Reklama

Niedziela Częstochowska

Majestat i skromność. Wspólnie podziękujmy za ukończenie rewitalizacji archikatedry

W najbliższą niedzielę 21 listopada o godz. 12 abp Wacław Depo będzie przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie dziękczynnej Mszy św. za dzieło jej renowacji.

[ TEMATY ]

Częstochowa

dziękczynienie

rewitalizacja

bazylika archikatedralna

ks. Włodzimierz Kowalik

Tomasz Matkowski/Technolight

Największe wrażenie robi podświetlona archikatedra

Największe wrażenie robi podświetlona archikatedra

– Bardzo serdecznie zapraszam na wspólną modlitwę dziękczynienia Panu Bogu i ludziom, na to wielkie Te Deum Laudamus – mówi ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej.

Wykaz prac wykonanych w budynku bazyliki archikatedralnej:

I etap

Reklama

Generalne sprzątanie piwnic i poddaszy; remont elewacji (oczyszczenie i uzupełnienie ubytków); remont kamiennej posadzki w nawie głównej, nawach bocznych i transepcie; wykonanie powietrznej instalacji grzewczej; remont niezbędnych pomieszczeń technicznych; zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej i deskowania dachu; wykonanie stalowych pomostów na poddaszu; remont i zabezpieczenie przeciwpożarowe ławek i konfesjonałów; remont instalacji elektrycznych; wykonanie nowego oświetlenia wewnątrz i iluminacji zewnętrznej archikatedry; wykonanie instalacji sygnalizacji pożaru i włamania, instalacji monitoringu i instalacji hydrantowej; zaopatrzenie budynku w podręczny sprzęt gaśniczy; zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian; wyłożenie cokołów ścian, wewnątrz budynku, płytami kamiennymi w miejscu zdemontowanej drewnianej boazerii; remont kaplic (naprawa tynków i malowanie ścian oraz sklepień); wykonanie dźwigu osobowego w wieży zachodniej; remont głównych schodów zewnętrznych i ich przebudowa (wykonanie pod schodami toalet i montaż podnośnika umożliwiającego dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym); wykonanie zewnętrznej pochylni dla osób niepełnosprawnych przy wejściu do kaplicy Najświętszego Sakramentu; budowę i przebudowę przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej i energii elektrycznej.

II etap

Generalne sprzątanie bloku wieżowego; remont podpiwniczenia prezbiterium (nowy układ funkcjonalny) – ściany działowe, posadzki, tynki, malowanie ścian i sufitów, drzwi i okna; instalacja centralnego ogrzewania w zakrystii i pomieszczeniu dla ministrantów w piwnicach; remont toalet przy zakrystii obejmujący posadzki, okładziny ścian, sufity, drzwi, instalację wodno-kanalizacyjną i armaturę; nowe przejście z zakrystii do transeptu wraz niezbędnym przesunięciem balasek; cokoliki kamienne przy posadzce w głównej kruchcie i przy wszystkich filarach nawy; nowe pomieszczenia dla organisty w wieży wschodniej; zamknięcie wszystkich zagrażających bezpieczeństwu otworów w stropach żelbetowych, pozostałych po nadbudowie wież; remont stalowych okien na najwyższym poziomie wież i drewnianych żaluzji na poziomie pomieszczenia dzwonów; remont drewnianej podłogi w pomieszczeniu dzwonów; remont posadzek betonowych w masywie wieżowym na poziomie chóru oraz na najwyższym poziomie wieży zachodniej; zabezpieczenie przeciwkorozyjne w masywie wieżowym wszystkich stalowych elementów ścian, stropów i schodów oraz konstrukcji wsporczej dzwonów; remont wszystkich drzwi zewnętrznych; nowe nagłośnienie wewnętrzne i zewnętrzne; wypusty instalacyjne dla infomatu w kruchcie i ekranów na filarach w nawie głównej.

Generalnym wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Termobud z Częstochowy.

2021-11-19 11:06

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Efekty rewitalizacji

Niedziela bielsko-żywiecka 21/2021, str. VII

[ TEMATY ]

renowacja

rewitalizacja

MR

Mszy św. przewodniczył ks. dr Grzegorz Klaja

Mszy św. przewodniczył ks. dr Grzegorz Klaja

Kościół św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich odzyskuje dawny blask.

Efekty rewitalizacji prezbiterium oraz konsekracji ołtarza głównego w kościele zaprezentował swoim parafianom 9 maja ks. dr Grzegorz Klaja, proboszcz tamtejszej wspólnoty. Mówiąc o pracach sfinalizowanych przez restauratorów, nie omieszkał wspomnieć o tle historycznym, które przyczyniło się do pozyskania przez parafię cennych dzieł sztuki datowanych na rok 1470.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję