Reklama

Propozycje

Doceniona „Sztuka Sakralna”

Podczas Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów - SACROEXPO 2004 redakcja kwartalnika Sztuka Sakralna otrzymała nagrodę bp. Kazimierza Ryczana.
Kwartalnik ten ukazuje się od dwóch lat. Inicjatywa jego powstania wypłynęła od Tomasza Furdyny, późniejszego wydawcy czasopisma. Do swojego pomysłu w bardzo krótkim czasie przekonał on osoby, które dzisiaj tworzą Radę Programową pisma i je redagują. O informację na temat kwartalnika Sztuka Sakralna poprosiliśmy Magdalenę Musialik - redaktor naczelną pisma.
Red.

Gdy przystąpiliśmy do pracy nad pierwszym numerem Sztuki Sakralnej, uświadomiliśmy sobie, że tworzymy pierwsze i jedyne w Polsce pismo poświęcone sztuce sakralnej. Tego rodzaju wydawnictwa istniały we Włoszech, we Francji, w Niemczech, a nigdy wcześniej u nas. Możemy poszczycić się ogromem unikatowych zabytków i współczesnych dokonań w dziedzinie sztuki sakralnej. Dlaczego więc nie tworzyć pisma, które je promuje?
Staramy się także opisywać sakralną sztukę europejską, a nawet światową, ongiś zamieściliśmy tekst i fotografie opisujące katedrę w Los Angeles, a w przyszłym numerze będziemy pisać o boliwijskich dokonaniach śp. o. Ziobro.
Wśród poszczególnych działów Sztuki Sakralnej jest miejsce dla architektury, malarstwa, rzeźby, witrażu, a także muzyki, ikonografii, konserwacji oraz problemów i zagadnień związanych z budową i utrzymaniem obiektów sakralnych. Ponieważ pismo jest przede wszystkim adresowane do twórców i odbiorców sztuki sakralnej, stąd pomysł, by poszerzyć je o dział nazywany przez nas „technicznym”.
Pismo wydawane jest z niezwykłą starannością. Nie można bowiem tworzyć pisma o sztuce, nie ilustrując go. Nawet najlepszy tekst o architekturze nie obroni się bez fotografii. Bogata, a zarazem wysmakowana szata graficzna jest jednym z narzędzi do osiągnięcia celów, jakim służy kwartalnik. Zewnętrzny wygląd Sztuki Sakralnej to zasługa Piotra Panasiewicza - grafika, pracownika dydaktycznego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Można ufać, że otrzymana w Kielcach nagroda pomoże w propagowaniu kwartalnika, za którym nie stoi żadne wielkie wydawnictwo czy organizacja, a pismo, nie licząc współpracowników, tworzy sześć osób. I choć spotyka się ono z życzliwością duchowieństwa - cała nadzieja w mecenacie i czytelnikach.

Adres Redakcji: Sztuka Sakralna, ul. Kilińskiego 17, 30-308 Kraków, tel. (0-12) 260-43-11, 0-601-440-730, e-mail: redakcja@sakralna.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję