Reklama

Niedziela w Warszawie

Zakończył się diecezjalny Synod Młodych

Młodzi z diecezji warszawsko-praskiej spotkali się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na diecezjalnych obchodach 36. Światowego Dnia Młodzieży. Koncelebrowana Msza św. zakończyła również Synod Młodych diecezji warszawsko-praskiej.

2021-11-20 19:43

[ TEMATY ]

katedra warszawsko‑praska

Synod Młodych

SalveNet

Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w koncelebrze z bp. Romualdem Kamińskim, ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej, bp. Markiem Solarczykiem, ordynariuszem radomskim i bp. Jackiem Grzybowskim, biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej oraz kapłanami.

We wprowadzeniu do liturgii bp Kamiński zwrócił uwagę, że zakończenie diecezjalnego Synodu Młodych jest owocem Synodu Biskupów, który odbył się w październiku 2018 r. w Rzymie, a jednym z delegatów KEP był bp Marek Solarczyk. – Dzisiaj kończymy prace podstawowe. Chcemy dziękować Bogu i prosić za przyczyną Matki Najświętszej oraz bliskich nam świętych o pomoc w mądrym i owocnym towarzyszeniu młodym na drodze ich powołania – zaznaczył ordynariusz warszawsko-praski.

Reklama

Kazanie wygłosił bp Solarczyk, który w czasie inauguracji Synodu Młodych pełnił posługę biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej. Hierarcha nawiązał do czytań mszalnych z uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, mówiących o przybyciu Syna Człowieczego i Jego panowaniu, które nie przemija oraz fragmentu Apokalipsy św. Jana o Królu i Jego królewskiej godności. – Te refleksje skupiają się w haśle Synodu Młodych: „On żyje i chce, abyś i ty żył”. Są związane z adhortacją papieża Franciszka „Christus vivit” – przypomniał ordyanriusz radomski i dodał, że dzisiaj skupiają się tajemnice królowania Chrystusa z tajemnicami młodych.

Biskup przytoczył z Ewangelii wg św. Jana dialog Jezusa z Piłatem na temat królewskiej godności Chrystusa. – Jezus składa wobec Piłata świadectwo, że Jego Królestwo nie jest z tego świata. Czy ten dialog nie nawiązuje również do postaci Szawła, którą przywołuje papież Franciszek w swoim orędziu na 36. Światowy Dzień Młodzieży – pytał bp Solarczyk. Dodał, że Szaweł też stanął wobec tajemnicy Chrystusa, kiedy On zadał mi pytanie: Dlaczego Mnie prześladujesz?

- Oto dokonuje się wyjątkowa tajemnica, która nie dokonała się w Piłacie. Chrystus czyni Szawła świadkiem swojego orędzia – wskazał kaznodzieja. Bp Solarczyk podkreślił, że historia i droga każdego młodego człowieka jest indywidualna i niepowtarzalna. – Jesteśmy tu dlatego, bo spotkaliśmy Chrystusa i chcemy, aby towarzyszyła nam wrażliwość i troska o to, by młody człowiek zobaczył, że Jezus żyje. To jest nasze pragnienie, aby rzeczywiście to, co stało się udziałem Szawła, gdy po imieniu Jezus do niego przemówił – dokonywało się w sercu człowieka. Jest to tajemnica otwarcia i przyjęcia bliskości tego Życia – zaznaczył hierarcha.

Reklama

Bp Solarczyk podkreślił również, ze ważne jest, aby młody człowiek nie zniechęcił się jak Piłat, ale by dokonał się w nim cud przemiany. – Stańcie się gotowymi, aby być świadkami Jezusa i oczekujcie na kolejne tajemnicze interwencje Boga – prosił kaznodzieja. Biskup zwrócił uwagę na wielką rolę duszpasterzy młodzieży, katechetów oraz opiekunów wspólnot w pomaganiu młodzieży w spotkaniu Boga, który żyje.

Hierarcha przytoczył także słowa bł. Carlo Acutisa, do których odwołał się w adhortacji „Christus vivit” papież Franciszek, i podkreślił, że każdy z nas jest oryginalny i ważne, aby nigdy nie stać się kopią innych.

- Niech słowa papieża Franciszka pomagają przyjąć i doświadczyć Bożej miłości oraz przyjąć Jego Królestwo. Bądźcie Jego świadkami dla innych – zachęcał bp Solarczyk.

W czasie Mszy św. dwudziestu jeden kandydatów na członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji warszawsko-praskiej złożyło swoje przyrzeczenia, a bp R. Kamiński podpisał dekret zatwierdzający dokument końcowy Synodu Młodych.

Przemawiając na zakończenie liturgii kard. Kazimierz Nycz powiedział, że wszyscy dzisiaj mamy problem z głoszeniem Ewangelii młodemu pokoleniu. – To kwestia sposobu dotarcia z niezmienną Ewangelią do młodych. Jest to problem biskupów, księży, rodziców, ale i was, młodych – wskazał metropolita warszawski i dodał, że w. Paweł pod Damaszkiem po ludzku był przegrany i nie miał żadnych szans. Ale miał po swojej stronie spotkanie z Jezusem. Dzięki temu po latach Damaszek stał się prawdziwie chrześcijański miastem.

- Jeśli jest z nami Jezus, potrafimy mocną wiarą i świadectwem znaleźć sposób głoszenia Ewangelii. Jeżeli Chrystus i Jego Ewangelia nie będzie dzisiaj obecna w Internecie, to Chrystus nie będzie obecny we współczesnym świecie – zaapelował kard. Nycz o wyjaśnił, że chodzi o to, by Internet stał się kreatywnym miejscem dla młodych i by w ten sposób obecna była Ewangelia w świecie. – Stanie się tak, gdy wy ją tam zaniesiecie – podkreślił kard. Nycz.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi chcą konkretu

2021-11-23 07:24

Niedziela warszawska 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

Synod Młodych

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Michał Dziedzic

Ks. Michał Dziedzic

O tym, jak przyciągnąć młodzież do Jezusa, czym był Synod Młodych i do kogo adresowana jest Szkoła Lidera, z ks. Michałem Dziedzicem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: W diecezji warszawsko-praskiej właśnie dobiegł końca Synod Młodych. Jaki to był czas dla Kościoła po prawej stronie Wisły?

Ks. Michał Dziedzic: Synod wyznaczał pewne kierunki. Był możliwością usłyszenia ludzi młodych i duszpasterzy, którzy są w parafiach, spotkania się z problematyką duszpasterstwa młodzieży i podjęcia różnych strategii, które mogą z tego wynikać. Myślę, że to było głównym zadaniem synodu, które zostało spełnione. Ale dla niektórych synod był też czasem tak naprawdę nic niewnoszącym. Bo do samego jego zakończenia, spotykałem się z pytaniami: A to ten synod jeszcze trwa? Albo: A jaki synod? Ta sytuacja więc też coś mówi. Ale synod jest od tego, żeby słuchać, przyglądać się pewnej rzeczywistości. Kiedy zaczynaliśmy, obraliśmy sobie kilka celów.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

USA: Nowy Jork wprowadza obowiązek szczepień w szkołach prywatnych i wyznaniowych

2021-12-07 08:49

[ TEMATY ]

USA

szczepienie

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Władze Nowego Jorku zobowiązały wszystkich nauczycieli i pracowników szkół prywatnych i wyznaniowych, aby do 20 grudnia zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. Najludniejsza metropolia Stanów Zjednoczonych zareagowała w ten sposób na rosnące zagrożenie nowym wariantem koronawirusa – omikronem, uzasadnił podjętą decyzję 6 grudnia burmistrz miasta Bill de Blasio. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić naszych uczniów i personel szkolny” – podkreślił.

Niektóre szkoły wyznaniowe i niepubliczne skrytykowały tę decyzję. Szczepienie jest sprawą, która „najlepiej powinno się pozostawić osobistemu wyborowi”, tłumaczyli swoje zastrzeżenia członkowie „Commitee of NYC Religious and Independent School Officials”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję