Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmarła s. Joanna Lossow - matka polskiej ekumenii

W 97. roku życia zmarła 2 stycznia 2005 r. siostra Joanna Lossow. Z jej nazwiskiem wiążą się najważniejsze inicjatywy ekumeniczne Kościoła katolickiego w Polsce. Nazywano ją matką polskiej ekumenii i siostrą Joanną od Jedności.
Główna Msza św. żałobna została odprawiona 7 stycznia w kościele św. Marcina w Warszawie. Następnie, po Mszy św. w kaplicy w Laskach, odbył się pogrzeb na tamtejszym cmentarzu, gdzie spoczywają siostry franciszkanki służebnice krzyża. Siostra Joanna należała do tego zgromadzenia od ponad 70 lat.
Urodzona 10 lipca 1908 r. w rodzinie ziemiańskiej w Boruszynie k. Czarnkowa w Wielkopolsce, już od dziecka była uwrażliwiona na odmienność konfesyjną: jej matka, ze słynnego rodu Szembeków, była katoliczką, a ojciec - ewangelikiem. Na chrzcie otrzymała imię Halina. Po wstąpieniu do zgromadzenia 24 maja 1933 r. stała się siostrą Joanną od Miłosierdzia Bożego.
Na długo przed Soborem Watykańskim II jej postawa dialogu i otwartości wobec innych była formowana przez założycieli Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża - matkę Elżbietę Czacką i sługę Bożego ks. Władysława Korniłowicza, którego była sekretarką. Wcześniej, na początku lat 30., była studentką znanego filozofa Jacquesa Maritaina w Instytucie Katolickim w Paryżu.
Kiedy rozpoczął się Sobór Watykański II, s. Joanna Lossow, jako jedna z pierwszych osób w Kościele rzymskokatolickim w Polsce podjęła systematyczną pracę na rzecz jedności chrześcijan.
W 1961 r. zaczęła pracę w Sekcji Ekumenicznej przy Studium Duszpasterskim, przekształconej wkrótce w Ośrodek ds. Jedności Chrześcijan przy Warszawskiej Kurii Metropolitalnej. Była to działalność „od podstaw”, ponieważ ekumenizm był wówczas pojęciem w Kościele rzymskokatolickim zupełnie nieznanym.
Jej dziełem są dwie ważne dla formacji ekumenicznej katolików polskich inicjatywy, podjęte w latach sześćdziesiątych. Są to organizowane w Laskach pod Warszawą rekolekcje ekumeniczne dla młodzieży oraz dla księży, w których uczestniczą także duchowni innych wyznań. S. Joanna założyła też Ośrodek Ekumeniczny Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża im. Jana XXIII „Joannicum”, działający w Warszawie przy ul. Piwnej.
Za swą działalność s. Joanna Lassow otrzymała m.in. od Prymasa Polski kard. Józefa Glempa srebrny medal „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti” (1993), a także przyznawane przez miesięcznik Powściągliwość i Praca wyróżnienie „Bóg zapłać” (1998).

Reklama

Światowy Kongres Biblistów Salezjańskich

4 stycznia w Krakowie zakończył się V Światowy Kongres Biblistów Salezjańskich. Obrady toczyły się od 27 grudnia pod hasłem: Modlitewne słuchanie Słowa Bożego: „Lectio divina”, a życie wspólnoty salezjańskiej. Uczestnicy przybyli z trzynastu krajów świata, ze wszystkich kontynentów.
Zamyślenia koncertowały się wokół refleksji nad miejscem lektury Słowa Bożego w praktyce życia wspólnoty salezjańskiej, rozszerzając zagadnienie o tych, do których wspólnota salezjańska kieruje swoje posłannictwo, czyli o młodzieży.
Wśród postanowień uczestników kongresu znalazło się m.in. przygotowanie konkretnych pomocy do prowadzenia Lectio divina z różnymi środowiskami i w różnych rzeczywistościach społeczno-kulturalnych, a także weryfikacja programów nauczania Pisma Świętego na różnych etapach formacji życia salezjańskiego.
Uczestnicy Kongresu mogli zapoznać się z życiem Kościoła w Polsce: gośćmi spotkania byli m.in. kard. Franciszek Macharski, abp Marian Gołębiewski i bp Adam Śmigielski. Uczestniczyli w celebracjach eucharystycznych m.in. na Jasnej Górze, w Tyńcu i w katedrze biskupa sosnowieckiego. Poznali także historyczne miejsca naszego kraju: Kraków, Jasną Górę w Częstochowie, obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, Wieliczkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konkurs o indeks na studia dziennikarskie

Siedem miejsc na studia dziennikarskie na Uniwersytetach Warszawskim i Jagiellońskim przygotowano dla laureatów czwartej z kolei edycji Konkursu Akademickiego im. bp. Jana Chrapka. W tym roku startujący w konkursie maturzyści z małych miasteczek i wsi mają do napisania reportaż o tym, że pieniądze szczęścia nie dają, lub esej nt. Czy należy, a może trzeba ograniczać swoje marzenia?. Termin nadsyłania prac mija 31 marca. W konkursie o indeks na studia dziennikarskie mogą wziąć udział tegoroczni maturzyści mieszkający na wsi lub w miastach do 10 tys. mieszkańców, pochodzący z niezamożnych rodzin, ale z wysoką średnią ocen w szkole (4,5) lub innymi zdolnościami. Fundacja Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ufunduje dla laureatów konkursu stypendia, dzięki którym będą mogli zamieszkać i utrzymać się w czasie studiów w Warszawie lub Krakowie. Jak podkreślił przewodniczący komisji konkursowej - prof. Jerzy Olędzki z UW, poza stypendystami Fundacji Episkopatu Polski na studiach dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim nie było studentów pochodzenia wiejskiego, gdyż nawet jeśli dostali się na studia, zwykle nie było ich stać na studiowanie w wielkim ośrodku akademickim. Dzięki stypendiom Fundacja umożliwia im realizowanie pasji, zainteresowań i dziennikarskich umiejętności.

VIII Ogólnopolski Dzień Judaizmu

Ogólnopolskie obchody VIII Dnia Judaizmu odbędą się w dniach 12-20 stycznia w Katowicach i Tychach. Przygotowano ok. 30 różnego typu spotkań modlitewnych, dyskusji, seansów kinowych, koncertów i wystaw. Główne uroczystości zaplanowano na 17 stycznia. Wezmą w nich udział m. in.: naczelny rabin Polski Michael Schudrich i przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu Międzyreligijnego abp Stanisław Gądecki. Całość odbędzie się pod hasłem: „Zgłębiając tajemnicę Kościoła. Jesteśmy dziećmi Abrahama”.

Tydzień w Polsce

Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego wyrazili oburzenie krytycznymi słowami przewodniczącego PE Josepha Borrella na temat Polski, jej zaangażowania w Iraku i na Ukrainie, które padły 21 grudnia 2004 r. w Madrycie (europosłowie otrzymali notatkę z ww. wystąpienia Borrella z pewnym opóźnieniem).

W Żaganiu odbyło się pożegnanie kolejnej, 4. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego - żołnierzy z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, którzy odlecieli do Iraku. W uroczystości uczestniczył m.in. biskup polowy Tadeusz Płoski.

Konkurencja w ramach rynku zamiast kontroli własnościowej skarbu państwa - to pomysł rządu na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Gabinet Marka Belki chce kontynuować sprzedaż przedsiębiorstw sektora - wynika z przyjętych zasad polityki energetycznej kraju na następne 20 lat. Przed prywatyzacją, w ramach restrukturyzacji sektora, będą budowane silne podmioty zdolne do konkurowania na unijnym rynku energii i paliw - zakłada rząd.

Włodzimierz Olszewski, dotąd sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie, zastąpił Bogusława Nizieńskiego na stanowisku Rzecznika Interesu Publicznego.

Posłowie wybrali Włodzimierza Cimoszewicza (szefa polskiej dyplomacji) na marszałka Sejmu. Kilka godzin wcześniej przyjęli rezygnację Józefa Oleksego z tego stanowiska. Nowym ministrem spraw zagranicznych - po wyborze Włodzimierza Cimoszewicza na marszałka Sejmu - został Adam Rotfeld (wiceszef MSZ).

Sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen zdecydowała o przesłuchaniu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

7 stycznia Sejm powołał komisję śledczą do zbadania procesu prywatyzacji PZU, jej skutków dla Skarbu Państwa oraz do wskazania osób winnych ewentualnych nieprawidłowości.

Kilkudziesięciu posłów opozycji skierowało do marszałka Sejmu projekt uchwały w sprawie wezwania rządu do niezwłocznej likwidacji Urzędu Pełnomocnika ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn oraz powołania pełnomocnika ds. rodziny. Zdaniem wielu środowisk naukowych, społecznych i politycznych, urząd ten jest wyrazem feministycznej utopii o absolutnej równości między płciami, której strażnikiem ma być państwo.

Fundacja „Ius et Lex” złożyła do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez Józefa Oleksego. Niekorzystny dla siebie wyrok Sądu Lustracyjnego marszałek Sejmu nazwał „farsą i działaniem na polityczne zamówienie”. Zdaniem fundacji, dopuścił się tym samym „publicznego znieważenia konstytucyjnego organu RP”.

Według nowego planu politycznego, uzgodnionego przez kierownictwo SLD z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim - wybory parlamentarne w Polsce mają odbyć się w czerwcu br., a wybory prezydenckie mają być połączone z referendum w sprawie konstytucji UE. Zaplanowano również udział ustępującego prezydenta w tworzeniu bloku wyborczego lewicy.

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w uroczystościach pogrzebowych o. Stefana Miecznikowskiego, jezuity - legendy łódzkiej „Solidarności”, opiekuna internowanych, duszpasterza studentów i artystów (zmarł on w wieku 83 lat). Mszy św. w kościele Ojców Jezuitów przewodniczył metropolita łódzki - abp Władysław Ziółek.

Saudyjscy chirurdzy przeprowadzili udaną operację rozdzielenia polskich bliźniaczek syjamskich. Dokonał jej zespół specjalistów ze Szpitala Gwardii Narodowej im. Króla Abd al-Aziza w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Opublikowany w Watykanie program jest następujący:

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

archidiecezja katowicka

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

W liście hierarcha zwraca uwagę na orędzie papieża Franciszka. Przypomniał, że „bycie pielgrzymami nadziei i budowniczymi pokoju oznacza budowanie swojego życia na skale zmartwychwstania Chrystusa”, a naszym ostatecznym celem jest „spotkanie z Chrystusem i radość życia w braterstwie ze sobą na wieczność.” ‒ To ostateczne powołanie musimy antycypować każdego dnia: relacja miłości z Bogiem i z naszymi braćmi oraz siostrami zaczyna się już teraz, aby urzeczywistnić marzenie Boga, marzenie o jedności, pokoju i braterstwie ‒ wskazuje. Zachęca, za Ojcem Świętym, by nikt nie czuł się wykluczony z tego powołania!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję