Reklama

Bezdroża III RP

Jan Maria Jackowski - autor słynnej Bitwy o Polskę, potem Bitwy o prawdę, poseł III kadencji Sejmu, obecnie przewodniczący Rady Warszawy z ramienia LPR - wydał książkę zatytułowaną: Drogi i bezdroża III RP. Jest to zbiór felietonów pisanych w tygodniku Solidarność w latach 2002-2004; zbiór czegoś więcej niż komentarzy do bieżących wydarzeń, ponieważ jest w tych tekstach i wiedza dziennikarska, sejmowa, samorządowa, i przenikająca wszystko ocena moralna tego, co współtworzyło dzień powszedni III Rzeczypospolitej. Analizując krajową scenę polityczną, Jackowski przygląda się patologiom władzy, pisze o wyzwaniach czy to globalizacji, czy integracji z Unią Europejską, zajmuje się aferą Rywina, śledzi środki masowego przekazu atakujące tradycyjną moralność, pełne antykatolickiej propagandy, nasycone antypedagogiką.
Przesłanie tej książki jest bardzo czytelne: nie udała się transformacja RP, ponieważ nie było lustracji i dekomunizacji - dlatego trudno dzisiaj o prawdziwą demokrację. Nie było uczciwej prywatyzacji, a jedynie złodziejskie uwłaszczanie się majątkiem narodowym - stąd ogromna bieda. Liberalizm gospodarczy wymiótł polski przemysł - stąd bezrobocie na ogromną skalę. Lewicowe rządy promowały patologie społeczne - stąd problemy z nieposzanowaniem życia, z wychowaniem, z upadkiem rodziny.
Wszystko to wiemy, jednak czytając teksty Jackowskiego, pełne dat i faktów, nie tylko możemy przeżyć jeszcze raz to, „jak marnowaliśmy szansę wolności”, ale zaniepokoić się obecną sytuacją po to, by zacząć wreszcie dokonywać mądrych wyborów, docenić dar wolności, kierować się wartościami niezmiennymi i nieprzemijającymi.

Jan Maria Jackowski, Drogi i bezdroża III RP, Warszawa 2004, Oficyna Wydawnicza Rytm, ul. Górczewska 8, 01-180 Warszawa, tel./fax: (0-22) 631-77-92; e-mail: dzial.handlowy@rytm-wydawnictwo.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję