Reklama

Aktualności

Papież ustanowił na Uniwersytecie Laterańskim cykl studiów „Ekologia i środowisko"

Papież Franciszek ustanowił na Uniwersytecie Laterańskim cykl studiów „Ekologia i środowisko. Troska o nasz wspólny dom i ochrona stworzenia” oraz zapowiedział powołanie we współpracy z UNESCO katedry zajmującej się edukacją dla zrównoważonego rozwoju. Obecny przy powołaniu do życia tej inicjatywy patriarcha Bartłomiej zwraca uwagę, że jedynie wspólna formacja uczniów Chrystusa może doprowadzić do skutecznego budzenia świadomości ekologicznej.

[ TEMATY ]

Franciszek

Prof. Vincenzo Buonomo, rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, przywołał słowa Franciszka, który uważa, że należy przejść od rozumienia ochrony środowiska na poziomie porywów emocjonalnych do wymiaru naukowego, łączącego wiedzę ekonomiczną, socjologiczną i prawną z refleksją teologiczną, etyczną oraz filozoficzną. Często tematy środowiskowe są traktowane jedynie w kluczu naukowym i technicznym. Uniwersytet powinien poszukiwać spojrzenia całościowego na problem ochrony środowiska.

Prof. Buonomo zwrócił uwagę na ekumeniczny aspekt kształcenia w ramach nowego cyklu: „Ekologia i środowisko” oraz wskazał na integralne podejście w kwestii formacji do budowania świadomości znaczenia troski o wspólny dom.

„To nie przypadek, że UNESCO połączyło siły w tej inicjatywie z Kościołami. Obecność tej organizacji, zarówno dziś, jak i w trakcie cyklu badań, będzie realizowana dzięki specjalnej katedrze UNESCO ds. edukacji na rzecz przyszłości zrównoważonego rozwoju – podkreślił Buonomo – Również w tym przypadku mamy do czynienia z relacją synergii pomiędzy wizją organizacji a wizją Kościołów chrześcijańskich. Jedynie poprzez dialog, wymianę i akceptację różnorodności oraz poprzez różne punkty widzenia, możliwe jest zajęcie się kwestią ochrony środowiska w sposób całościowy”.

2021-10-08 16:22

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Niech Maryja pomoże nam być znakami Chrystusa zmartwychwstałego!

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

"Niech Dziewica Maryja, milczący świadek śmierci i zmartwychwstania swojego Syna Jezusa, pomoże nam być jasnymi znakami Chrystusa zmartwychwstałego pośród wydarzeń świata" - wezwał Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Regina Caeli w Watykanie.

Publikujemy tekst papieskich rozważań.

CZYTAJ DALEJ

Mieć odwagę

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. 15

[ TEMATY ]

nawrócenie

Karol Porwich/Niedziela

Gdy używamy imienia Jezus w zwykłej rozmowie czy głośno mówimy o tym, jaką siłę daje nam wiara, dajemy świadectwo. Ludzie mogą je odrzucić, ale równie dobrze może się ono stać ziarnem.

Od lat powtarzamy za kolejnymi papieżami, że świat bardziej potrzebuje dzisiaj świadków niż nauczycieli Ewangelii. Gdy wyobrażamy sobie jednak takiego świadka, zazwyczaj widzimy kogoś, kto stojąc na środku kościoła, opowiada historię swojego życia. Ludzie przychodzą, by posłuchać o jego nawróceniu, o działaniu Boga w jego codzienności. Umocnieni w wierze wracają do swoich domów i wraz z innymi katolikami wspominają potem to spotkanie, dyskutują na ten temat, zachwycają się wiarą tego człowieka, chcą budować tak bliską relację z Bogiem, o jakiej im opowiadał. Zgadzamy się więc chętnie z tym, że świat potrzebuje świadków, i my sami przyjdziemy na spotkanie z nimi do naszej parafii, jeśli tylko w ogłoszeniach usłyszmy, iż ktoś taki się pojawi. W taki oto sposób wytrącamy Bogu z ręki zapewne ponad 90% tych, o których mówili papieże i których On posyła.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję