Reklama

Aktualności

Papież Franciszek odwiedzi Bibliotekę Watykańską

Dziś wieczorem Ojciec Święty odwiedza Bibliotekę Watykańską i inauguruje otwarcie nowej przestrzeni wystawienniczej, gdzie z tej okazji stworzono instalację w stylu site-specific, z wielkoformatowymi pracami rzymskiego artysty Pietra Ruffo, pt. „WSZYSCY. Ludzkość w podróży”.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Nowa przestrzeń wystawiennicza zrealizowana została dzięki wsparciu spadkobierców amerykańskiego przedsiębiorcy i filantropa Kirka Kerkoriana. W wystawie przywołane są refleksje zaproponowane przez Ojca Świętego w encyklice „Fratelli tutti”.

„Biblioteka Watykańska otwiera nową salę wystawową, aby wspierać kulturę spotkania. Naszym wyzwaniem jest wzmocnienie kulturowej roli Biblioteki Watykańskiej we współczesnym świecie” – wyjaśnia kard. José Tolentino de Mendonça, pełniący urząd Bibliotekarza Świętego Kościoła Rzymskiego.

Podziel się cytatem

„Od wielkiej biblioteki oczekuje się zaangażowania w realizację tego, co papież Franciszek proroczo nazywa «kulturą spotkania». Ta wiedza zachowana w pamięci może sprostać pytaniom stawianym przez bieżące wydarzenia. Niech historia spotka się z teraźniejszością, otwierając nowe perspektywy nie tylko na to, czym byliśmy, ale także na to, czym możemy być” – dodał hierarcha, będący konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury.

Celem wystawy jest nawiązanie dialogu między skarbami Biblioteki Watykańskiej a nowymi przejawami sztuki współczesnej. „Spotkanie z ogromnym dziedzictwem Biblioteki Watykańskiej było dla mnie podróżą w głąb wiedzy, geografii i historii ludzkości” – stwierdził autor, Pietro Ruffo. „Dialog pomiędzy moimi poszukiwaniami a mapami różnych epok i kultur zarysowuje coraz bardziej połączoną ludzkość, która jest odpowiedzialna za swój kruchy związek z własnym ekosystemem” – dodał artysta.

2021-11-05 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: szczyt na temat handlu ludźmi

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

W Watykanie trwa szczyt na temat handlu ludźmi, który zgromadził sędziów i prokuratorów - kobiety z Afryki zorganizowany przez Papieską Akademię Nauk. Proceder ten jest bardzo rozpowszechniony na Czarnym Lądzie. Chociaż ma on wiele przyczyn, na czoło wysuwa się bieda. Problem najczęściej dotyczy wykorzystywania seksualnego kobiet.

Postulat całkowitego wyeliminowania handlu ludźmi znalazł się w Agendzie ONZ 2030. Postuluje ona użycie bezpośrednich i skutecznych środków, aby wyeliminować przymusową pracę, położyć kres współczesnemu niewolnictwu i handlowi ludźmi oraz wprowadzić zakaz i powstrzymać wykorzystywanie młodocianych do najcięższych zajęć, włączając w to rekrutację oraz zaangażowanie dzieci żołnierzy. Wśród poruszanych na szczycie kwestii znajduje się również problem handlu organami.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję