Reklama

Niedziela w Warszawie

Dziękowali za beatyfikację

Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia odbyło się dzisiaj w katedrze warszawsko-praskiej.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski. Na początku do ołtarza wniesiono w procesji relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Bp Kamiński we wstępie do liturgii polecił diecezjan również opiece i wstawiennictwu bł. matki Elżbiety Czackiej i wyniesionemu na ołtarze wczoraj w Katowicach bł. ks. Janowi Masze.

Reklama

W homilii bp Jacek Grzybowski zwrócił uwagę na fakt, że kiedy myślimy o Jezusie, to najczęściej nie wyobrażamy Go sobie jako Króla i Władcę. Chrystusa postrzegamy przez pryzmat obrazów propagowanych przez filmy i seriale o Nim. Widzimy więc Jezusa albo jako małe, nowonarodzone Dzieciątko, bądź też jako postawnego mężczyznę, przemierzającego Galileę i mówiącego o Królestwie Bożym lub jako umęczonego okrutną męką Zbawiciela.

- Jak wyobrazić sobie Jezusa tak, jak o Nim mówi dziś Apokalipsa – że jest Alfą i Omegą, Tym, który był, który jest i który przychodzi, Wszechmogącym, Logosem, Sensem, Treścią, Mocą i Słowem, przez które wszystko się stało? – zastanawiał się, nawiązując do dzisiejszej liturgii słowa warszawsko-praski biskup pomocniczy. – W takich słowach w niektórych miejscach Biblia mówi o Jezusie. To Chrystus Król, który wszystko stworzył, bo jest najwyższym Władcą wszelkiego stworzenia – dodał.

Bp Grzybowski przytoczył fragment homilii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, w którym Prymas Tysiąclecia mówił, że królowanie Chrystusa wyraża się trojako: jako mającego władzę prawodawczą, sądzenia i karania, bo do Niego należy sprawiedliwość. – Tyle tylko, że to pojęcie Chrystusa jest dziś dla nas ukryte. Trudno nam Go sobie wyobrazić. Bardziej widzimy Jezusa jako człowieka. To jeszcze nasza wyobraźnia jest w stanie nam ukazać. A w Biblii teksty mówiące o majestacie Chrystusa są bardzo metaforyczne – wskazał hierarcha i postawił pytanie: - Co one oznaczają? Jaka to jest Istota, która jest zasadą wszystkiego?

Reklama

- Bardzo trudno to ująć w słowa. Ta moc Chrystusa jest w nas obecna przez wiarę. Jezus jest Królem i posiada swoje Królestwo. Kard. Wyszyński, mówiąc o Królestwie Chrystusa, które jest duchowe uczył, że jeśli Król jest ukryty to trzeba dojść do tego, jakie jest Jego Królestwo – zaznaczył kaznodzieja i dodał że na tym polega istota dialogu Jezusa z Piłatem z dzisiejszej Ewangelii.

- Jezus mówi, że jest Królem. W takiego Króla trzeba uwierzyć – umęczonego, królującego z Krzyża. Do Jego królestwa wchodzi się przez pokutę, wiarę, chrzest. Istotą Królestwa Chrystusa jest pokorna, wewnętrzna przemiana. W przeciwieństwie do królestwa szatana. W nim jest przemiana przewrotna – kamienia w chleb – parafrazował słowa Prymasa Tysiąclecia bp Grzybowski.

Hierarcha podkreślił za bł. kard. Wyszyńskim, że od momentu kuszenia Jezusa przez szatana rozpoczęła się walka Królestwa Bożego i królestwa szatana. - Chleb chce się przemienić z kamienia – taka postawa oznacza królestwo szatana. Tu się kończy zachwyt mas. Ubogi Król zostaje ostatecznie sam na Krzyżu – zwrócił uwagę bp Grzybowski.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zachęcał obecnych w katedrze do uczenia się ciągle na nowo realizowania prawdziwego Królestwa Chrystusa. – Jest to Królestwo miłości czynnej, która realizuje się nie w słowach, ale w czynach. To Królestwo jest ukryte w Kościele. Tego Chrystusa czcimy. On jest dla nas Przewodnikiem, Pasterzem i Królem – wskazał bp Grzybowski.

Przed Mszą św. wykład pt. „Znaczenie prymasostwa kardynała Stefana Wyszyńskiego dla Kościoła i Polski” wygłosiła dr Ewa Czaczkowska z UKSW. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na wolność wewnętrzną Prymasa Tysiąclecia, która była fundamentem wszelkich jego inicjatyw duszpasterskich, a która osiągnęła swoją pełnię w czasie uwięzienia w Stoczku Warmińskim.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za beatyfikację

Niedziela podlaska 41/2021, str. III

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Dziękczynienie za beatifikację

Dk. Daniel Konik

Chór parafialny na czele z miejscowymi kapłanami

Chór parafialny na czele z miejscowymi kapłanami

Po Mszy św. wieczornej odbył się niepowtarzalny koncert.

Patronat nad wydarzeniem roztoczyły: władze Miasta Hajnówka oraz Hajnowska Fundacja Muzyki Kameralnej i Organowej. Koncert był dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bł. m. Elżbiety Czadzkiej. Chór pod dyrekcją Konrada Śledzia 12 września wykonał pieśni do czcigodnych Błogosławionych Patronów, pieśni Maryjne w wykonaniu wielogłosowym, hymn Bogurodzicę i pieśni ku czci Krzyża Świętego. Uroczysty koncert zakończony został wspólnym śpiewem Apelu Jasnogórskiego, którego autorem jest sam bł. kard. Wyszyński.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: feministki zamordowały dziecko, które wcześniej nosiły z sobą w marszach proaborcyjnych

2021-12-06 14:45

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

Wielki wstrząs w Argentynie wywołała wiadomość o zamordowaniu 5-letniego chłopca przez parę lesbijską, która wcześniej nosiła go z sobą w marszach popierających aborcję. Na zdjęciach i filmikach w internecie widać małego uśmiechniętego Lucio z siniakami na twarzy i z unieruchomioną prawą dłonią wskutek złamania palców. O całej sprawie napisał 2 grudnia na swoim Twitterze argentyński politolog i znawca tematyki gender Agustín Laje.

Podobny wpis zamieściła tegoż dnia na Twitterze organizacja obrony życia Partido Celeste Provida (Niebiańska Partia w Obronie Życia). Również ona zwróciła uwagę na liczne obrażenia na ciele dziecka, podkreślając, że chociaż “miało ono złamania, ślady pobicia, było katowane, to jednak dla «zielonych» nie miało to znaczenia. Obłudnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Okno Życia

2021-12-07 06:25

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, w Lublinie zainauguruje działalność Okno Życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję