Reklama

Niedziela Częstochowska

Dobroć nie tylko na święta

Spotkanie wigilijne dla kilkuset osób ubogich, samotnych i bezdomnych odbyło się w formie cateringu w Częstochowie. Zorganizowała je archidiecezjalna Caritas. 

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Wigilia Caritas

Karol Porwich/Niedziela

– Nadziei życzę tym wszystkim, którzy dzisiaj tutaj są zgromadzeni przed kuchnią św. Józefa, która będzie owocować przez cały rok, a nie tylko od święta. To, co mówił kiedyś Roman Brandstaetter, aby nasze chrześcijaństwo było chrześcijaństwem dni powszednich. Dlatego składam życzenia odnowionej nadziei, którą możemy pokładać tylko w Bogu. Mamy swoją pośredniczkę też niezawodną, jaką jest Maryja. Ufajmy, że Jej wstawiennictwo wyprosi nam potrzebne drogi do siebie nawzajem i lepszego, Bożego świata – mówił abp Wacław Depo 23 grudnia podczas spotkania wigilijnego dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych, zorganizowanego w Częstochowie przez archidiecezjalną Caritas.

Spotkanie odbyło się na placu obok kuchni św. Józefa przy ul. Ogrodowej. Były również wydawane paczki żywnościowe i potrawy wigilijne na wynos. Rozpoczęła je modlitwa i błogosławieństwo abp. Wacława Depo. Metropolita częstochowski zachęcił zgromadzonych, aby w chwilach smutku i samotności wołali: Jezu, ufam Tobie, a „zobaczycie, że będzie inaczej” – zapewnił. Modlił się także za zmarłych: abp. Stanisława Nowaka, który przez 27 lat w różny sposób organizował tego typu spotkania, i ks. Stanisława Iłczyka, byłego dyrektora archidiecezjalnej Caritas.

Karol Porwich/Niedziela

Zebranych, zachowujących zasady reżimu sanitarnego, powitał ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. – Ojciec naszej archidiecezji jest zawsze z nami – podkreślił. Przypomniał, że 22 grudnia odbyła się wigilia w Domu Pomocy Społecznej Domus Misericordiae z udziałem abp. Wacława Depo.

Na wigilijnej wieczerzy spotkali się podopieczni Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz współpracujących z nią organizacji: Fundacji św. Barnaby, Fundacji Chrześcijańskiej Adullam, Fundacji „Ufam Tobie”, organizacji pozarządowych i pomocowych, władz miasta i gminy. Ofiarodawcy to m.in. ludzie dobrej woli z parafii archidiecezji, którzy włączyli się w zbiórkę żywości, Caritas Polska, Urząd Miasta Częstochowy, gmina i miasto Częstochowa, magazyny rezerw materiałowych rządu, Selgros i Servire.

Reklama

W organizację spotkania zaangażowali się wolontariusze Caritas. Niektórzy z nich od lat pomagają osobom potrzebującym. Robią to – jak podkreślali – ponieważ chcą pomagać, szczególnie teraz chcą, by drugi człowiek w tym świątecznym czasie mógł doświadczyć miłości i dobroci. – Chcę pomagać, aby innym osobom było dobrze, a nie tylko patrzeć na siebie, na punkty do liceum, ale żeby inni mieli dobre życie i nie byli samotni – powiedziała „Niedzieli” Paulina, wolontariuszka ze Szkoły Podstawowej 48 w Częstochowie, z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jej koleżanka Julia dodała: – Lubię pomagać, to cudowne uczucie. To mnie uszczęśliwia. – To nie pierwsza wigilia dla bezdomnych, ale jedna z ulubionych akcji, ponieważ mam bezpośredni kontakt z ludźmi, którym pomagam. Jesteśmy tutaj, aby służyć, a nie jeść – opowiadała Karolina z Częstochowy, studentka Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Razem z nią posiłki rozdawała jej siostra Maja.

Beata Pieczykura

– Ta wieczerza w przeddzień Wigilii miała dla mnie duże znaczenie. To pięknie spotkanie odbywało się w klimacie radości, miłości i dobroci – powiedział jeden z uczestników i z paczką na święta powrócił do swojej codzienności. Może z iskierką nadziei w sercu...

Beata Pieczykura/Niedziela

2021-12-23 18:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: odbyła się konferencja naukowa z racji 90. rocznicy Kościoła Częstochowskiego

[ TEMATY ]

Częstochowa

historia

Ks. Mariusz Frukacz

„Tryptyk łaski”, pod takim tytułem odbyła się wieczorem 22 stycznia w Wyższym Instytucie Teologicznym im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie konferencja naukowa z racji 90-lecia powstania Kościoła Częstochowskiego.

W konferencji wzięli udział m. in. abp Wacław Depo metropolita częstochowski, abp senior Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, profesorzy, kapłani – wykładowcy w Wyższym Instytucie Teologicznym i Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, klerycy, studenci WIT, osoby życia konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję