu, co zaproponował papież Franciszek" przed zbliżającym się synodem 2021-2023 na temat synodalności dla Kościoła powszechnego.

W czerwcu b.r. kardynał Kasper wyznał, że jest „bardzo zaniepokojony" niemiecką drogą synodalną i zastanawiał się, dlaczego osoby zaangażowane w ten proces nie wzięły pod uwagę listu papieża Franciszka z 2019 r., w którym Ojciec Święty wezwał ich do potraktowania zastrzeżeń „bardziej poważnie i, jak przystało na synod, rozważenia krytycznych pytań w świetle Ewangelii?". Skrytykował również wysoki profil medialny drogi synodalnej, mówiąc, że „naprawdę nie daje ona dobrego wizerunku publicznego".

„Jestem bardzo zaniepokojony, ale jestem ostrożny w wydawaniu ostatecznego, całościowego osądu" – powiedział kard. Kasper.

Reklama

Biskup Voderholzer jest od dawna krytykiem pewnych aspektów drogi synodalnej. W 2019 roku, wraz z kardynałem Rainerem Woelkim z Kolonii, opracował alternatywne statuty, które miały kierować procesem, ale propozycja została odrzucona przez Radę Stałą biskupów niemieckich w sierpniu 2019 roku. W tym samym roku głosował również przeciwko statutowi procesu.

W lutym 2020 r. powiedział, że wykrył „autorytarny despotyzm” w procedurach drogi synodalnej, a we wrześniu tego samego roku ostro skrytykował tekst opracowany przez forum na temat roli kobiet, podała agencja KNA.

3 września biskup Voderholzer ogłosił powstanie nowej strony internetowej poświęconej drodze synodalnej, której celem jest wniesienie wkładu w proces synodalny poprzez teksty wierne nauczaniu i tradycji Kościoła. Na stronie internetowej znajdą się również teksty alternatywne dla trzech pozostałych forów synodalnych.

Druga sesja plenarna Zgromadzenia Synodalnego, najwyższego organu decyzyjnego dla srogi synodalnej, odbędzie się we Frankfurcie w dniach 30 września - 2 października.

W skład zgromadzenia wchodzą biskupi niemieccy, 69 członków wpływowego świeckiego Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) oraz przedstawiciele innych części Kościoła w Niemczech.

W swoim rzymskim wykładzie kardynał Kasper powiedział, że „nie trzeba wywracać wszystkiego do góry nogami; konieczne jest jedynie odważne podążanie drogą Kościoła i Soboru. Wtedy nie musimy się bać; wtedy mamy obietnicę Pana po naszej stronie”.

Wyraził jednak nadzieję, „że obie strony są wystarczająco dojrzałe, aby zbliżyć się do siebie", dodając, że jeśli "nowe wyjście" jest naprawdę pożądane, "to potrzebujemy, zgodnie z tradycją synodalną, jednomyślnej odpowiedzi, która nas nie dzieli, ale łączy”.

2021-09-23 20:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrz kickboxingu: potrzeba nam radykalizmu pierwszych chrześcijan

[ TEMATY ]

Niemcy

nawrócenie

kickboxing

Karol Porwich/Niedziela

Do prawdziwego spotkania z Chrystusem i odkrycia Go w tabernakulum doprowadziła mnie żona. Zrozumiałem wtedy, że odkryłem Prawdę, której od dawna szukałem - tak o swym nawróceniu i konwersji na katolicyzm mówi niemiecki mistrz kickboxingu, Gordon Haupt. Jednocześnie wyraża zaniepokojenie kształtem jaki w jego ojczyźnie przybiera obecnie droga synodalna.

31-letni mężczyzna połowę życia spędził na ringu i nosi bojowy przydomek „niemieckiego barbarzyńcy”. Jak mówi myślenie o Bogu od zawsze stanowiło ważną część jego życia, jednak nie był w stanie doświadczyć prawdziwości wiary. Otrzymana w prezencie Biblia zajmowała wprawdzie ważne miejsce u niego na półce, ale nigdy jej nie przeczytał. „Miałem wrażenie, że Bóg mnie przyciąga, mocno Mu się jednak opierałem mając świadomość, że kiedyś Mu się poddam” – mówi w swym świadectwie.
CZYTAJ DALEJ

Kolejne dzieci już wkrótce mogą zostać zabite w szpitalu w Oleśnicy

2025-05-09 20:50

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Karol Porwich/Niedziela

Felek, któremu wstrzyknięto chlorek potasu do serca w 9 miesiącu ciąży nie był jedyny. W latach 2022-2024 w szpitalu w Oleśnicy pod pretekstem troski o zdrowie psychiczne kobiet zabito 378 dzieci, w tym wiele dzieci zdrowych oraz dzieci w zaawansowanych ciążach. Niestety, wiele wskazuje na to, że dzieci będą dalej ginąć! - alarmuje Fundacja Grupa Proelio.

Dotychczasowe protesty przyniosły pewne rezultaty: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie uśmiercenia Felka, Naczelna Izba Lekarska przekazała sprawę do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej a Ministerstwo Zdrowia wszczęło kontrolę w sprawie Felka. Te działania są jednak stanowczo niewystarczające, a - co więcej - wiele ostatnich wydarzeń może wskazywać na to, że są to jedynie działania pozorowane.
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka pod znakiem pożegnania papieża Franciszka

2025-05-11 23:30

Danuta Niemiec

Turyn- kompleks ks. Bosko

Turyn- kompleks ks. Bosko

W dniu wyjazdu pielgrzymów dotarła smutna i poruszająca wiadomość – do Domu Ojca odszedł papież Franciszek. Śmierć Ojca Świętego wstrząsnęła całym światem, a dla uczestników pielgrzymki stała się przełomowym momentem. Konieczna była zmiana pierwotnego planu, aby móc wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych w Watykanie. Pielgrzymi jednogłośnie zdecydowali, że chcą osobiście pożegnać Papieża – człowieka, którego prostota, miłosierdzie i oddanie Ewangelii inspirowały miliony wiernych.

W czasie dziewięciodniowego pobytu we Włoszech pielgrzymi odwiedzili Padwę, Sirmione, urokliwe średniowieczne, miasteczko nad Jeziorem Garda, Montechiari-Fontanelle, gdzie znajduje się Sanktuarium Rosa Mystica – Matki Kościoła, miejsce objawień maryjnych (kościół jubileuszowy), Mediolan, Turyn, malowniczą Pizę, Sienę, jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast Europy. Pielgrzymi zwiedzili Kościół św. Dominika z relikwiami św. Katarzyny Sieneńskiej – patronki Europy. Na drodze pielgrzymowania znalazła się również piękna Wenecja. Najważniejszym punktem pielgrzymki stał się jednak dwudniowy pobyt w Rzymie. Pielgrzymi z Nienadówki wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka. Dla wielu uczestników była to chwila głębokiego wzruszenia, modlitwy i jedności z całym Kościołem. Osobiste pożegnanie Ojca Świętego pozostanie w ich sercach na zawsze jako niezatarte wspomnienie. W drodze powrotnej pielgrzymi zatrzymali się w Wiedniu, na Wzgórzu Kahlenberg.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję