Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parlament Europejski

Obóz auschwitz dziełem nazistowskich niemiec

27 stycznia Parlament Europejski uchwalił rezolucję w sprawie pamięci ofiar holokaustu, antysemityzmu i rasizmu. W dokumencie znalazło się sformułowanie o obozie Auschwitz-Birkenau, utworzonym przez niemieckich nazistów. Za rezolucją głosowało 617 deputowanych, a 10 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.
Dokument ten stanowi odpowiedź na ustne zapytanie grupy parlamentarnej socjalistów, która chciała połączyć 60. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z powracającymi falami antysemityzmu, ksenofobii i rasizmu.
Głosowanie odbyło się w rocznicę „wyzwolenia utworzonego przez nazistowskie Niemcy obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, gdzie łącznie zamordowano 1,5 mln Żydów, Romów, Polaków, Rosjan i innych więźniów różnych narodowości oraz homoseksualistów” - tak to sformułowano w rezolucji. „Jest on dla obywateli Europy nie tylko ważną okazją, by pamiętać i potępić straszliwe okrucieństwa i tragedię holokaustu, ale także by zająć się niepokojącym narastaniem antysemityzmu (...) w Europie” - stwierdza dokument.
Członkowie Parlamentu Europejskiego podkreślili w rezolucji, że „pamięć i edukacja są zasadniczymi częściami składowymi wysiłków zmierzających do całkowitego wyeliminowania nietolerancji, dyskryminacji i rasizmu”. Dlatego zaapelują do Rady Europy, Komisji Europejskiej i państw członkowskich Unii, aby „w programach oświatowych w całej Unii Europejskiej poświęcić holokaustowi więcej miejsca”. Proponują również, aby dzień 27 stycznia ogłosić Europejskim Dniem Pamięci o Holokauście w całej Unii Europejskiej.
Deputowani wezwali Radę Europy do „wypracowania porozumienia w sprawie ogólnoeuropejskiego zakazu podsycania nienawiści rasowej i religijnej w całej Unii Europejskiej”.
Rezolucja uchwalona w 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz jest w znacznym stopniu sukcesem polskiego posła Bogusława Sonika. Dokument ten budził wiele emocji wśród przedstawicieli grup parlamentarnych, a jego kształt był do ostatniej chwili dyskutowany. Socjaliści i liberałowie nie chcieli przyjąć złożonej przez Sonika propozycji umieszczenia w tekście słów o obozach zagłady, utworzonych przez niemieckich nazistów.
Niespodziewanie w swoim wystąpieniu na forum parlamentarnym polski poseł wezwał Martina Schulza - przewodniczącego Grupy Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim do przyjęcia zapisu w tej właśnie postaci. Poseł Schulz, dotychczas nieprzejednany przeciwnik takiego ujęcia, zmienił stanowisko zarówno swoje, jak i całej Grupy, i wyraził na nie zgodę.
Dzięki zdecydowanemu stanowisku Sonika, wsparciu jego działań przez pozostałych polskich posłów, akcji mediów w naszym kraju i reakcji światowej opinii publicznej w sprawie rezolucji nastąpił przełom. „Zapomnienie i przekłamanie, nawet jeśli jest uzasadniane szlachetnym celem, nie pomoże nam zbudować trwałego porozumienia i pokoju. Najtrwalszym fundamentem dla pojednania między narodami jest pokora wobec prawdy historycznej. Tylko taka postawa umożliwia przebaczenie i pozwala mieć nadzieję na uzyskanie przebaczenia” - powiedział Sonik po głosowaniu.

Reklama

Włochy

Umarła, aby jej dziecko mogło żyć

„Postąpiła tak, jak Maksymilian Kolbe w Oświęcimiu” - powiedział abp Elio Sgreccia o 41-letniej Włoszce, która zmarła 24 stycznia br. wskutek nieleczonej choroby, gdyż leczenie groziło przerwaniem ciąży. Rita Fedrizzi z północy Włoch, matka dwóch chłopców w wieku 12 i 10 lat, urodziła trzy miesiące temu trzecie dziecko.
„Gest miłości i wiary, dzięki któremu zatriumfowało życie” - napisał watykański dziennik L’Osservatore Romano. „Jedyną terapią nie jest aborcja, lecz wiara” - powiedział proboszcz podczas pogrzebu kobiety.
W wywiadzie dla dziennika La Repubblica abp Sgreccia - przewodniczący Papieskiej Akademii Życia powiedział o geście „heroicznym i godnym szacunku”, przed którym „należy schylić czoło”. „Jest on trudny do zrozumienia, jeśli ma się materialistyczną wizję życia” - dodał hierarcha. Jego zdaniem, kobieta nie osierociła swych dzieci. „One wiedzą, że mama poświęciła się, aby dać życie braciszkowi. Pozostaje im miłość ojca, rodziny, a także parafii i całego Kościoła” - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

USA

W każdą niedzielę we Mszach św. w USA uczestniczy przeciętnie 25 mln osób, co stanowi ok. 35% ogółu katolików w tym kraju; wskaźnik ten jest wysoki w porównaniu z krajami europejskimi. Dane na ten temat ogłosił waszyngtoński Uniwersytet Georgetown na podstawie ankiet przeprowadzonych w całym kraju w latach 2000-04. Tymczasem obecność na niedzielnej Eucharystii w Ameryce Łacińskiej jest niższa niż w Europie czy USA. Dane te podano podczas niedawnych obrad sesji plenarnej Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Z posiadanych przez Komisję statystyk wynika, że uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. inne jest na obszarach wiejskich, a inne w wielkich metropoliach. Są też miejsca, gdzie brakuje kapłanów, dlatego wiernym trudno uczestniczyć we Mszy św.

Włochy

Wyjątkowo liczne były w br. we Włoszech spotkania w dniu patronalnego święta dziennikarzy - św. Franciszka Salezego. W wielu diecezjach miejscowi biskupi po Mszach św. dla pracowników środków przekazu spotkali się z nimi, by dyskutować o wyzwaniach stojących przed tym zawodem i o problemach, z jakimi borykają się czytelnicy, słuchacze i widzowie. Tak było m.in. w Wenecji, gdzie kard. Angelo Scola po Mszy św. w krypcie bazyliki św. Marka długo rozmawiał z przedstawicielami mediów. Na pytanie, jaki jest najcięższy grzech dziennikarzy, patriarcha Wenecji odpowiedział: „Umyślne ukrywanie prawdy”. W San Remo tamtejsza diecezja zorganizowała konferencję z udziałem arcybiskupa Genui - kard. Tarcisio Bertone i ministra Claudio Scajoli. Minister wręczył tegoroczną nagrodę „Złotego pióra” dyrektorowi Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquinowi Navarro-Vallsowi w uznaniu jego pracy „służącej prawdzie i szerzeniu wartości chrześcijańskich”.

Reklama

Niemcy

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse, wraz z przedstawicielami wszystkich frakcji niemieckiego parlamentu, przyjął 24 stycznia br. w berlińskim Reichstagu Krzyż Światowego Dnia Młodzieży. Krzyż przynieśli do Reichstagu młodzi ludzie, którzy w parlamentarnej kaplicy odmówili modlitwę wraz z przewodniczącym komisji niemieckiego Episkopatu ds. młodzieży - bp. Franzem-Josefem Bode, nuncjuszem apostolskim - abp. Erwinem Enderem oraz kierownikiem katolickiego biura przy niemieckim rządzie - ks. prał. Karlem Jüstenem. Na zakończenie nawiedzenia Krzyża ŚDM w Bundestagu Mszę św. dla niemieckich parlamentarzystów w kaplicy berlińskiej Akademii Katolickiej odprawił zastępca przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemiec - bp Heinrich Mussinghoff. Peregrynacja Krzyża ŚDM po Niemczech nazwana została Drogą pojednania i stanowi duchowe przygotowanie do ŚDM w Kolonii.

Albania

W stolicy Albanii - Tiranie otwarto uniwersytet katolicki, którego utworzenie zainicjowała osobiście bł. Matka Teresa z Kalkuty. Uczelnia związana z uniwersyteckim szpitalem „Matki Bożej Dobrej Rady” nosi imię błogosławionej zakonnicy, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, która urodziła się w albańskiej rodzinie.
Po śmierci Matki Teresy odpowiedzialność za realizację projektu przejął kard. Pio Laghi - były prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. On też poświęcił nowy uniwersytet.

Tydzień na świecie

„Niech wszyscy mężczyźni i kobiety dobrej woli skorzystają z tej uroczystej okazji, aby powiedzieć «Nigdy więcej!» takim zbrodniom, bez względu na ich polityczną inspirację, tak aby wszystkie narody, jak również ONZ, rzeczywiście szanowały życie, wolność i godność każdego człowieka” - zaapelował abp Celestino Migliore. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej w nowojorskiej siedzibie ONZ przemawiał podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego, zorganizowanej z okazji 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Również z tej okazji specjalną rezolucję przyjął Parlament Europejski, a niemiecki Episkopat wystosował oświadczenie, w którym biskupi napisali m.in., że „Niemcy mają jeszcze przed sobą długą drogę oczyszczenia i dialogu z dziedzictwem Auschwitz”.

Jan Paweł II mianował polskiego pallotyna - ks. Henryka Hosera zastępcą sekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Nadał mu jednocześnie godność arcybiskupa tytularnego Tepelte.

Ojciec Święty zmienił struktury organizacyjne Kościoła katolickiego w Albanii. Zamiast jednej metropolii będą obecnie dwie: Szkodra i Tirana-Durrës, którym będą podlegać łącznie 4 kościelne jednostki terytorialne.

Nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Rosji został bp Joseph Werth.

Prezydent USA George W. Bush rozpoczął drugą kadencję.

Film Pasja Mela Gibsona został nominowany w 3 kategoriach (za zdjęcia, muzykę i charakteryzację) do tegorocznych Oskarów.

Propozycja ustanowienia narodowych grup w Parlamencie Europejskim wywołała furię wśród posłów komisji konstytucyjnej. Polscy posłowie z LPR zaproponowali formalne uznanie grup narodowych i zagwarantowanie im takich samych praw, jakie mają w unijnym parlamencie transnarodowe frakcje polityczne. W związku z tą sprawą szef komisji konstytucyjnej Jo Leinen uznał za „nienormalne” wystawianie flag narodowych w sali obrad unijnego zgromadzenia i porównał eksponowanie barw narodowych w europarlamencie do cyrku i przedszkola.

Od września ub.r., gdy we Francji weszła w życie ustawa zabraniająca noszenia w szkołach „ostentacyjnych” symboli religijnych, ze szkół usunięto 48 uczniów. Poinformowała o tym środki przekazu francuska minister oświaty Françoise Fillon. Wśród wydalonych jest 45 dziewcząt i 3 sikhów; dziewczęta odmówiły zdjęcia chust, a chłopcy - turbanów. Od początku obecnego roku szkolnego zanotowano 639 konfliktów w sprawie noszenia symboli religijnych (część uczniów przeszła do szkół prywatnych).

Wiktor Juszczenko został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy.

Dziennik New York Times napisał m.in., że w czasie „pomarańczowej rewolucji” na Ukrainie mogło dojść do rozlewu krwi: w kierunku Kijowa jechało 10 tys. żołnierzy MSW z rozkazem użycia broni do rozpędzania demonstrantów. Masakrze zapobiegła ponoć interwencja służb specjalnych, które rozpoczęły już współpracę z opozycją.

Doradcy prezydenta Władimira Putina donieśli, że liczba ludności Rosji do połowy bieżącego stulecia zmniejszy się prawdopodobnie o 1/3, czyli do 100 mln. Według nich, „sytuacja demograficzna Rosji jest skrajnie niekorzystna i w najbliższych latach może się jeszcze pogorszyć”.

W wieku 85 lat zmarł Zhao Ziyang - reformatorski I sekretarz Komunistycznej Partii Chin, którego odsunięto od władzy, bo opierał się użyciu siły przeciwko studentom zgromadzonym na placu Tiananmen w czerwcu 1989 r.

W dalszym ciągu możemy pomagać mieszkańcom południowo-wschodniej Azji dotkniętym tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi.

Ofiary na ten cel można przekazywać na konto
Caritas Polska
PKO BP SA I Oddział w Warszawie
70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
z dopiskiem: „Trzęsienie ziemi w Azji”

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję