Reklama

Niedziela Wrocławska

Ważna jest perspektywa

Z perspektywy rodzica wrzesień i październik to jedne z najbardziej wymagających miesięcy. Trzeba po wakacjach na nowo zorganizować logistykę w rodzinie – im więcej dzieci tym trudniej zaplanować transport do szkoły czy przedszkola. Po przerwie wracają dodatkowe zajęcia, czyli basen lub piłka nożna. A tu jeszcze dochodzi przygotowanie do Pierwszej Komunii św.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Dla rodzica to kolejny obowiązek wożenia dziecka do kościoła. To nowe kolory w kalendarzu ściennym i powiadomienia w telefonie. Pojawia się czerwona lampka, bo trzeba przypomnieć sobie gdzie chrzciliśmy dziecko, pojechać i odebrać metrykę chrztu św. Kancelarie parafialne działają krótko i przeważnie w godzinach popołudniowych. Przebić się przez miasto samochodem graniczy z cudem. Czasem trzeba wykłócić się z księdzem proboszczem o pozwolenia na udzielenie sakramentu w innej parafii. Dziecko traci jedyny dzień wolny, bo ma obowiązek przyjść na wyznaczoną Mszę św. w niedzielę. A przecież należy mu się odpoczynek…

Jeżeli tak bardzo narzekamy i jest to problem w wielu rodzinach, to dlaczego zgadzamy się, żeby nasz syn czy córka do tego sakramentu przystąpili? Bo taka jest tradycja w rodzinie? Czy może babcia się obrazi, że tego nie robimy, a szkoda wprawić staruszkę w zakłopotanie? To może dzieci z klasy „pójdą” i my też wyślemy naszą pociechę, żeby nie czuła się osamotniona i nie narażała się na wytykanie palcem?

Reklama

Najważniejsza jest perspektywa. Jeżeli rodzice przyjmą narrację, że przygotowanie do sakramentu Eucharystii to kolejny obowiązek czy powinność, to te kilka miesięcy do wiosny będzie przebiegać tak jak to opisałem wyżej. Jeżeli natomiast postawimy sprawę w zupełnie inny sposób, może się okazać, że będzie to bardzo radosny czas, nie tylko dla dziecka, ale dla całej rodziny.

Bardzo mi się spodobały słowa księdza w parafii, w której mój syn przygotowuje się do Pierwszej Komunii Św. Powiedział on na pierwszym spotkaniu z rodzicami, że czas, w który właśnie wchodzimy będzie przede wszystkim możliwością przypomnienia sobie podstawowych prawd wiary. Kto to jest Bóg? Ile jest Osób Boskich? Czy Dusza ludzka jest nieśmiertelna? Odpowiedzmy szczerze w tym miejscu - ile my sami pamiętamy z naszej dziecięcej katechizacji? Nie bójmy się odpowiedzi. Okaże się w większości przypadków, że wiedza z katechizmu dawno wyleciała nam z głowy.

Przypomnijmy sobie znów to słowo – perspektywa. Kiedy dziecko przygotowuje się do Komunii Św., to robi to razem z domownikami. Angażują się rodzice, rodzeństwo, często też dziadkowie. Z nudnego obowiązku wożenia dziecka do kościoła można wyciągnąć duchowe korzyści również dla siebie. Przyznajmy się przed samym sobą, kiedy tak naprawdę uczestniczyliśmy regularnie w jakimkolwiek nabożeństwie? Narzekamy często, że uciekają nam szybko święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc i inne. A może dlatego, że nie przygotowujemy się do nich? Kiedy mieliśmy okazję uczestniczyć codziennie w roratach? Czy pamiętamy kiedy ostatnio w październiku przychodziliśmy do kościoła na różaniec?

Zatrzymajmy się na chwilę i przemyślmy sprawę. Jeżeli my jako rodzice zbliżymy się dzięki tym praktykom do Jezusa, to czy nasze dzieci nie zapragną jeszcze bardziej spotkania z Nim? Zobaczmy jaka reakcja łańcuchowa zachodzi w tym momencie. Młodsze rodzeństwo widząc zaangażowanie mamy i taty, a przede wszystkim starszego brata lub siostry też chce w tym uczestniczyć. Ta gorliwość może potem udzielić się innym – ciociom, wujkom, stryjkom, sąsiadom i znajomym. Nie rezygnujmy z tego dobrowolnie i nie traktujmy przygotowania do Pierwszej Komunii św. jako smutnego obowiązku.

2021-10-20 12:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci w „czterech ścianach”

2021-11-16 11:33

Niedziela Ogólnopolska 47/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Adobe.Stock.

Wizerunek Świętej Rodziny to popularny motyw obrazów zawieszanych na ścianach domów, szczególnie w okresie międzywojennym i w pierwszych latach po wojnie. Obrazy te malowano zwykle na płótnie lub deskach. Najpopularniejsze były tzw. oleodruki.

Uzyskane dzięki technice oleografii odbitki na płótnie naśladowały obrazy olejne, wykonane przez anonimowych artystów. Chociaż ich walor artystyczny był najczęściej nikły, miały wielką wartość sentymentalną dla osób, w których domach dzieła te nie tylko stanowiły ozdobę, ale też niosły konkretne duchowe przesłanie.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: chrześcijańscy prawnicy kierują do Strasburga skargę dotyczącą aborcji

2021-12-06 20:47

[ TEMATY ]

aborcja

Hiszpania

chrześcijanie

Adobe.Stock

Hiszpańska Fundacja Chrześcijańskich Prawników skieruje do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (ETPC) skargę na bierność Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zatwierdzonej w 2010 roku ustawy dopuszczającej aborcję na życzenie kobiety. Jak powiedziała KAI szefowa tej organizacji Polonia Castellanos, trwają właśnie ostatnie prace nad opracowaniem dokumentu, który zostanie skierowany do trybunału w Strasburgu.

Wskazała, że już w czerwcu tego roku grupa ponad 20 hiszpańskich parlamentarzystów oraz byłych senatorów i posłów Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu Hiszpanii, skierowała do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Puławy. Z sercem i chlebem

2021-12-07 06:21

Paweł Wysoki

Każdemu głodnemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież - to przesłanie od 30 lat realizuje puławskie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję