Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: najbardziej zbawienne jest odkrycie Chrystusa jako naszego jedynego Zbawiciela

Przepowiadamy prawdę o Jezusie nie po to, żeby zranić bliźniego, ale by być i razem iść słuszną drogą, którą nam Chrystus w Duchu Świętym wyznacza – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 20 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

[ TEMATY ]

ekumenizm

abp Wacław Depo

Msza św. o Jedność Chrześcijan

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, celebrowana była w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.

– Życie w wiernym trwaniu przy Chrystusie, wierność pragnieniu Chrystusa, aby Jego uczniowie pozostawali w jedności jest wielkim zobowiązaniem – mówił na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi kurii metropolitalnej w Częstochowie.

Ks. Grabowski zacytował słowa papieża Franciszka, który napisał: „Biorąc pod uwagę ciężar antyświadectwa, jaki niesie z sobą podział między chrześcijanami, szukanie dróg jedności staje się pilne”. – Pan Jezus oczekuje od nas czytelnego znaku jedności, jakim jest wspólne świadectwo chrześcijan, szczególnie wobec wzmagającej się obojętności i ostentacyjnego odrzucania wartości chrześcijańskich – podkreślił ks. Grabowski.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Rozpoczynając Mszę św. abp Depo zacytował słowa żydowskiego myśliciela Martina Bubera, który powiedział: „ Kto chce rozmawiać z ludźmi, nie mówiąc z Bogiem, tego słowo się nie spełni. Ale, kto chce rozmawiać z Bogiem, nie rozmawiając z człowiekiem, tego słowo błądzi”.

W homilii abp Depo zaznaczył, że „trzeba nam najpierw z wiarą wsłuchiwać się w głos Boży, a następnie szukać odpowiedzi na drogach pragnień, konkretnego człowieka i jedności z Bogiem i ludzi pomiędzy sobą”. Komentując czytanie z Księgi Samuela podkreślił, że w jej treści „ukazany został wzrost łaski Bożej w życiu Dawida”. – W jego odwadze potwierdza się to, że jest wybrany przez Boga i namaszczony. Natomiast Saula bardziej interesuje osobisty prestiż niż zwycięstwa własnego narodu, któremu powinien służyć – komentował arcybiskup.

– Dzisiejsze słowo Boże zwraca naszą uwagę na konieczność przejrzystości naszego serca przed Bogiem. Naszym zadaniem jest zatem troska o to, aby prawda i dobro idące od Boga nie były pozostawione samym sobie, ale służyły ogólnie pojętej miłości i jedności – kontynuował metropolita częstochowski.

Reklama

Zaznaczył, że „nie ma bowiem nic bardziej zbawiennego jak odkrycie Jezusa Chrystusa jako Prawdy i w świetle i mocy Ducha Świętego, odkrycie Chrystusa jako naszego jedynego Zbawiciela i Pośrednika w sprawach odnoszących się do Boga”.

Arcybiskup podkreślił, że fragment z Ewangelii św. Marka „jest dowodem rezonansu jaki w spotkaniach z ludźmi wywołała i wciąż wywołuje Osoba Jezusa Chrystusa, który jest z nami i został z nami”. – To nie jest tylko historia, która się działa, to jest rzeczywistość, która się dzieje i staje. Widzimy paradoksalnie, że Jezus musi się bronić przed własną sławą, bo też nie zamierza służyć samemu sobie w kategoriach ludzkich, lecz Bogu Ojcu objawiając w czasie Jego zbawczy plan. On nie przyszedł jako Cudotwórca i niezwykły Nauczyciel, ale w tajemnicy Syna Bożego i Mesjasza na odkupienie grzechów – mówił abp Depo.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski powiedział, że „kolejnym naszym zadaniem jest prośba do Ducha Świętego, który przypomina nam całą prawdę o Jezusie, i że nie wolno nam milczeć i tej prawdy o Jezusie zachowywać tylko dla siebie”. – Tylko obfitość darów Ducha Świętego może doprowadzić nas i poprowadzić dzieło przemiany serc i sumień oraz spełnić wolę Jezusa jedności wszystkich Jego uczniów i wyznawców – dodał.

– Niech Duch Święty sprawi, abyśmy byli świadkami nadziei spełnianej w Chrystusie – zakończył arcybiskup.

Mszę św. zakończyło wspólne „Błogosławieństwo Aaronowe”.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja ze świątynią pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Mateusz Jelinek, stażysta w parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, a także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, z rektorem seminarium ks. prał. Ryszardem Selejdakiem, wierni różnych wyznań chrześcijańskich, osoby życia konsekrowanego, siostry brygidki.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej odbywa się w dniach 18-25 stycznia. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2, 2).

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 21 stycznia o godz. 17.45 odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie panel ekumeniczny, w którym udział wezmą duchowni Kościołów: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego.

Na zakończenie tygodnia ekumenicznego 22 stycznia o godz. 17 odbędzie się wieczernia z kolędowaniem w cerkwi prawosławnej w Częstochowie. Podczas nabożeństwa kazanie wygłosi ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Z koncertem wystąpi zespół prawosławny Armonia z Białegostoku.

2022-01-20 20:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy Chrystusem a Kościołem

„Kolegium dwunastu apostołów jest gwarancją, że nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy Chrystusem a Kościołem” – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 22 stycznia przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie. Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich była centralnym wydarzeniem częstochowskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

– Jako chrześcijanie pielgrzymujemy razem. Również razem się modlimy i w ten sposób się poznajemy. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już tylko wzajemna akceptacja między Kościołami. Jezus oczekuje od nas czytelnego znaku jedności. Tym czytelnym znakiem jest nasze wspólne świadectwo, szczególnie wobec wzmagającej się ateizacji, obojętności, a właściwie walki z chrześcijaństwem – mówił na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi kurii metropolitalnej w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję