Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 10/2004

Grzegorz Gałązka

Watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano posypuje popiołem głowę Ojca Świętego.

Watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano posypuje popiołem głowę Ojca Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

22 lutego, w swięto Katedry św. Piotra, Papież Jan Paweł II wspomniał „szczególną posługę, jaką Pan powierzył przywódcy Apostołów, by utwierdzał i prowadził Kościół w jedności wiary”. W rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty powiedział, że „na tym polega posługa Piotrowa - szczególne zadanie - do którego biskup Rzymu jest powołany, aby służyć całemu ludowi chrześcijańskiemu”. Ta niezbędna misja „nie opiera się na zdolnościach ludzkich, lecz na samym Chrystusie, który jest kamieniem węgielnym wspólnoty Kościoła. Prośmy zatem - mówił Ojciec Święty - aby Kościół, w różnorodności kultur, języków i tradycji, był jednomyślny w wierze, w wyznawaniu zasad wiary i moralności, przekazanych przez Apostołów”.
Jan Paweł II skierował następnie pozdrowienie do wiernych przybyłych na niedzielną modlitwę. Po łacinie pozdrowił profesorów i studentów Papieskiego Instytutu Łaciny, który obchodzi 40-lecie istnienia. „Laetanti quidem animo saluto vos - Witam Was z radością - zwrócił się Ojciec Święty do naukowców, którzy na rzymskim Uniwersytecie Salezjańskim zajmują się antykiem klasycznym i chrześcijańskim.

Środa popielcowa w Watykanie

Reklama

W Środę Popielcową - 25 lutego br. Papież posypał popiołem głowy kilkudziesięciu kardynałów i biskupów oraz licznych wiernych. Ojcu Świętemu posypał głowę popiołem sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano.
W homilii wygłoszonej podczas Liturgii Papież przypomniał, że rozpoczynający się Wielki Post ma pomóc człowiekowi odejść od zła i powrócić na drogę dobra. „Posypanie głów popiołem to apel o zmianę życia. Chrześcijańska asceza, której jest wyrazem, pociąga za sobą nieuchronnie ofiary i wyrzeczenia - podkreślił. - Trzeba ograniczyć do minimum nasz ekwipunek, aby nie obciążać się w drodze. Trzeba być gotowym na podjęcie każdej trudności i pokonanie wszystkich przeszkód, ażeby osiągnąć wyznaczony cel”. Przypomniał, że do tradycyjnej pokuty należą post, umartwianie się i rezygnacja z dóbr oraz jałmużna. Dodał do nich pomoc dzieciom opuszczonym i chorym, do której wezwał w orędziu na tegoroczny Wielki Post.
Po raz pierwszy od początku pontyfikatu uroczystości popielcowe odbyły się w Bazylice św. Piotra, a nie jak dotąd na Awentynie. Wzięło w nich udział 12 tys. wiernych. Wśród zgromadzonych była grupa ok. 30 dzieci leczonych w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wizyta kard. Kaspera w Rosji

Reklama

Kard. Walter Kasper pozytywnie ocenił tygodniową wizytę w Moskwie, gdzie przebywał na zaproszenie Konferencji Biskupów Rosji. W trakcie wizyty doszło do oczekiwanego spotkania z Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Aleksym II.
„Fakt, że w ogóle do tego spotkania doszło, uważam za postęp” - powiedział Kardynał po powrocie do Watykanu, zaznaczając, że ufa, iż będą następne. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan wykluczył jednocześnie, by w najbliższym czasie mogło dojść do wizyty Jana Pawła II w Rosji, ale zastrzegł, że może ona mieć miejsce w przyszłości. Zagraniczni komentatorzy nazwali wizytę Kardynała „odwilżą”.
Najbardziej wyczekiwane spotkanie całej wizyty - z Patriarchą Moskwy i Wszechrusi - miało miejsce w niedzielę, 22 lutego. Na początku spotkania kard. Kasper przekazał Aleksemu II życzenia urodzinowe od Papieża Jana Pawła II. Zewnętrznym obserwatorom pozwolono wysłuchać jedynie przemówienia Aleksego II. W momencie, kiedy głos zabierał kard. Kasper, zostali oni poproszeni o opuszczenie sali. Aleksy II w swym przemówieniu zarzucił Kościołowi katolickiemu rzekomą działalność misyjną na terenie Rosji i rozbudowywanie struktur Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie. Jednoznacznie potępił ukraińskich unitów (grekokatolików) - wschodnich chrześcijan pozostających w unii z Rzymem - za chęć ustanowienia patriarchatu w Kijowie. Taki krok - twierdził - na dziesięciolecia „postawi krzyżyk” na stosunkach między Watykanem i rosyjskim prawosławiem. Katolikom prawosławny Patriarcha zarzucił prozelityzm i po raz kolejny potępił wprowadzenie przed dwoma laty stałych diecezji katolickich na terenie Rosji. Spotkanie trwało półtorej godziny.
Dzień później kard. Kasper, odpowiadając niejako Patriarsze, stwierdził, że Kościół katolicki jest samodzielny i nie czeka na zgodę Kościoła prawosławnego na swoją działalność w Rosji, będzie natomiast konsultował z nim niektóre swe decyzje. „Prozelityzm w Rosji nie jest naszą polityką ani strategią, co więcej - jest on sprzeczny z polityką Stolicy Apostolskiej” - stwierdził Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan. Jednocześnie zaznaczył, że czym innym niż prozelityzm jest świadomy wybór, dokonany przez prawosławnego, jeśli chce zostać katolikiem lub jeśli katolik przechodzi na prawosławie. „Tego rodzaju przypadki, oczywiście, nie cieszą nas, ale musimy uznawać wolność religijną i wolność sumienia” - dodał Hierarcha.
Za konkretny sukces wizyty kard. Kasper uznał zgodę na powołanie mieszanej komisji katolicko-prawosławnej, która ma się zająć wyjaśnieniem spornych kwestii. Zdaniem Kardynała, w przyszłości będą prowadzone dalsze dyskusje o stosunkach obu Kościołów na płaszczyźnie europejskiej oraz rozmowy dotyczące współpracy w dziedzinie akademickiej.

Zapowiedź nowych kanonizacji

Pochodząca z Lombardii we Włoszech mężatka i matka - bł. Gianna Beretta Molla (1922-62) zostanie ogłoszona świętą. Jan Paweł II będzie ją uroczyście kanonizował 16 maja 2004 r. w Watykanie.
Bł. Gianna Beretta, lekarz pediatra, wyszła za mąż za inżyniera Pietro Molla, który żyje i był na Placu św. Piotra w 1994 r., kiedy jego żona została ogłoszona błogosławioną. Miała już trójkę dzieci, gdy w wieku 39 lat, w dwa miesiące od poczęcia czwartego dziecka, odkryto u niej raka macicy. Gianna Beretta nie zgodziła się na zabieg usunięcia macicy, co mogłoby ocalić jej życie, ale jednocześnie doprowadzić do śmierci jej dziecka. Zmarła w 1962 r.
Obok bł. Gianny Beretta Molla, 16 maja 2004 r. Papież dokona kanonizacji: ks. Alojzego Orione (1872-1940) - założyciela Małego Dzieła Bożej Opatrzności oraz zakonów żeńskich i męskich; Hannibala Marię z Francji (1851-1927) - kapłana, założyciela Zgromadzenia Ojców Rogacjonistów; Józefa Manayanet y Yves (1833-1901) - kapłana, założyciela Zgromadzeń Sióstr Najświętszej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa oraz Misjonarek Córek Świętej Rodziny z Nazaretu; Nimatullaha Al Cardini (1808-58) - kapłana z libańskiego Zakonu Maronitów; Paolę Elisabettę, w świecie Costanzę Cerioli (1816-65) - założycielkę Zgromadzeń Zakonnic i Zakonników Świętej Rodziny.

W obronie prawdziwego ojcostwa i macierzyństwa

Technologia nie może zastąpić prawdziwego ojcostwa i macierzyństwa. Wskazał na to Jan Paweł II, przyjmując 21 lutego na audiencji uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Sesja z okazji 10-lecia istnienia Akademii poświęcona była kwestiom dotyczącym sztucznego zapłodnienia.
Temat ten - stwierdził Papież - wiąże się z poważnymi problemami. Ojciec Święty przypomniał stanowisko Kościoła wobec tego zagadnienia oraz jego uzasadnienie. „Wynika ono - powiedział Jan Paweł II - przede wszystkim z przekonania o nierozerwalnym związku między rozrodczością a małżeństwem. Akt całkowitego wzajemnego oddania czyni małżonków współpracownikami Stwórcy w przyjściu na świat nowej istoty, powołanej do życia na całą wieczność. Dlatego aktu tego, który przerasta życie samych rodziców, nie można zastąpić zwykłym zabiegiem technicznym, pozbawionym ludzkiego wymiaru i poddanym determinizmowi czynności technicznej i instrumentalnej”.
Ojciec Święty powiedział, że technologia, która zastępuje prawdziwe ojcostwo i macierzyństwo, zagraża godności zarówno samych rodziców, jak i poczętych w ten sposób dzieci.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: Padają gorzkie słowa o stosunkach Polaków do Niemców - nie mogę się z tym pogodzić

2025-07-15 10:40

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

- Padają różnego rodzaju komentarze i gorzkie słowa, które rozgrzewają opinię publiczną i pogłębiają podziały. Nie mogę się z tym pogodzić - mówi abp Józef Kupny odnosząc się do napięć w relacjach polsko-niemieckich. - Jako następca Bolesława Kominka czuję się wręcz zobowiązany, by przypomnieć, iż to z właśnie Wrocławia wyszła niesamowita iskra pojednania polsko-niemieckiego. Pragniemy ją kontynuować - powiedział KAI metropolita wrocławski i zastępca przewodniczącego Episkopatu.

Podziel się cytatem - Ten dokument, stworzony ręką wrocławskiego kardynała Bolesława Kominka, a podpisany w 1965 roku przez polskich biskupów (m.in. Karola Wojtyłę czy Stefana Wyszyńskiego), wydaje się dzisiaj coraz bardziej aktualny. Wobec przypomnianego ostatnio w debacie publicznej hasła: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem", chciałbym w odpowiedzi zacytować wyżej wymienione orędzie, które wręcz woła o przypomnienie. To dokument przełomowy i tak bardzo potrzebny zarówno 60 lat temu - a jak się okazuje - także i dziś - oznajmia hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Wlk. Brytania: relikwia Tomasza Morusa ma zostać ekshumowana i wystawiona publicznie

2025-07-15 13:57

[ TEMATY ]

Thomas More

wikipedia.org

Doczesne szczątki katolickiego męczennika Tomasza Morusa (ang. Thomas More) mają zostać ekshumowane i poddane konserwacji. Poinformował o tym brytyjski tygodnik katolicki „Catholic Herald”. Plany w tym zakresie ogłosił anglikański kościół św. Dunstana w Canterbury. Jednocześnie w 2035 r., w 500. rocznicę egzekucji Morusa, relikwia głowy świętego ma zostać umieszczona w poświęconym mu sanktuarium i wystawiona na widok publiczny.

Krok ten może przekształcić spokojną dotąd parafię w hrabstwie Kent w atrakcyjne centrum dla pielgrzymów i turystów. Rada parafialna wyraziła zgodę na rozpoczęcie prac. Najpierw jednak zgodę musi wydać najwyższa władza Kościoła Anglii. Wymagane są również darowizny w łącznej wysokości około 50 000 funtów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję