Reklama

Nałożenie Paliuszy

Audiencja generalna, 30 czerwca 2004 r.
Czcigodni Bracia w Biskupstwie,Drodzy Bracia i Siostry!

1. Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, czczonych w sposób szczególny tutaj, w Rzymie, gdzie obaj przypieczętowali krwią swoje niezwykłe świadectwo miłości do Pana. Uroczysta Liturgia Eucharystyczna została ubogacona w tym roku przez braterskie uczestnictwo Jego Świątobliwości Patriarchy Ekumenicznego Bartłomieja I, aby upamiętnić 40. rocznicę historycznego spotkania i uścisku w Jerozolimie między moim Czcigodnym Poprzednikiem - Sługą Bożym Pawłem VI a Patriarchą Ekumenicznym Atenagorasem. Znacząca była również Wasza obecność, Drodzy Arcybiskupi Metropolici, wybrani w ciągu ostatniego roku. Miałem radość nałożyć Wam święty paliusz, a dzisiaj znów się z Wami spotykam. Pozdrawiam Was z wielką miłością, wraz z Waszymi krewnymi i przyjaciółmi, swoją myślą zaś obejmuję wspólnoty powierzone Waszej trosce duszpasterskiej.

2. Wasza droga obecność jest dla mnie okazją do refleksji nad znaczeniem starożytnego zwyczaju nałożenia paliuszy. Począwszy od IX wieku, arcybiskupi nominowani na stolice metropolitalne otrzymują od Papieża szczególny znak liturgiczny - właśnie paliusz, jako potwierdzenie komunii z Biskupem Rzymu. Znak ten, który Ojciec Święty nakłada podczas wszystkich uroczystych celebracji, zaś metropolici - w szczególnych okolicznościach, jest wąską stułą z białej wełny, noszoną na szyi. Każdego roku przygotowuje się tyle paliuszy, ilu jest nowych metropolitów. Paliusze, poświęcone przez Papieża podczas pierwszych Nieszporów na uroczystość Świętych Piotra i Pawła, zostają złożone w specjalnej szkatule, umieszczonej w konfesji Bazyliki Watykańskiej, przy grobie Apostoła, aby zostały nałożone następnego dnia arcybiskupom.

3. Znak paliusza również dziś zachowuje szczególną wymowę. Wyraża podstawową zasadę komunii, która nadaje kształt życiu Kościoła w każdym jego aspekcie; przypomina, że ta wspólnota na charakter organiczny i hierarchiczny; wskazuje, że Kościół, aby być jednym, wymaga jednego Kościoła jako Głowy Kościołów: Kościoła w Rzymie, którego Biskup, Następca Piotra jest Głową Kolegium Biskupów (por. posynodalna adhortacja apostolska Pastores gregis, 56).
Innym aspektem uzupełniającym, który ryt paliusza ukazuje bardzo jasno, jest katolickość Kościoła. Został on bowiem wezwany przez Chrystusa do głoszenia Ewangelii wszystkim narodom i do służby całej ludzkości.

4. Drodzy Bracia i Siostry! Wielu z Was chciało towarzyszyć tym arcybiskupom w tak znaczącej okazji. To są Wasi Pasterze! Zapraszam, abyście pozostali w łączności z nimi i modlili się w intencji misji pasterskiej, do której zostali powołani. Myślę również o ośmiu metropolitach, którzy są nieobecni, zaś otrzymają paliusz w swoich stolicach biskupich.
Chrystus do wszystkich, jak niegdyś do Piotra, mówi z mocą: „Wypłyń na głębię!”. Zaprasza nas do wspaniałomyślności i zanurzenia się z ufnością w morzu życia, ufając w stałą opiekę Maryi, Matki Bożej, oraz we wstawiennictwo Apostołów Piotra i Pawła, którzy swoją krwią użyźnili początki Kościoła.

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję