Reklama

Nałożenie Paliuszy

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Abp Władysław Ziółek i abp Marian Gołębiewski otrzymali paliusze w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 2004 r.

Abp Władysław Ziółek i abp Marian Gołębiewski otrzymali paliusze w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 2004 r.

Audiencja generalna, 30 czerwca 2004 r.
Czcigodni Bracia w Biskupstwie,Drodzy Bracia i Siostry!

1. Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, czczonych w sposób szczególny tutaj, w Rzymie, gdzie obaj przypieczętowali krwią swoje niezwykłe świadectwo miłości do Pana. Uroczysta Liturgia Eucharystyczna została ubogacona w tym roku przez braterskie uczestnictwo Jego Świątobliwości Patriarchy Ekumenicznego Bartłomieja I, aby upamiętnić 40. rocznicę historycznego spotkania i uścisku w Jerozolimie między moim Czcigodnym Poprzednikiem - Sługą Bożym Pawłem VI a Patriarchą Ekumenicznym Atenagorasem. Znacząca była również Wasza obecność, Drodzy Arcybiskupi Metropolici, wybrani w ciągu ostatniego roku. Miałem radość nałożyć Wam święty paliusz, a dzisiaj znów się z Wami spotykam. Pozdrawiam Was z wielką miłością, wraz z Waszymi krewnymi i przyjaciółmi, swoją myślą zaś obejmuję wspólnoty powierzone Waszej trosce duszpasterskiej.

Reklama

2. Wasza droga obecność jest dla mnie okazją do refleksji nad znaczeniem starożytnego zwyczaju nałożenia paliuszy. Począwszy od IX wieku, arcybiskupi nominowani na stolice metropolitalne otrzymują od Papieża szczególny znak liturgiczny - właśnie paliusz, jako potwierdzenie komunii z Biskupem Rzymu. Znak ten, który Ojciec Święty nakłada podczas wszystkich uroczystych celebracji, zaś metropolici - w szczególnych okolicznościach, jest wąską stułą z białej wełny, noszoną na szyi. Każdego roku przygotowuje się tyle paliuszy, ilu jest nowych metropolitów. Paliusze, poświęcone przez Papieża podczas pierwszych Nieszporów na uroczystość Świętych Piotra i Pawła, zostają złożone w specjalnej szkatule, umieszczonej w konfesji Bazyliki Watykańskiej, przy grobie Apostoła, aby zostały nałożone następnego dnia arcybiskupom.

3. Znak paliusza również dziś zachowuje szczególną wymowę. Wyraża podstawową zasadę komunii, która nadaje kształt życiu Kościoła w każdym jego aspekcie; przypomina, że ta wspólnota na charakter organiczny i hierarchiczny; wskazuje, że Kościół, aby być jednym, wymaga jednego Kościoła jako Głowy Kościołów: Kościoła w Rzymie, którego Biskup, Następca Piotra jest Głową Kolegium Biskupów (por. posynodalna adhortacja apostolska Pastores gregis, 56).
Innym aspektem uzupełniającym, który ryt paliusza ukazuje bardzo jasno, jest katolickość Kościoła. Został on bowiem wezwany przez Chrystusa do głoszenia Ewangelii wszystkim narodom i do służby całej ludzkości.

4. Drodzy Bracia i Siostry! Wielu z Was chciało towarzyszyć tym arcybiskupom w tak znaczącej okazji. To są Wasi Pasterze! Zapraszam, abyście pozostali w łączności z nimi i modlili się w intencji misji pasterskiej, do której zostali powołani. Myślę również o ośmiu metropolitach, którzy są nieobecni, zaś otrzymają paliusz w swoich stolicach biskupich.
Chrystus do wszystkich, jak niegdyś do Piotra, mówi z mocą: „Wypłyń na głębię!”. Zaprasza nas do wspaniałomyślności i zanurzenia się z ufnością w morzu życia, ufając w stałą opiekę Maryi, Matki Bożej, oraz we wstawiennictwo Apostołów Piotra i Pawła, którzy swoją krwią użyźnili początki Kościoła.

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Wyszyński 97 lat temu na Jasnej Górze odprawił pierwszą Mszę św.

2021-08-05 12:08

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

ks. Stefan Wyszyński

Instytu Prymasowski Kard. Stefana Wyszyńskiego

Dokładnie 97 lat temu, 5 sierpnia 1924 r., w słynnej kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, swoją pierwszą Mszę św. odprawił ks. Stefan Wyszyński. „Prawdziwą męką była moja pierwsza Msza święta” – wspominał później Prymas. Mający problemy ze zdrowiem młody ksiądz, który modlił się o możliwość odprawienia jeszcze przynajmniej jednej Mszy, został po Janie Pawle II najwybitniejszą postacią polskiego Kościoła w XX w.

Dwa dni przed Mszą prymicyjną, 3 sierpnia 1924 r., dokładnie w swoje 23. urodziny, Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie w kaplicy Matki Bożej w bazylice katedralnej we Włocławku. Szafarzem sakramentu był bp Wojciech Owczarek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję