Reklama

Niedziela w Warszawie

O światło Ducha Świętego

Mszą św. w katedrze warszawsko-praskiej rozpoczęła się jubileuszowa X Rada Kapłańska Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

2021-10-01 23:48

[ TEMATY ]

rada kapłańska

generał

Rycerze Jana Pawła II

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Eucharystii przewodniczył ks. Jarosław Glonek, kapelan generalny Rycerzy św. Jana Pawła II. Przy ołtarzu stanęli również ks. dr Zenon Hanas SAC, przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla oraz księża kapelani poszczególnych prowincji Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. W czasie Mszy św. modlono się o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego i wyniesienie do chwały ołtarzy śp. abp. Henryka Hosera SAC, kreatora zakonu oraz o światło Ducha Świętego na czas wyboru nowego generała.

Przed rozpoczęciem liturgii siedmiu kandydatów zostało uroczyście przyjętych do zakonu, złożyło ślubowanie i otrzymało mantullę, czyli charakterystyczny czarny płaszcz z żółtym obszyciem i herbem zakonu znajdującym się na piersi i plecach. Dokonano także powołania prowincji hiszpańskiej.

Reklama

W kazaniu ks. Glonek, uzasadniając wybór formularza wotywnej Mszy św. do Ducha Świętego podkreślił, że to właśnie Boski Paraklet wskaże tego, który będzie dalej przewodził Rycerzom św. Jana Pawła II.

- Nie jest łatwo mówić o Duchu Świętym. Słowa te nie pochodzą z zakresu naszego codziennego życia. Łatwiej nam mówić o Bogu Ojcu i Synu Bożym – zauważył ks. Glonek i przypomniał, że Duch Święty jest obecny w naszych tylko najkrótszych modlitwach, jak znak krzyża, Chwała Ojcu, czy Anioł Pański i to na trzecim miejscu. – Jak więc jest z Duchem Świętym w naszej wierze? Czy nie jest tak, że Duch Święty wydaje nam się trochę niepotrzebny, jakby sztucznie dodany do naszej wiary? – pytał kaznodzieja.

- Duch Święty broni, pociesza i dodaje odwagi. Jest Parakletem. Ale również oświeca, podpowiada i wskazuje. O jego światło dzisiaj się modlimy – podkreślił na zakończenie ks. Glonek.

Reklama

Po Mszy św., przy grobie śp. abp. Hosera w kryptach katedry św. Floriana i św. Michała Archanioła dr Krzysztof Wąsowski, pierwszy generał zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, złożył abdykację. Nowego generała wybiorą 2 października wszyscy obecni na Radzie Kapłańskiej członkowie zakonu.

Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II to katolicka, polska organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Zrzesza katolickich mężczyzn, którzy w odpowiedzi na nauczanie Papieża Polaka pragną służyć Kościołowi katolickiemu i Ojczyźnie. Zakon został założony dziesięć lat temu jako wotum za pontyfikat św. Jana Pawła II.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Generał jezuitów: celem ataków na papieża jest wpływ na przyszłe konklawe

Ataki na papieża Franciszka w Kościele są walką między tymi, którzy chcą Kościoła o jakim marzył Sobór Watykański II i tymi, którzy tego nie chcą - uważa przełożony generalny zakonu jezuitów o. Arturo Sosa. Na spotkaniu z dziennikarzami ze Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech zakonnik stwierdził, że „nie ma wątpliwości, iż w Kościele trwa obecnie walka polityczna”.

- Jestem przekonany, że nie jest to jedynie atak na papieża. Franciszek jest przekonany do tego, co robi od czasu, gdy został wybrany papieżem. Nie zmieni się - stwierdził o. Sosa. Wiedzą o tym także jego krytycy, dlatego w istocie ich ataki są „sposobem wpłynięcia na wybór następnego papieża”.

CZYTAJ DALEJ

Dominik – chłopiec z Zespołem Downa, który zmienia serce na lepsze

2021-10-27 08:48

[ TEMATY ]

życie

prolife

Grupa Proelio

Pamiętaj, że boimy się tego, czego nie znamy - mówią Dorota i Michał Jaroszewicz, rodzice mającego zespół Downa Dominika. Gdy w czasie ciąży dowiedzieli się o wadzie genetycznej swojego dziecka, bardzo to przeżyli. To była rozpacz – wspominają. Dzisiaj nie wyobrażają sobie, że Dominika mogłoby z nimi nie być lub mógłby być inny.

Chłopiec dopełnił ich rodzinę, pomógł dojrzeć, zrozumieć, że dzieci służą do kochania, nie do spełniania rodzicielskich ambicji i bycia doskonałymi. Jest ich „przekochanym, przeuroczym, cudownym dzieckiem”.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych – Cuapa

2021-10-27 22:00

[ TEMATY ]

wiara

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Punktem dzisiejszego naszego pielgrzymowania będzie Nikaragua, a konkretnie miejscowość Cuapa, w której Matka Boża objawiła się pięćdziesięcioletniemu mężczyźnie Bernardo Martinezowi. Widział on ją sześć razy pomiędzy 8 maja a 13 października 1980 roku. Jedynie w sierpniu nie dostąpił objawienia, natomiast ostatnie miało miejsce 13 października, podobnie jak w Fatimie. Było to przed krwawą wojną domową, do jakiej doszło w Nikaragui rządzonej przez sandinistów, a po trzęsieniu ziemi, które spowodowało poważne straty.

Wizjoner z Cuapy był zakrystianinem w starej kaplicy w Cuapa, przy tym odznaczał się szczególnym nabożeństwem do Matki Najświętszej. Od dziecka codziennie odmawiał różaniec oraz trzy „Zdrowaś Maryjo”, a w trudnych chwilach wołał do Matki Bożej: „Nie opuszczaj mnie, Matko”. Tak wychowała go babcia... Pewnego dnia ujrzał w kaplicy figurę Matki Bożej całą skąpaną w świetle, próbował jednak zjawisko to wytłumaczyć w sposób racjonalny. Pewnego dnia, kiedy przebywał nad rzeką, ponownie objawiła się mu Maryja, a gdy zapytał kim Ona jest, odparła: „Przybyłam z nieba. Jestem Matką Jezusa”. Na pytanie Bernarda: czego sobie życzy, odpowiedziała: „Chcę, by codziennie odmawiano różaniec”... „Chcę, by na różańcu modlono się nieustannie, w rodzinach... włącznie z dziećmi, które są już w stanie zrozumieć... by modlono się o wyznaczonej godzinie, kiedy nie ma spraw związanych z pracą w domu... ”. „Módl się, módl, mój synu, na różańcu za cały świat. Powiedz wierzącym i niewierzącym, że światu grożą wielkie niebezpieczeństwa...”. Gdy Bernardo chciał zawołać jedną z kobiet, która wierzyła w prawdziwość jego słów o dziwnym blasku figury Maryi Panny i nie wyśmiewała się z niego jak inni – Maryja powiedziała: „Nie. Nie każdy może mnie widzieć. Ujrzy mnie kiedy zabiorę ją do nieba, musi jednak odmawiać różaniec, tak jak proszę”. „Tak jak w Fatimie i tutaj, w Cuapa, jednostką miary niebieskiej okazał się właśnie różaniec...”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję