Reklama

Świat

Egipt: nowe przepisy dotyczące statusu prawnego chrześcijan

Długo oczekiwana ustawa o statusie prawnym chrześcijan w Egipcie ma zostać wkrótce zatwierdzona przez egipski parlament. Opracowanie nowych przepisów dotyczących wrażliwych kwestii związanych z prawem rodzinnym, było długim procesem, który rozpoczął się w 2014 roku. Ustawa powinna zostać przedyskutowana wkrótce po otwarciu nowej sesji parlamentu 23 stycznia.

[ TEMATY ]

prawo

Egipt

chrześcijanie

Adobe.Stock.pl

Parlament Egiptu ma zatwierdzić niedługo nowe przepisy, opracowane we współpracy z lokalnymi Kościołami chrześcijańskimi, dotyczące statusu prawnego chrześcijan w tym kraju. Ministerstwo Sprawiedliwości zakończyło proces redagowania nowego prawa w czerwcu 2021 r. po 16 sesjach, podczas których konsultowało się z ekspertami prawnymi, urzędnikami państwowymi i przedstawicielami Kościoła, aby osiągnąć konsensus co do brzmienia tekstu ustawy. Dyskusje koncentrowały się w szczególności na kwestiach takich jak rozwód i separacja prawna, do których poszczególne Kościoły mają różne podejście. Przywódcy chrześcijańscy przekazali władzom egipskim wspólne propozycje 15 października 2020 r.

Chrześcijanie stanowią około 10 proc. z 87-milionowej populacji Egiptu. Współpraca przy tworzeniu ustawy potwierdza dobre relacje między lokalnymi Kościołami a obecnym rządem egipskim kierowanym przez prezydenta Abda al-Fattaha as-Sisiego, który od momentu objęcia władzy w 2014 roku wykonał szereg przyjaznych gestów w kierunku lokalnych Kościołów, zwłaszcza ortodoksyjnego Kościoła koptyjskiego, największej wspólnoty chrześcijańskiej w kraju.

As-Sisi jest pierwszym egipskim prezydentem, który uczestniczył w prawosławnych koptyjskich liturgiach bożonarodzeniowych i niejednokrotnie określał wspólnotę koptyjską jako istotną część egipskiej tożsamości. Ponadto, w 2015 roku, mocno zareagował na ścięcie 21 egipskich chrześcijan koptyjskich przetrzymywanych przez tzw. Państwo Islamskie w Libii, a w lipcu 2016 roku zapowiedział, że zaostrzy kary wobec osób podżegających do przemocy na tle religijnym. 30 sierpnia tego samego roku egipski parlament zatwierdził nowe prawo mające ułatwić budowę nowych kościołów w Egipcie, co przez lata było głównym powodem napięć z muzułmańską większością, zwłaszcza na południu kraju.

2022-01-13 18:03

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp J. Zakaria: sytuacja w Egipcie jest tragiczna

[ TEMATY ]

Egipt

VOA/wikipedia.org

Zarówno ludność chrześcijańska, jak i muzułmanie, cierpią w Egipcie. Nie mają już nic, kończą się zapasy żywności, a nie chcą wychodzić z domów w obawie o swoje bezpieczeństwo. Chciałbym jakoś do nich dotrzeć, by im pomóc, ale sam od dwudziestu dni nie mogę opuścić biskupstwa – powiedział w rozmowie z watykańską agencją Fides koptyjski katolicki biskup Luksoru Juhannes Ezzat Zakaria. Dodał, że sytuacja w tym kraju wciąż pozostaje bardzo napięta, wręcz tragiczna.

W miniony piątek 16 sierpnia członkowie Bractwa Muzułmańskiego zaatakowali siedzibę biskupstwa w Luksorze. Otoczyli budynek, skandując „Śmierć chrześcijanom”. Biskup zaznaczył, że „policja zdążyła wówczas zareagować, teraz zamkniętych w domu koptów chroni policja i wojsko”.
Według hierarchy, który jeszcze pod koniec czerwca ub.r. wyraził radość z wygrania przez Mursiego wyborów prezydenckich, główną przyczyną obecnych ataków na chrześcijan jest przekonanie Braci Muzułmanów, że to wyznawcy Chrystusa stoją za upadkiem prezydenta, obalonego przez wojsko na początku lipca br. "To prawda, że chrześcijanie brali udział w manifestacjach przeciw niemu, ale przeciw Mursiemu demonstrowało 30 mln Egipcjan, w większości wyznawców islamu" - podkreślił katolicki biskup koptyjski. Dodał, że napadając na chrześcijan Bractwo chce wtrącić kraj w chaos.
Biskup podał też najnowsze dane dotyczące strat chrześcijańskich: "Spalono ponad 80 kościołów i szereg szkół chrześcijańskich, a przypomnę, że w Egipcie - od Aleksandrii po Asuan - Kościół katolicki prowadzi przeszło 200 szkół, w których siedzą obok siebie uczniowie chrześcijańscy i muzułmańscy".
Na zakończenie swej wypowiedzi 64-letni hierarcha oświadczył, że w pełni popiera apel papieża Franciszka o modlitwę w intencji pokoju w Egipcie. "Tylko na drodze dialogu i wzajemnego szacunku będzie można wyjść z tej dramatycznej sytuacji" - stwierdził biskup.
Okolice jego rezydencji stale patrolują dwa pojazdy pancerne. Sytuacja w Luksorze jest bardzo trudna, ale nie aż tak zła jak w Kairze czy w Dolnym Egipcie, choć tam również dochodzi do zamieszek, np. w ostatnim czasie zginęło pięć osób. Spłonęło też kilka domów chrześcijan.
Służby nadal ostrzegają, by nie opuszczać swoich schronień. Ze względów bezpieczeństwa odwołano również uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które koptowie obchodzą 22 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15.20 komendant główny poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszego człowieka. Przed godz. 18 przekazał, że udało się wydobyć kolejną żywą osobę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję