Reklama

Fundamenty naprawy państwa

Nowy numer „Znaków Nowych Czasów”

Ukazał się nowy, 10. z kolei zeszyt Znaków Nowych Czasów. Jego głównym tematem jest wielowątkowa debata na temat budowy silnej, nowoczesnej, sprawiedliwej i wiernej swojej duchowej tradycji Rzeczypospolitej. Środowisko skupione wokół pisma chce utrwalić taką debatę poprzez nadanie jej ram instytucjonalnych. Wczesną wiosną bieżącego roku utworzyło więc w Warszawie Klub Chrześcijańskiej Myśli Politycznej im. św. Tomasza Morusa. W numerze możemy znaleźć materiały z jego pierwszej minisesji, na której referaty wygłosili: abp Tadeusz Gocłowski, Maciej Płażyński i prof. Antoni Z. Kamiński.
Michał Drozdek - redaktor naczelny ZNCz pisze w numerze o idei Klubu: „Po kilkunastu latach budowy III Rzeczypospolitej nie jesteśmy przekonani, że to jest to, o co nam chodziło. Coraz wyraźniej zaczynamy pytać, czy najpierw nie trzeba było zastanowić się nad fundamentami, nad koncepcją zorganizowania tego państwa”. Pomysłodawcy Klubu nie chcieliby, by jego działalność ograniczała się tylko do samych dyskusji i wymiany poglądów, lecz aby była częścią szerszego ruchu obywatelskiego, który będzie starał się oddolnie zmieniać polską rzeczywistość. Jedną z najważniejszych inspiracji tego ruchu jest i będzie nauczanie Jana Pawła II.
Czytelnikom Niedzieli warto polecić także kilka ważnych artykułów z bieżącego numeru. Bp Antun Machota z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego pisze o prawosławnym spojrzeniu na proces jednoczenia się Europy, wskazując, że dla pełnej jedności naszego kontynentu konieczna jest wzajemna wymiana i obdarowanie tradycji bizantyjskiej i łacińskiej. W dziale historycznym Jerzy Skwara przypomina historię konspiracyjnej organizacji „Unia”, która wywodziła się z przedwojennego chrześcijańsko-demokratycznego Stronnictwa Pracy. W kręgach jej oddziaływania znajdował się m.in. młody Karol Wojtyła. W dziale „Europa i świat” uwagę przyciąga materiał dotyczący Wietnamczyków, których spore skupiska mieszkają od kilkunastu lat w Polsce. Warto prześledzić ich losy i dowiedzieć się czegoś więcej o historii ich azjatyckiej ojczyzny. W dziale dotyczącym problematyki krajowej Mikołaj Cześnik zastanawia się nad jedną z najważniejszych bolączek polskiej demokracji - ciągle malejącą liczbą ludzi uczestniczących w wyborach.
Godny polecenia jest szkic Anety Gawkowskiej pt. Komunitaryzm, wspólnotowość, wyzwanie, który zwraca uwagę na rozwój istotnego dzisiaj nurtu w światowej myśli politycznej, który stawia na budowanie społeczeństwa opartego na międzyludzkim solidaryzmie i integracji wspólnotowej. Szczególnie polska myśl i praktyka ma w tym nurcie poczesne miejsce, poczynając od filozofii romantycznej, poprzez refleksję Prymasa Tysiąclecia, Karola Wojtyły i katolicyzmu społecznego, a kończąc na doświadczeniach ruchu „Solidarność” i pracach ks. Józefa Tischnera.

ZNCz dostępne są w salonach sieci EMPIK i niektórych księgarniach. Pismo można zaprenumerować przez redakcję: ul. Nowogrodzka 84/86, 02-218 Warszawa, tel. (0-22) 622-59-74, e-mail: znaki.redakcja@wp.pl, adres w internecie: http://www.zncz.org. Redakcja prowadzi też sprzedaż numerów archiwalnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Podlaskie: Przy parafiach zaszczepiły się w niedzielę 632 osoby

2021-08-02 07:53

[ TEMATY ]

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

632 osoby zaszczepiły się w niedzielę w mobilnych punktach szczepień przy parafiach w województwie podlaskim - poinformował PAP Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Akcja była prowadzona tego dnia w dziesięciu katolickich i jednej prawosławnej parafii w regionie.

W Podlaskiem można było w niedzielę zaszczepić się w kilkunastu mobilnych punktach szczepień przeciw COVID-19. Najwięcej utworzono ich przy parafiach, m.in. w Łomży, Mońkach, Krypnie, Sejnach, Świętej Wodzie, Dąbrowie Białostockiej czy Siemiatyczach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję