Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W chwili, gdy w starej Europie rodzi się nowy system polityczny, nie można zapominać o jej chrześcijańskich korzeniach, które w ciągu wieków przyczyniły się do szczytnego pojęcia osoby ludzkiej i były czynnikiem decydującym o jej integracji i powszechności.
Obrona życia ludzkiego jest obowiązkiem wszystkich, nie tylko chrześcijan, a odpowiedzialni za życie publiczne, będąc gwarantami praw każdego, mają obowiązek bronić szczególnie życia najsłabszych i bezbronnych. Prawdziwe zdobycze społeczne to takie, które wspierają i chronią życie każdego, a zarazem dobro wspólne społeczeństwa.
Jan Paweł II - papież
Z przemówienia do ambasadora Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej Jorge Dezcallara de Mazarredo - 18 czerwca 2004 r.

„Anioł Pański” z Papieżem

Papież Jan Paweł II zaapelował o większe prawa i pomoc dla uchodźców na całym świecie. „Każdy człowiek potrzebuje bezpiecznego środowiska życia, pragną tego również uchodźcy” - powiedział Ojciec Święty przed niedzielną modlitwą Anioł Pański 20 czerwca na Placu św. Piotra. Przybyło na nią kilkanaście tysięcy pielgrzymów, wśród nich członkowie ruchu „Pro Sanctitate” z Litwy i Łotwy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy, obchodzonego 20 czerwca pod hasłem Miejsce nazywane domem. Odbudować życie w bezpieczeństwie i godności, Jan Paweł II zwrócił uwagę, że „miliony uchodźców w różnych krajach świata wciąż pozostają zgrupowane w obozach lub przez długi czas są ograniczane ich prawa”. „Nie zapominajmy o tych naszych braciach uchodźcach!” - apelował Papież. Wyraził też uznanie i poparcie dla tych wszystkich, którzy w Kościele angażują się na rzecz uchodźców, życząc jednocześnie, aby wspólnota międzynarodowa „odnowiła wysiłki zmierzające do usunięcia przyczyn tego bolesnego zjawiska”.
Papież modlił się do Niepokalanego Serca Maryi, aby ludzkość wzrastała w braterstwie i pokoju, a ziemia stawała się wspólnym domem wszystkich ludów”.
W swoich rozważaniach Jan Paweł II nawiązał też do obchodzonej 18 czerwca uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, „ostatniego z wielkich świąt liturgicznych, które po okresie wielkanocnym ukazuje nam cudowną syntezę tajemnicy chrześcijaństwa”. „Najświętsze Serce Jezusa jest źródłem życia i świętości, naszym pokojem i pojednaniem” - powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że nikt nie może naprawdę poznać Jezusa Chrystusa, jeśli nie zgłębi Jego Serca, to znaczy nie dotrze do wnętrza Jego Bosko-ludzkiej Osoby.

Jan Paweł II do Polaków

„Pozdrawiam wszystkich moich rodaków! W szczególności witam kard. Mariana Jaworskiego, metropolitę lwowskiego. Dziękuję za Waszą obecność, Wasze modlitwy i wszelkie oznaki życzliwości.
Przybyliście tutaj w pielgrzymce do grobów Apostołów Piotra i Pawła. Niech ten pobyt w Wiecznym Mieście w kontekście zbliżającej się liturgicznej uroczystości tych Apostołów umocni Waszą wiarę w Chrystusa i więź z Kościołem, który wyrasta z ich świadectwa życia i męczeństwa.
Niech Bóg błogosławi Wam i Waszym najbliższym! Szczęść Boże wszystkim!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 23 czerwca 2004 r.

Nowi kandydaci na ołtarze

Dekrety dotyczące cnót heroicznych, aktów męczeństwa i ważności cudów za wstawiennictwem 17 sług Bożych z 6 krajów zatwierdziła 22 czerwca w Watykanie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Są wśród nich kapłan syro-malabarski z Indii Augustine Thevarparampil (1891-1973) oraz grupy męczenników - duchownych i świeckich - z Hiszpanii i Meksyku, gdy toczyły się tam krwawe wojny domowe o jawnie antykatolickim nastawieniu. Kandydaci na ołtarze pochodzą ponadto z Argentyny, Chile i Włoch.
Obrady, w których wziął udział Jan Paweł II, prowadził prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. José Saraiva Martins. On również wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym złożył hołd Ojcu Świętemu i przedstawił pokrótce sylwetki nowych kandydatów na ołtarze. „Duch Święty nieustannie dostarcza Kościołowi nowych wzorców świętości, świadczących o jego pięknie” - powiedział Kardynał Prefekt. Następnie przedstawił 17 spraw dotyczących omawianych osób, dodając, że „bohaterskie świadectwo chrześcijańskie synów i córek (tych narodów) jest źródłem pociechy i bodźców dla tych wspólnot kościelnych”, a „ich uwielbienie tu, na ziemi, zwiększy z pewnością skuteczność ich przykładu i ufność w moc ich wstawiennictwa przed Bogiem”.
W posiedzeniu Kongregacji uczestniczyli oprócz stałych pracowników m.in. przedstawiciele diecezji i zakonów, z których wywodzą się kandydaci na nowych błogosławionych.

Audiencja dla premiera Hiszpanii

Papież Jan Paweł II ostrzegł szefa rządu hiszpańskiego - Jose Luisa Rodrigueza Zapatero, aby w polityce reform społecznych nie zapomniał o zachowaniu wartości etycznych, zakorzenionych w tradycji, religii i kulturze tego kraju. Jednocześnie zapewnił premiera, że Hiszpania może liczyć na współpracę Stolicy Apostolskiej w wielkiej sprawie pokoju i duchowego postępu narodów, we wszystkim, co jest związane z wykorzenieniem terroryzmu i przemocy we wszelkich jej postaciach oraz w umacnianiu słusznych potrzeb osoby ludzkiej, jej praw i swobód. Okazją do wypowiedzi Papieża była pierwsza audiencja dla nowego premiera, która odbyła się 20 czerwca w Watykanie.
Wizytę premiera Zapatero Papież ocenił jako wyraz woli kontynuowania „w dobrej atmosferze” dobrych stosunków i współpracy między Kościołem i państwem dla dobra narodu Hiszpanii.
W swoim przemówieniu Jan Paweł II nawiązał do wypowiedzi skierowanej 18 czerwca do nowego ambasadora Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej. W ostrych słowach przypomniał socjalistycznemu rządowi Hiszpanii o obowiązku ochrony życia ludzkiego i tradycyjnej formy rodziny. Rząd premiera Zapatero dąży do liberalnych reform w sprawach rozwodów i prawa rodzinnego na wzór innych państw Unii Europejskiej. Katoliccy biskupi tego kraju zapowiedzieli zdecydowany sprzeciw wobec tych reform.
„Wierzę głęboko, że Pański osobisty wkład oraz wkład Pańskiego rządu doprowadzi do zamierzonego celu, jakim jest rozwój Hiszpanii jako państwa nowoczesnego, które będzie uwzględniało stosowne wartości etyczne” - powiedział Papież premierowi Zapatero. Przypomniał, że te wartości są zakorzenione w tradycji i kulturze Hiszpanii.

Reklama

Oświadczenie Stolicy Apostolskiej dotyczące Traktatu Konstytucyjnego UE

W związku z przyjęciem na szczycie w Brukseli Traktatu Europejskiego dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej - Joaquín Navarro-Valls wydał 19 czerwca br. oświadczenie następującej treści:
„Środki społecznego przekazu doniosły o zgodnym przyjęciu w Brukseli przez szefów państw i rządów 25 krajów członkowskich europejskiego Traktatu Konstytucyjnego.
Stolica Apostolska wyraża zadowolenie z tego nowego i ważnego etapu w procesie integracji europejskiej, na który miał nadzieję Biskup Rzymu i do którego zawsze zachęcał.
Stolica Apostolska zadowolona jest również z powodu umieszczenia w Traktacie zapisu, który gwarantuje status wyznań religijnych w państwach członkowskich i zobowiązuje Unię do utrzymywania z nimi szczerego, jawnego i regularnego dialogu, uznając ich tożsamość i specyficzny wkład.
Stolica Apostolska nie może jednak nie wyrazić rozgoryczenia z powodu sprzeciwu niektórych rządów wobec jednoznacznego uznania chrześcijańskich korzeni Europy. Mamy tu do czynienia ze zlekceważeniem historycznej oczywistości i chrześcijańskiej tożsamości narodów europejskich.
Stolica Apostolska wyraża żywe uznanie i wdzięczność tym rządom, które ze świadomością przeszłości i dziejowego horyzontu, w jakim nabiera kształtu nowa Europa, zabiegały o to, by dać konkretny wyraz jej uznanemu dziedzictwu religijnemu.
Nie wolno także zapominać o wielkim zaangażowaniu, z jakim rozliczne instytucje i stowarzyszenia starały się o to, aby wspomniano o chrześcijańskim dziedzictwie, pobudzając obywateli i opinię publiczną do refleksji nad kwestią, która nie jest drugorzędna w dzisiejszym kontekście narodowym, europejskim i światowym”.

Audiencja dla Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego

Za pomoc Kościołowi w ewangelizacji oraz za troskę o potrzebujących podziękował 22 czerwca Jan Paweł II Zakonowi Kawalerów Maltańskich w czasie audiencji dla wielkiego mistrza - fra Andrewa Bertiego. Papież pozdrowił przy okazji wszystkich członków tej „zasłużonej instytucji, działającej w różnych częściach świata”. Dodał, że „Stolica Apostolska docenia jej służbę w dziele ewangelizacji, a w szczególności rozliczne inicjatywy, jakie nieustannie podejmuje na rzecz potrzebujących”.
Suwerenny Zakon Wojskowy św. Jana Jerozolimskiego powstał w 1099 r. w Jerozolimie z inicjatywy wspólnoty mnichów św. Jana Chrzciciela, by zajmować się pielgrzymami przybywającymi do Ziemi Świętej, zwłaszcza po odbiciu jej z rąk muzułmanów w wyniku I wyprawy krzyżowej. Jest jednym z nielicznych średniowiecznych zakonów rycerskich, które przetrwały do naszych czasów.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarto akta procesu beatyfikacyjnego Stanisławy Leszczyńskiej

2024-05-09 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Dokonano urzędowego otwarcia akt procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję