Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykan

Papież wkroczył na drogę męki Chrystusa

Jan Paweł II na nowym etapie swojego cierpienia wkroczył „na drogę męki Chrystusa” - uważa kard. Joseph Ratzinger. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego prefekt Kongregacji Nauki Wiary powiedział, że obecne milczenie Papieża „ma swój sens, jest on gotowy w inny sposób przekazywać decyzje i komunikować się”.
Kard. Ratzinger podkreślił, że symbolem długiego pontyfikatu Jana Pawła II jest cierpienie, które jest „jedynym w swoim rodzaju przesłaniem”. „Również na drodze swojego cierpienia Papież wiele ludziom powiedział i ofiarował” - zaznaczył kardynał. Wskazał przy tym na list stowarzyszenia chorych na Parkinsona, którzy dziękują Papieżowi za „rehabilitację ich obrazu, w którym Ojciec Święty ma odwagę występować jako człowiek cierpiący i dzięki temu z pełnym zaangażowaniem oddziaływać” na opinię społeczną.
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważył: „Papież pokazuje, jak płodne jest cierpienie niesione z wieloma cierpiącymi tego świata”. Jego zdaniem, cierpienie może mieć sens i zawiera w sobie coś pozytywnego. „To przesłanie jest ważne szczególnie dla świata, w którym chce się cierpienie ukryć, a nawet usunąć” - powiedział kard. Ratzinger.

Dania

Rząd chce obowiązkowej katechezy

Duński minister oświaty Bertel Haarder opowiedział się za przywróceniem w szkołach obowiązkowej katechezy. W wypowiedzi dla gazety Kristeligt Dagblad minister wyraził zaniepokojenie możliwością „sekularyzacji” szkoły i wyrugowania z niej - podobnie jak we Francji czy w Turcji - pieśni liturgicznych, nabożeństw i symboli religijnych. Polityk ten, który w duńskim rządzie, postrzeganym jako liberalno-konserwatywny, odpowiada także za sprawy wyznaniowe, opowiedział się również za powrotem do szkół obowiązkowej lektury Pisma Świętego. Jego zdaniem, zamiast tworzyć model, w którym usuwane są wszelkie symbole religijne, lepiej stwarzać przestrzeń dla każdego wyznania, także dla symboli islamskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Brazylia

440-lecie Rio de Janeiro

1 marca br. zainaugurowano obchody 440. rocznicy założenia Rio de Janeiro. Spod słynnego posągu Chrystusa Odkupiciela na wzgórzu Corcovado o godz. 17.00 arcybiskup tego miasta - kard. Eusebio Oscar Scheid rozpoczął modlitwę o pokój, po czym udzielił jego mieszkańcom uroczystego błogosławieństwa.
Ceremonia nawiązywała do błogosławieństwa udzielonego mieszkańcom Rio przez Jana Pawła II przed 25 laty - 2 lipca 1980 r.
Bezpośrednio po tej uroczystości uczniowie Instytutu Głuchoniemych wykonali w języku migowym hymn narodowy Brazylii. Figura Chrystusa Odkupiciela otrzymała niebieskie oświetlenie, zaprojektowane przez francuską artystkę Agnes Winter. Ukazuje ono także symbolicznie jedność Brazylii i Francji, gdyż posąg jest dziełem brazylijskiego inżyniera Hectora da Silva Costy, wspieranego przez francuskiego rzeźbiarza Paula Landowskiego (syna mieszkającej we Francji słynnej klawesynistki polskiego pochodzenia Wandy Landowskiej).
Również w nocy z 1 na 2 października 2005 r. niebieska kopia figury Chrystusa Odkupiciela z Rio ozdobi fasadę katedry Notre Dame w Paryżu. W tym też dniu kolejka wożąca turystów na Corcovado obchodzi 120. rocznicę swego istnienia. Przy słynnym „Zakręcie Oj” ustawiono postacie 12 świętych otoczonych największym kultem w Brazylii, wśród nich stanął św. Sebastian - patron Rio de Janeiro.

Wielka Brytania

Zmarł założyciel Amnesty International
Zmarły 25 lutego 2005 r. w Oxfordzie Peter Benenson, założyciel organizacji obrońców praw człowieka Amnesty International, który jako pierwszy użył wyrażenia „więźniowie sumienia”, pochodził z rodziny żydowskiej, lecz przeszedł na katolicyzm. Stanął potem na czele Chrześcijańskiego Stowarzyszenia przeciwko Torturom. Amnesty International, które zostało laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 1977 r., ma ponad 1,8 mln członków i sympatyków na całym świecie.
„Niezliczone ofiary prześladowań na całym świecie mają powody do wdzięczności wobec Petera Benensona. To właśnie dzięki niemu w latach 60. rozpoczęto działania, nazwane wkrótce potem «jednym z największych szaleństw naszych czasów»: działania podejmowane przez ludzi wrażliwych na całym świecie, mające na celu obnażenia nieprawości dokonywanych przez rządy i kładzenie im kresu” - oświadczyła Mirella Panek, rzecznik prasowy Amnesty International w Polsce.
W 2001 r. Peter Benenson otrzymał od brytyjskiej gazety Daily Mirror prestiżową nagrodę „Duma Brytanii” za dokonania całego swego życia. „Życie Petera Benensona było świadectwem jego niezgody na niesprawiedliwość, śmierć i tortury. Wierzył, że nawet zwykły człowiek może zrobić niezwykłe rzeczy. Stwarzając Amnesty International, dał taką możliwość upominania się o sprawiedliwość każdej osobie” - powiedziała Irene Khan, sekretarz generalny Amnesty International.

Reklama

ONZ

O przekazanie Janowi Pawłowi II serdecznych pozdrowień i najlepszych życzeń od Organizacji Narodów Zjednoczonych i jej personelu poprosił sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano minister spraw zagranicznych Gabonu Jean Ping. Przewodniczący 59. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ odwiedził 2 marca Watykan, gdzie rozmawiał z kardynałem sekretarzem stanu, a w spotkaniu wzięli udział także sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami - abp Giovanni Lajolo i ambasador Gabonu w Watykanie Desiré Koumba.
Ogłoszony po rozmowach komunikat watykańskiego Biura Prasowego stwierdza, że omawiano sprawy bardzo już zaawansowanej reformy struktur ONZ, a także ciągle jeszcze niepokojącą sytuację w różnych krajach Czarnego Lądu, ze szczególnym uwzględnieniem działań Unii Afrykańskiej. Poruszono też niektóre aspekty współpracy Kościoła i państwa w Gabonie, w którym obowiązuje porozumienie ramowe zawarte przez miejscowy rząd i Stolicę Apostolską w 1997 r.

Reklama

Rumunia

W miejscowości Sangeorgiu de Mures (Marosszentgyörgy) w Siedmiogrodzie powstaje nowy klasztor Sióstr Karmelitanek. Kamień węgielny pod jego budowę poświęcił nuncjusz apostolski w Bukareszcie - abp Jean-Claude Perisset oraz abp György Jakubinyi z Alba Julia.
Abp Jakubinyi powiedział podczas uroczystości, że „oto ziściło się marzenie biskupa i męczennika Arona Martona (1896-1980), aby w Siedmiogrodzie mógł ponownie osiąść zakon kontemplacyjny”.
Obok kaplicy i cel dla ośmiu sióstr, w klasztorze będzie też szwalnia, zakład produkcji świec i ozdób oraz biblioteka. Zostaną też zbudowane pokoje gościnne dla osób, które będą brały udział w rekolekcjach. Budynki klasztorne mają być gotowe jesienią. Budowa nowego klasztoru Karmelitanek jest ważnym znakiem, że w Siedmiogrodzie odradza się życie religijne węgierskojęzycznych katolików obrządku łacińskiego.

Czad

Polski misjonarz - ks. Edward Ryfa, pracujący od 9 lat w Czadzie, stał się 2 marca ofiarą napadu, gdy jechał samochodem do swej parafii w miejscowości Baili, ok. 200 km od stolicy kraju - Ndżameny. Nieznani sprawcy ostrzelali jego pojazd, w którym znajdowali się jeszcze jeden kapłan i czterej katechiści. Ciężko rannego Polaka przewieziono śmigłowcem armii francuskiej do francuskiego szpitala wojskowego w stolicy, gdzie został poddany operacji.
Niemal dokładnie w tym samym miejscu 26 grudnia ub.r. zginęła 58-letnia zakonnica francuska - s. Christiane Philippon, również jadąca samochodem; wraz z nią zostały ranne dwie inne zakonnice, a trzecia wyszła z napadu bez szwanku. W Czadzie pracuje obecnie ok. 20 misjonarzy z Polski.

Japonia

Po raz pierwszy w historii Kościoła w Japonii liczba katolików obcokrajowców przekroczyła liczbę rodzimych wiernych. Na początku 2005 r. żyje w Japonii niespełna 530 tys. katolików cudzoziemców, co stanowi 54 proc. członków miejscowego Kościoła, podczas gdy katolików Japończyków jest 450 tys., czyli 46 proc.
W Japonii istnieje potrzeba budowania nowego wzorca Kościoła, opartego na współpracy z napływającymi coraz liczniej do Japonii obcokrajowcami z krajów tradycyjnie katolickich.

Tydzień na świecie

Po operacji tracheotomii Jan Paweł II przebywa na rekonwalescencji w klinice Gemelli.

Ikonę Matki Bożej otrzymał 2 marca Jan Paweł II od akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej ambasadorów sześciu krajów prawosławnych: Rosji, Bułgarii, Serbii i Czarnogóry, Rumunii, Cypru i Grecji. „To dowód, że Europa Wschodnia modli się za niego” - powiedział w Radiu Watykańskim w imieniu przybyłych ambasador Bułgarii Władimir Gradew.

Były duchowny szkockiego Kościoła episkopalnego James Bell został 2 marca wyświęcony na kapłana katolickiego. W Anglii święcenia kapłańskie byłych duchownych wspólnoty anglikańskiej odbywały się już wielokrotnie. W Szkocji takie wydarzenie ma miejsce po raz pierwszy.

Amerykanie schwytali w Iraku przyrodniego brata Saddama Husajna.

Niemiecka opozycja domaga się odwołania ministra spraw zagranicznych Joshki Fishera, oskarżając go o udział w „aferze wizowej” (wizy dla Ukraińców za łapówki).

W Ukrainie zatrzymano podejrzanych o zamordowanie w 2000 r. opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadze.

OBWE stwierdziła, że wybory parlamentarne w Tadżykistanie „nie spełniały demokratycznch standardów”.

W Kairze koptyjscy chrześcijanie masowo zaprotestowali przeciwko porwaniu dwóch chrześcijanek i zmuszaniu ich do przyjęcia islamu.

Siedmiu rosyjskich żołnierzy zginęło podczas walk w Czeczenii.

Jan A. P. Kaczmarek otrzymał hollywoodzkiego „Oskara” za muzykę do filmu Marzyciel.

Prawie 80 tys. kupców rozpoczęło na Białorusi bezterminowy strajk w proteście przeciw polityce podatkowej Łukaszenki.

Po raz pierwszy od 200 lat prezydentem Urugwaju został polityk lewicy Tabaré Vazquez - od razu zapowiedział nawiązanie stosunków dyplomatycznych z komunistycznym reżimem Fidela Castro na Kubie.

We Florencji zmarł wybitny włoski poeta Mario Luzi (ur. 1914 r.).

Porwana w Iraku francuska dziennikarka z lewicowego Liberation w dramatycznym apelu prosiła władze francuskie o interwencję w jej sprawie.

W Kalifornii rozpoczął się proces znanego piosenkarza Michaela Jacksona, oskarżonego o pedofilię.

Amerykańska firma „Google” zapowiedziała, że planuje udostępnienie w internecie księgozbiorów amerykańskich uniwersytetów.

Prezydent Rosji Władimir Putin powołał prorządową organizację młodzieżową „Naszi” (Nasi).

Węgierscy rolnicy blokowali węzłowe połączenia komunikacyjne w proteście przeciw znikomym wypłatom obiecanych dotacji z UE - wypłacono tylko 9 proc.

„Aborcja nie jest prawem człowieka” - oświadczyła delegacja amerykańska na sesji ONZ, krytykując jednocześnie sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana, który określił aborcję mianem „prawa seksualnego” człowieka.

Jeszcze w tym roku Rosja chce wprowadzić do swego uzbrojenia broń nowej generacji systemu „Iskander”.

W Hamburgu polski bokser zawodowy Dariusz Michalczewski przegrał walkę o tytuł mistrzowski z pięściarzem francuskim Fabrice Tiozzo.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rzymie można oglądać wystawę o polskich męczennikach z Pariacoto

2024-07-06 15:11

[ TEMATY ]

bł. o. Michał Tomaszek

bł o. Zbigniew Strzałkowski

Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych

Byli Polakami, promowali też Polskę i cieszę się, że dzisiaj w tej uroczystości poza naszymi rodakami brali też udział ambasadorowie z całego świata - powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski w trakcie otwarcia w Rzymie wystawy poświęconej polskim męczennikom, franciszkanom z Pariacoto, którą można oglądać przez całe lato w Casa Kolbe.

Uroczysta inauguracja wystawy z udziałem Polonii odbyła się w środę 3 lipca w Klasztorze Franciszkanów na Via San Teodoro 42. „Jestem bardzo zadowolony, że wspólnie z ambasadorem Peru mogliśmy dzisiaj w Casa Kolbe, w miejscu, które upamiętnia pobyt św. Maksymiliana Kolbe tutaj w Rzymie, dzięki otwartości i dzięki współpracy z franciszkanami, otworzyć wspólnie wystawę o naszych braciach, męczennikach z Peru, która jest skierowana do naszych rodaków, którzy odwiedzają Rzym, ale też skierowana do innych pielgrzymów, którzy tutaj przybywają” - podkreślił ambasador Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

2024-07-04 14:30

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Mat. prasowy

Od koryta dla świń do symbolu wiary.
Jedno z najważniejszych zdań jakie usłyszał św. Paweł od Jezusa „Wystarczy ci łaski mojej”. To potężne przesłanie, które może przynieść otuchę każdemu z nas. Kiedy św. Paweł to usłyszał? W jakich okolicznościach?

Przeniesiemy się także do Dublina, aby poznać niezwykłą historię figury Matki Bożej, wyrzeźbionej przez ucznia Albrechta Dürera. Figura, która ocalała przed zniszczeniem dzięki pomysłowości pewnej kobiety, stała się symbolem jedności i wiary Irlandczyków. Jej przetrwanie to piękna metafora wytrwałości i nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Przedostatni dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

2024-07-06 22:43

Br. Kacper Grabowski CSsR

    W pierwszą sobotę miesiąca do sanktuarium na Lipowym Wzgórzu przybyło wiele pielgrzymek. Wśród zaproszonych gości był m.in. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

    Tradycyjnie dzień rozpoczął się o godz. 6:00 odsłonięciem Cudownego Obrazu i Mszą świętą sprawowaną w bazylice. Z kolei Eucharystię o 7:00 celebrowano już na dziedzińcu wokół ołtarza polowego. Przewodniczył jej o. Jacek Dembek CSsR, misjonarz pracujący w Tuchowie. Następnie o godzinie 9:00 została złożona kolejna Najświętsza Ofiara, której przewodniczył ks. kan. Maciej Ścibór, proboszcz i kustosz sanktuarium maryjnego w Lubomierzu. Ta celebracja zgromadziła przede wszystkim pielgrzymkę uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, pielgrzymów idących szlakiem św. Jakuba, pątników zdążających do wszelkich sanktuariów maryjnych, uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej oraz rowerzystów. W swoim kazaniu ksiądz kanonik wyjaśnił znaczenie słowa „pielgrzymka”, pytając zebranych o intencje, z którymi dziś przybyli.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję