Reklama

Niedziela w Warszawie

Srebrny jubileusz Akcji Katolickiej

Metropolita warszawski przewodniczył w Świątyni Opatrzności Bożej Mszy św. dziękczynnej z okazji 25-lecia powołania Akcji Katolickiej w archidiecezji warszawskiej.

2021-10-09 20:19

[ TEMATY ]

jubileusz

Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Eucharystię z kard. Nyczem koncelebrowali proboszczowie i asystenci parafialni Akcji Katolickiej. W Świątyni Opatrzności Bożej zgromadzili się przedstawiciele parafialnych oddziałów z archidiecezji warszawskiej oraz goście z innych diecezji.

W kazaniu kard. Nycz przywołał słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane do polskich biskupów przybyłych do Watykanu z wizytą „ad limina” w 1993 r., w których Papież zachęcał do odnowienia w Polsce struktur Akcji Katolickiej. Metropolita warszawski wskazał na bł. kard. Stefana Wyszyńskiego jako na współczesnego duchowego opiekuna Akcji Katolickiej, który doskonale znał się na nauce społecznej Kościoła i bliska mu była przedwojenna Akcja Katolicka. – Przyzywajmy jego orędownictwa na to 25-lecie i na przyszłość, która przed wami – zachęcał kard. Nycz.

Reklama

Metropolita warszawski nawiązał również do odczytanego fragmentu Ewangelii, w którym kobieta z tłumu głośno zawołała do Jezusa: "Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś". A Jezus odpowiedział jej: "Owszem, ale również błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je". – Jesteśmy tymi, którzy to Boże słowo zachowują i próbują zaszczepić w swoim życiu. Bo nas Jezus posyła, abyśmy byli głosicielami, ale też tymi, którzy według niego postępują i nim żyją – podkreślił kardynał i dodał, że niezwykle ważne jest, aby nasze życie rodzinne, zawodowe i społeczne było przesiąknięte Ewangelią. – Nie ma lepszej drogi, jak świadectwo życia według słów Jezusa – wskazał kard. Nycz.

Kaznodzieja zwrócił ponadto uwagę na zachętę papieża Franciszka do podjęcia odpowiedzialności za Kościół w duchu synodalności. – Papież Franciszek chce, aby świeccy byli bardziej wysłuchiwani i by ich głos był uwzględniany, bo przez świeckich także mówi Duch Święty w Kościele. Synod, to znaczy "droga razem", czyli biskupi z papieżem, kapłani ze świeckimi. Wierzymy, że przez nas wszystkich mówi Kościołowi i do Kościoła Duch Święty. Wysłuchać tego głosu Ducha Świętego będzie naszym zadaniem – zaznaczył metropolita warszawski.

Kard. Nycz dodał, że także Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży są jakąś formą praktykowania od lat drogi synodalności poprzez bycie razem, słuchanie siebie nawzajem. – Ale ksiądz jest jeden, a was jest wiele. Dlatego potrzeba mądrej drogi synodalności. Będziemy starali się wejść na tę drogę – zwrócił się do członków AK kard. Nycz.

Reklama

Metropolita przypomniał, że dziękczynienie za wszelkie dobro, jakie towarzyszy jubileuszowi, skłania także do zaakcentowania potrzeby brania odpowiedzialności katolików świeckich za Kościół. Wynika to z sakramentu chrztu i bierzmowania. – To nie umniejsza roli księży. Teologia laikatu, mówiąca o tym, że świecki jest przedłużeniem w Kościele rąk kapłana, gdzie on nie może dotrzeć, nie jest najlepszą teologią. Bo każdy jest przedłużeniem rąk samego Chrystusa. Wszyscy jesteśmy potrzebni Jezusowi – podkreślił kard. Nycz.

Po Mszy św. metropolita warszawski poświęcił i odsłonił tablicę w Panteonie Wielkich Polaków z okazji 25-lecia Akcji Katolickiej w archidiecezji warszawskiej. Uczestnicy uroczystości wysłuchali także wykładu ks. prof. Waldemara Chrostowskiego pt.: "Nauczanie św. Jana Pawła II i bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego inspiracją do aktywności świeckich w Kościele".

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnili Powstańców Styczniowych

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej

Archiwum

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w towarzystwie członków Akcji Katolickiej AW z ich wnuczkami nad powstańczymi mogiłami.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w towarzystwie członków Akcji Katolickiej AW z ich wnuczkami nad powstańczymi mogiłami.

Członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej wzięli udział w inicjatywie „Zapal znicz na grobie bohatera” z okazji 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Znicze zostały zapalone przed Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej, Krzyżem Romualda Traugutta, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz na mogiłach znajdujących się na Starych Powązkach. W ten sposób, ale też krótką modlitwą, uczczono pamięć tych, którzy w walce o odzyskanie wolności zapłacili najwyższą cenę. - Stojąc przed Bramą Straceń na stokach Cytadeli oczyma wyobraźni widzieliśmy tragiczne chwile egzekucji Romualda Traugutta i czterech członków Rządu Narodowego: Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego – mówi Elżbieta Olejnik, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Polscy biskupi: w sprawie rozwiązania problemu nadużyć robimy wszystko, co możemy

2021-10-27 15:21

[ TEMATY ]

biskupi

pedofilia

KEP

W kongregacjach w Watykanie wszyscy są przekonani, że Kościół w Polsce robi wszystko, co można w sprawie rozwiązania problemu nadużyć wobec nieletnich i ich tuszowania - zapewnili polscy biskupi, składający wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich.

Na briefingu w środę biskup opolski Andrzej Czaja powiedział dziennikarzom: "Wszyscy są przekonani o tym, że my co możemy to robimy, na poziomie wychodzenia do ofiar i konsekwentnego rozliczania, nawet rozliczania biskupów".

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: międzyreligijna modlitwa o pokój

2021-10-27 19:40

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

modlitwa o pokój

Adober Stock

W rocznicę międzyreligijnych spotkań w Asyżu, dziś w Warszawie w gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej miała miejsce międzyreligijna modlitwa o pokój. Uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich oraz judaizmu i islamu. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz kard. Kazimierza Nycza.

Inicjatorem tego spotkania, zainspirowanego zwołaną przez Jana Pawła 27 października 1986 roku II międzyreligijną asyską modlitwą o pokój, jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy. Gospodarzem natomiast - Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję