Reklama

Kościół

Świątynia Opatrzności Bożej: rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny w Narodowe Święto Niepodległości

Z udziałem najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele odbyłas się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Msza św. w intencji Ojczyzny. W uroczystej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyli też przedstawiciele innych Kościołów i związków wyznaniowych, członkowie rządu, parlamentarzyści, delegacje służb mundurowych, władze samorządowe Warszawy oraz mieszkańcy stolicy.

Rozpoczęcie liturgii poprzedziła procesja duchowieństwa przy wtórze pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową" oraz odśpiewanie przez zgromadzonych w świątyni hymnu narodowego.

We wstępie do liturgii sprawowanej w koncelebrze z biskupem warszawsko-praskim Romualdem Kamińskim i bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz duchowieństwem archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz powitał wszystkich uczestników uroczystości na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą.

"Módlmy się gorliwie w intencji naszej Ojczyzny, Polski" - zachęcił kard. Nycz. Metropolita warszawski wygłosi podczas Mszy św. homilię.

Reklama

Zgromadzeni co roku 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej dziękują podczas Mszy św. za dar wolnej Polski. Zawierzają też naszą Ojczyznę, prosząc o dalszą Bożą opiekę, o pokój, jedność i zgodę.

Podziel się cytatem

W tym roku mija 5 lat od pierwszej Mszy św. odprawionej w Świątyni Bożej Opatrzności, oddanej do użytku wiernych 11 listopada 2016 r. Tego dnia już tradycyjnie zapłonie, zapalona przez Prezydenta RP, Świeca Niepodległości podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.

2021-11-11 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kilka tysięcy młodych w Świątyni Opatrzności Bożej

[ TEMATY ]

młodzi

Warszawa

Świątynia Opatrzności Bożej

Magdalena Kowalewska

Ponad 3 tys. młodych osób wypełniło po brzegi Świątynię Opatrzności. Modlitwą, śpiewem i tańcem uwielbiali Boga podczas Diecezjalnego Dnia Młodzieży. Towarzyszyło im około 200 kapłanów. Nie zabrakło również Bramy Miłosierdzia, przez którą w Brzegach podczas Światowych Dni Młodzieży przechodził papież Franciszek.

Było to wielkie święto młodych przeżywane w ramach 32. Światowych Dni Młodzieży. Do Świątyni Opatrzności Bożej przybyli młodzi Archidiecezji Warszawskiej, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, młodzież z duszpasterstw ogólnodiecezjalnych i akademickich oraz szkół katolickich. Ewangelizacyjny program "Uwielbieniowa Łódź Ratunkowa”, koncert połączony ze świadectwami młodych ze wspólnoty "Młodość - Lubię to" poprowadził ks. Paweł Sawiak SJ z zespołem "Mocni w Duchu”. Wiele osób przystępowało również w kilkunastu konfesjonałach do spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież do laureatów Nagrody Ratzingera: jego myśl teologiczna nadal owocuje i działa

2022-12-01 14:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Fr Ameer Jaje

Papież Franciszek w Iraku

Papież Franciszek w Iraku

Myśl teologiczna Josepha Ratzingera nadal owocuje i działa. Wszyscy czujemy duchową obecność Papieża Seniora i jego towarzyszenie modlitwą całemu Kościołowi. Papież Franciszek mówił o tym w czasie ceremonii wręczenia Nagrody Ratzingera. W tym roku jej laureatami są francuski jezuita i patrolog, ojciec Michel Fédou, oraz amerykański prawnik, prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler, który jednocześnie jest pierwszym żydem otrzymującym to prestiżowe wyróżnienie.

Franciszek wspomniał o swych braterskich i serdecznych spotkaniach z papieżem seniorem. Nawiązując do jego wybitnej myśli teologicznej przypomniał, że Benedykt XVI nie tylko osobiście uczestniczył w Soborze Watykańskim II i wniósł wielki wkład w przygotowanie najważniejszych dokumentów soborowych, ale i aktywnie realizował jego postanowienia, najpierw u boku Jana Pawła II, a następnie jako pasterz Kościoła powszechnego. Jego nauczanie publikowane jest w różnych językach w serii „Opera Omnia” i wciąż stanowi solidną podstawę teologiczną drogi Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję