Reklama

Przywódcy Europy zdradzili Boga

Podczas Szczytu przywódców krajów Unii Europejskiej zapadła decyzja o przyjęciu Konstytucji Europejskiej, w której zabrakło odwołania się do Boga oraz jakiejkolwiek wzmianki o chrześcijańskim dziedzictwie Europy. Z bp. Stanisławem Wielgusem - współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu - o problemach, jakie rodzi to rozwiązanie, rozmawia ks. Adam Łach.

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Bp Stanisław Wielgus

Bp Stanisław Wielgus

Ks. Adam Łach: - Przywódcy państw wchodzących w skład Unii Europejskiej przyjęli Konstytucję Europejską bez odwołania się w niej do Boga i bez wspomnienia o chrześcijańskim dziedzictwie Europy. Jak Ksiądz Biskup ocenia ten fakt?

Bp Stanisław Wielgus: - To, co się stało, jest według mnie przygnębiające. Mimo że 85% Europejczyków to chrześcijanie; mimo że chrześcijaństwo ukształtowało kulturę europejską, dało Europie uniwersytety i szkolnictwo powszechne, stworzyło warunki do zrodzenia się - właśnie w Europie, a nie w żadnej innej cywilizacji na świecie - nowożytnej nauki, która matematycznie tłumaczy rzeczywistość; mimo że chrześcijaństwo stworzyło moralność i obyczajowość europejską, przyczyniło się do powstania szpitali, ochronek, sierocińców, domów opieki itd. - mimo wielu innych niezliczonych zasług obecni przywódcy europejscy, z francuskimi na czele, pozostający pod wpływem ateistycznych filozofii które wywołały krwawą antychrześcijańską rewolucję francuską, mającą na sumieniu ok. miliona niewinnych ofiar, zaciekle walczyli, aby nie wprowadzić do Konstytucji Europejskiej odniesień do Boga i chrześcijaństwa.

- Jakie mogą być przyczyny tej zaciekłej laickości?

- Jest to z pewnością chęć urządzenia życia i przyszłości Europy bez Boga i bez Dekalogu. Przywódcy dążą do stworzenia państwa ateistycznego, zamierzonego jeszcze przez francuskich filozofów oświeceniowych. Tak naprawdę to oni chcą zasiąść na Bożym tronie i decydować o tym, co dobre, a co złe. Jest to zatrważające.

Reklama

- Czym może grozić taka postawa przywódców europejskich?

- W Psalmie 2 znajdują się wstrząsające słowa: „Dlaczego narody się buntują, dlaczego knują daremne zamysły, dlaczego władcy spiskują przeciw Bogu, wołając: «Stargajmy Jego prawa»?” (por. ww. 2, 1-3). To, co mówi Psalm 2, dzieje się, niestety, dziś: „Podnieśmy bunt przeciw Bogu” - wołają dzisiejsi przywódcy narodów europejskich. Nie możemy pójść za ich wezwaniem, bo to jest tragiczna, wprost upiorna perspektywa dla Europy, której chrześcijanin nie może zaakceptować. Każda próba wyrzucenia Boga z prawodawstwa i życia publicznego zawsze kończyła się tragedią. Takiej próby dokonali hitlerowcy, takiej próby dokonali bolszewicy i w konsekwencji skąpali cały świat we łzach i we krwi. Jeśli bowiem uzna się Boga, to trzeba się liczyć z Jego przykazaniami, trzeba się liczyć z obowiązkiem ochrony życia, małżeństwa i rodziny, trzeba podejmować liczące się z Bogiem procesy wychowawcze. Tego współcześni przywódcy europejscy nie chcą. Oni, niestety, zdradzili Boga i chrześcijaństwo. Dlatego trzeba się gorąco modlić, aby Pan Bóg, który jest miłosierny, ale także sprawiedliwy, miał litość nad tymi, którzy Go zdradzają.
W historii narodów europejskich powtarzały się co jakiś czas momenty szczególnej agresji, bezbożnictwa, ale później odchodziły w niebyt jak brudna piana na nurcie czystej rzeki. Módlmy się, aby tak stało się również teraz.

- Jak Ksiądz Biskup ocenia postawę polskich władz w walce o kształt Konstytucji Europejskiej?

- Nawiązując do słów Ojca Świętego, które wypowiedział po przyjęciu dokumentu, można być dumnym z postawy Polski, która broniła odwołania się do chrześcijaństwa w preambule Konstytucji. Sprawa nie jest jednak zakończona. Należy się głęboko zastanowić nad Konstytucją Europejską, gdy przyjdzie referendum i gdy to my właśnie, jako wyborcy, będziemy decydować, czy chcemy europejskiego prawa liczącego się z Bogiem, czy też nie.

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się wielki odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej

2021-08-05 15:34

Episkopat.news

Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny potrwa od 15 do 22 sierpnia.

To już tradycja, że przez kilka sierpniowych dni wierni naszej archidiecezji, a także goście i misjonarze gromadzą się na wspólnej modlitwie u Kalwaryjskiej Pani. Wędrują Dróżkami, modlą się przed cudownym obrazem Matki Bożej i zawierzają życie swoje i najbliższych sercu Niepokalanej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję