Reklama

Niedziela Świdnicka

Dzieła mistrzów w Świebodzicach

„Tu es Petrus – Muzyka w Świebodzicach” – to tytuł cyklu koncertów muzyki organowej, które odbywają się w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

[ TEMATY ]

Świebodzice

Jakub Moneta

Marta Moneta

FB @forumswiebodzice

Rodzeństwo Marta i Jakub Monetowie, pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie świebodzkich księży

Rodzeństwo Marta i Jakub Monetowie, pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie świebodzkich księży

To nie pierwsze koncerty organowe w świebodzickiej świątyni, która szczyci się od blisko 120 letnim instrumentem, zbudowanym przez znaną na całym Śląsku niemiecką firmę organmistrzowską Schlag & Söhne. Od kilku lat bowiem, w murach kościoła odbywają się koncerty w ramach letniego Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga – świdnickiego konstruktora organów.

Pomysł księdza

Rozpoczęty cykl koncertów odbywa się dzięki zaangażowaniu młodego, miejscowego wikariusza ks. Emila Dudka, który przy wsparciu nowego proboszcza ks. prał. Tadeusza Chlipały zaprosił do współpracy znane świdnickie rodzeństwo Monetów. – Organizowane koncerty są drogą do poszerzania kolejnych kręgów odbiorców celem propagowania muzyki w mistrzowskim wykonaniu oraz unikalnego zespołu organowego, z którego słynie świebodzicka świątynia – mówią organizatorzy.

Pierwszy z koncertów, który odbył się 5 listopada, poprzedzony został Mszą św. sprawowaną w języku łacińskim, w czasie której modlono się za zmarłych kapłanów pracujących w parafii oraz na terenie diecezji świdnickiej. Następnie odbył się pierwszy z czterech koncertów, podczas którego, przybyli do XVIII wiecznej świątyni wierni, wysłuchali utworów m.in. Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Haendla, Maxa Regera czy Karola Marii Jana Widora.

FB @forumswiebodzice

Perspektywa parafialnych organów, w których szafa organowa pochodzi z 1779 roku

Perspektywa parafialnych organów, w których szafa organowa pochodzi z 1779 roku

Artyści

Głównym wykonawcą i akompaniatorem podczas świebodzickich koncertów jest Jakub Moneta. To niespełna siedemnastoletni muzyk, który umiejętność gry na organach rozwijał od wczesnych lat dziecięcych. Jego talent i systematyczna praca owocują licznymi sukcesami w czasie ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i organowych. Jakub ma na swoim koncie ponad 70 recitali i koncertów kameralnych, a dwa lata temu wydał dwupłytowy album zawierający muzykę organową wykonywaną na czterech świdnickich instrumentach z fabryki rodziny Schlag und Söhne. Aktualnie Jakub jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Jest także czynnym organistą i akompaniatorem.

Reklama

Koncert śpiewem ubogaca Marta Moneta, siostra Jakuba, wykształcona pianistka i dyrygentka. Ukończyła zarówno Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w klasie fortepianu, jak i studia wyższe na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W minionym roku ukończyła także studia na Wrocławskiej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie fortepianu. Z powodzeniem prowadzi chóry i zespoły wokalne, m.in. chór katedralny „Tactus Sonus”. Jest także nauczycielką w klasie fortepianowej i chóralnej świdnickiej Szkoły Muzycznej.

Kolejny koncert z cyklu odbędzie się w niedzielę 2 stycznia o godz. 18.00, będzie miał on charakter świąteczny. Już dziś serdecznie zapraszamy.

2021-11-12 23:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra Świdnica: Efekty prac renowacyjnych

[ TEMATY ]

organy

Katedra Świdnicka

Jakub Moneta

Katedra Świdnica

Wlew impregnatu do zdegradowanego drewna

Wlew impregnatu do zdegradowanego drewna

W krakowskich warsztatach konserwatorskich praca nad zabytkami świdnickiej katedry przynosi widoczne efekty.

Od blisko pół roku, we wnętrzu najważniejszego kościoła w diecezji, w jego głównej nawie, trwają czasochłonne i kosztowne prace konserwatorskie i restauratorskie. Roboty wykonywane są dwutorowo. Część konserwatorów pracuje przy odtworzeniu malowideł na miejscu w katedrze, druga część zajmuje się zabytkami ruchomymi, które w większości zostały przewiezione na warsztat do krakowskich pracowni konserwatorskich. Odnowieniu poddane są rzeźby i wielkoformatowe obrazy.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję