Reklama

Niedziela w Warszawie

Młodzież da świadectwo swojej wiary

Już jutro młodzi z archidiecezji warszawskiej spotkają się w Świątyni Opatrzności Bożej i wezmą udział w diecezjalnych obchodach 36. Światowego Dnia Młodzieży.

2021-11-19 17:56

[ TEMATY ]

Świątynia Opatrzności Bożej

Światowe Dni Młodzieży

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Jego uczestnicy wysłuchają świadectwa 25-letniego Bartka, a później wezmą udział w adoracji połączonej z modlitwą uwielbienia, którą poprowadzi schola z duszpasterstwa akademickiego “Sandał”, działającego przy parafii Najświętszego Zbawiciela. Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, która rozpocznie się w południe.

Spotkanie w Świątyni Opatrzności będzie również uroczystym zakończeniem Pielgrzymkowej Sztafety Młodych, która trwała od końca października. Młodzież odwiedzali archikatedrę warszawską, aby podziękować za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

- Dzięki pielgrzymce zintegrowaliśmy parafie, czego od kilku lat nie mieliśmy. Mam wielką nadzieję, że będą z tego owoce. Chciałbym to powtarzać w innych miejscach – mówi ks. Zbigniew Sawiak, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Hasło tegorocznego ŚDM to słowa “Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. Zaczerpnięte są z Dziejów Apostolskich. Tymi słowami zwrócił się Jezus do św. Pawła po jego nawróceniu. Ten właśnie fragment wyznaczy przebieg całego spotkania w Świątyni Opatrzności Bożej, na które zaproszeni są wszyscy młodzi formujący się we wspólnotach parafialnych – a więc: lektorzy, ministranci, duszpasterstwa młodzieży i akademickie, ale także uczniowie szkół średnich.

- Chcemy, aby ten dzień był przede wszystkim modlitwą o to, aby Duch Święty uzdolnił nas do bycia świadkiem Chrystusa i do tego, żebyśmy potrafili świadczyć na różnych płaszczyznach – swoim życiem, ale też na poziomie znajomości Boga i Ewangelii. Bez tego nie da się świadczyć życiem. To musi objąć całego człowieka – podkreśla Sawiak.

Światowy Dzień Młodzieży odbywa się zgodnie z decyzją papieża Franciszka po raz pierwszy w tym roku w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie formą przygotowania do międzynarodowego spotkania młodych z całego świata z Ojcem Świętym w Lizbonie od 1 do 6 sierpnia 2023 r.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

7,5 tys. Komunii św. udzielono w Świątyni Opatrzności

[ TEMATY ]

Świątynia Opatrzności Bożej

Łukasz Krzysztofka

W dwóch Mszach św. w intencji darczyńców uczestniczyło ponad 10 tys. osób. Udzielono 7,5 tys. Komunii świętej.

W wypełnionej po brzegi Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy warszawski odprawił drugą Mszę św. w intencji Ojczyzny i darczyńców.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wychowanie przez pomaganie

2021-12-06 23:15

Małgorzata Mikołajek

Dzieci z Kierlikówki uczestniczą w akcji „Kartka dla kolegi z Wileńszczyzny”, którą zorganizowały ich mamy

Dzieci z Kierlikówki uczestniczą w akcji  „Kartka dla kolegi z Wileńszczyzny”, którą zorganizowały ich mamy

    Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W Kole Gospodyń Wiejskich „Mamy z Pomysłem" z Kierlikówki coraz goręcej.

    Wspaniałe, młode kobiety łączą tradycję z wychowywaniem dzieci. Każda inicjatywa, działanie na rzecz wsi, parafii, szkoły są współorganizowane z dziećmi. Taka jest ich misja. Dzięki tego typu działaniom chcą zachować w pamięci kulturę regionu i dziedzictwo narodowe. Dlatego przyłączyły się do akcji Urodzinowej Zbiórki. Panie wraz z rodzinami włączyły się w przygotowanie mikołajkowej paczki dla dzieci z Wileńszczyzny. Jej organizatorzy zbierają kosmetyki do pielęgnacji dzieci, słodycze, żywność o długim terminie ważności, zabawki, buty, ubranka i książki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję