Reklama

Propozycje

Doceniona „Sztuka Sakralna”

Podczas Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów - SACROEXPO 2004 redakcja kwartalnika Sztuka Sakralna otrzymała nagrodę bp. Kazimierza Ryczana.
Kwartalnik ten ukazuje się od dwóch lat. Inicjatywa jego powstania wypłynęła od Tomasza Furdyny, późniejszego wydawcy czasopisma. Do swojego pomysłu w bardzo krótkim czasie przekonał on osoby, które dzisiaj tworzą Radę Programową pisma i je redagują. O informację na temat kwartalnika Sztuka Sakralna poprosiliśmy Magdalenę Musialik - redaktor naczelną pisma.
Red.

Gdy przystąpiliśmy do pracy nad pierwszym numerem Sztuki Sakralnej, uświadomiliśmy sobie, że tworzymy pierwsze i jedyne w Polsce pismo poświęcone sztuce sakralnej. Tego rodzaju wydawnictwa istniały we Włoszech, we Francji, w Niemczech, a nigdy wcześniej u nas. Możemy poszczycić się ogromem unikatowych zabytków i współczesnych dokonań w dziedzinie sztuki sakralnej. Dlaczego więc nie tworzyć pisma, które je promuje?
Staramy się także opisywać sakralną sztukę europejską, a nawet światową, ongiś zamieściliśmy tekst i fotografie opisujące katedrę w Los Angeles, a w przyszłym numerze będziemy pisać o boliwijskich dokonaniach śp. o. Ziobro.
Wśród poszczególnych działów Sztuki Sakralnej jest miejsce dla architektury, malarstwa, rzeźby, witrażu, a także muzyki, ikonografii, konserwacji oraz problemów i zagadnień związanych z budową i utrzymaniem obiektów sakralnych. Ponieważ pismo jest przede wszystkim adresowane do twórców i odbiorców sztuki sakralnej, stąd pomysł, by poszerzyć je o dział nazywany przez nas „technicznym”.
Pismo wydawane jest z niezwykłą starannością. Nie można bowiem tworzyć pisma o sztuce, nie ilustrując go. Nawet najlepszy tekst o architekturze nie obroni się bez fotografii. Bogata, a zarazem wysmakowana szata graficzna jest jednym z narzędzi do osiągnięcia celów, jakim służy kwartalnik. Zewnętrzny wygląd Sztuki Sakralnej to zasługa Piotra Panasiewicza - grafika, pracownika dydaktycznego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Można ufać, że otrzymana w Kielcach nagroda pomoże w propagowaniu kwartalnika, za którym nie stoi żadne wielkie wydawnictwo czy organizacja, a pismo, nie licząc współpracowników, tworzy sześć osób. I choć spotyka się ono z życzliwością duchowieństwa - cała nadzieja w mecenacie i czytelnikach.

Adres Redakcji: Sztuka Sakralna, ul. Kilińskiego 17, 30-308 Kraków, tel. (0-12) 260-43-11, 0-601-440-730, e-mail: redakcja@sakralna.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 lat temu abp Wacław Depo został biskupem - dołącz do modlitwy za jego dalszą posługę!

2021-08-05 10:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował Ks. prał. Wacława Depo biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dziś, w 15 rocznicę tego radosnego wydarzenia, ogarnijmy modlitwą Księdza Arcybiskupa.

Modlitwa za abp Wacława Depo

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpańskie władze usuwają pomnik Jana Pawła II

2021-08-05 15:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

vaticannews.va

Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik Jana Pawła II upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Santiago de Composteli w 1989 r. Grupa księży i wiernych rozpoczęła starania o powrót monumentu na swoje miejsce lub o umieszczenie go w nowej lokalizacji. Statua znajdowała się na ostatnim odcinku Szlaku św. Jakuba.

W styczniu 2020 r. w regionalnym dzienniku „La voz de Galicia” ukazała się krótka informacja, że władze regionalne zamierzają odnowić pomnik. W marcu br. ten sam dziennik poinformował, że pomnik został usunięty z powodu jego złego stanu spowodowanego upływem czasu i klimatem. Na miejscu zostały jedynie, mało widoczne i złożone na ziemi, cztery płyty cokołowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję