Reklama

Poradnik dla nauczycieli

43. numer Zeszytu Metodycznego Samorządowego Centrum Edukacji w Tarnowie, zatytułowany: Martyrologia Narodu Polskiego na ziemiach wschodnich w latach 1939-1945, jest poradnikiem dla nauczycieli, zawierającym scenariusze imprez, uroczystości, wieczorków patriotycznych i akademii, poświęconych upamiętnieniu tragicznych losów Polaków na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej w okresie II wojny światowej. Poradnik został opracowany przez zespół nauczycieli historii pod redakcją Naczelnika Wydziału Oświaty i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Tarnowie - dr. Edmunda Juśko.
Z pewnością warto pokazać, iż w szkołach nie muszą odbywać się tylko uroczystości, festyny i imprezy związane tematycznie z integracją Polski z Unią Europejską. Nasza historia obfituje w smutne i tragiczne epizody, ale ludzie, którzy ją tworzyli, bez cienia wątpliwości zasługują na pamięć i szacunek. Szkoła, niezależnie od szczebla edukacyjnego, ma obowiązek spełniać to zadanie, będące ważną sferą jej działalności wychowawczej. Stąd apel zespołu opracowującego omawiany Zeszyt Metodyczny, skierowany do nauczycieli: „Nie pozwólmy, aby nasi wychowankowie, młodzi Polacy, opuszczając mury naszych szkół, nie mieli świadomości tragedii i cierpienia, jakie były udziałem setek tysięcy Polaków pomordowanych, zaginionych i represjonowanych na ziemiach wschodnich w czasie II wojny światowej. A nie jest to łatwe zadanie”. W okresie PRL-u tego zabraniano, a obecnie lekceważy się, kierując całą uwagę na dobrodziejstwa, jakie czekają Polskę w Unii Europejskiej.

Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie, ul. Narutowicza 39, 33-100 Tarnów tel./fax (0-14) 631-63-78, 631-63-77, www.sce.pl., e-mail: sekretariat @sce.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story - cz. 1

2021-08-01 23:19

ks. Łukasz Romańczuk

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

"Spotkanie". Pod tym hasłem wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Główny nurt swoje pielgrzymowanie rozpocznie 3 sierpnia. Dziś na trasę udali się pielgrzymi z gr. XIV - część górowska 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zapraszamy na serię "Pielgrzym Story". Będziemy chcieli w kilku ujęciach pokazać różne historie pielgrzymkowe

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję