Reklama

Święcenia kapłańskie

Oto jestem - poślij mnie

Niedziela podlaska 37/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę, 15 czerwca 2002 r. w bazylice Wniebowzięcia Matki Bożej w Węgrowie, podczas uroczystej Mszy św. bp Antoni Dydycz udzielił święceń kapłańskich 10 diakonom, spośród których dwaj bracia - Mariusz i Jarosław Rosłonowie pochodzą z Węgrowa.

Dzień wcześniej - w piątek, w katedrze Trójcy Świętej w Drohiczynie Ksiądz Biskup wyświęcił 13 alumnów na diakonów. Święcenia otrzymali: Jerzy Bykow, Andrzej Falkowski, Łukasz Gołębiewski, Robert Grzybowski, Marcin Kuśmirek, Leszek Olendzki, Arkadiusz Siergiejuk, Marcin Kowalczyk, Daniel Radziszewski, Grzegorz Wierzbicki, Walery Tomaszewski, Adam Tur, Jarosław Wojasiński. Przed święceniami diakońskimi i kapłańskimi alumni uczestniczyli w rekolekcjach, które prowadził ks. Tadeusz Syczewski, ojciec duchowny WSD.

Uroczystości święceń kapłańskich rozpoczęły się procesjonalnym wejściem Księdza Biskupa, diakonów w asyście kapłanów, alumnów i służby liturgicznej do bazyliki mniejszej. Przed Mszą św. ks. prał. Tadeusz Syczewski przedstawił sylwetki 10 diakonów mających przyjąć święcenia.

Dziekan i proboszcz parafii - ks. prał. Hipolit Hryciuk przywitał Księdza Biskupa, Księdza Rektora, księży profesorów, kapitułę kolegiacką, diakonów i ich rodziców. Wyraził też radość z wyróżnienia i wybrania parafii na dokonanie obrzędu święceń. Podkreślił, że święcenia przypominają także wyświęconym już kapłanom ich dzień święceń.

Recytacją wierszy przywitały diakonów dzieci - najmłodsi parafianie Ksiądz Biskup podziękował Księdzu Proboszczowi za słowa powitania oraz treści o kapłaństwie wyrażone również w wierszach przez dzieci, a nawiązując do słów Księdza Prałata podkreślił, że jest to wielka uroczystość i wielkie wydarzenie dla tej świątyni. Tutaj bowiem znajdowało się kiedyś Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Łuckiej na Wołyniu. Historia zatacza przedziwny krąg, bo wracają pewne przeżycia i pewne wydarzenia.

Święcenia kapłańskie odbywają się podczas Mszy św. - po zakończeniu Liturgii Słowa a przed Liturgią Eucharystyczną. Rozpoczynają się wezwaniem po imieniu każdego kandydata, który przez 6 lat studiów zdobywał odpowiednią formację intelektualną i duchową, przygotowywał się do przyjęcia święceń i uczestniczył w rekolekcjach.

Na wezwanie Księdza Rektora kandydaci osobiście odpowiedzieli " Jestem", co oznaczało nie tylko obecność fizyczną, ale przede wszystkim całkowite oddanie się na służbę Kościoła. Następnie przystępującym do święceń kandydatom towarzyszył dialog Księdza Rektora z Księdzem Biskupem wyrażający się w słowach: "Czcigodny Ojcze, Święta Matka Kościół prosi, abyś wyświęcił tych kandydatów na kapłanów".

"Czy wiesz, że są tego godni?" - pytał bp. Dydycz. "Po zbadaniu opinii wiernych i zasięgnięciu rady osób odpowiedzialnych za to przygotowanie, zaświadczam, że kandydaci są godni przyjęcia święceń" - odpowiedział Ksiądz Rektor.

- "Z pomocą Pana Boga i naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa wybieramy tych naszych braci do stanu prezbiteratu" - zakończył urzędowy, liturgiczny dialog Ksiądz Biskup. Odpowiedzią neoprezbiterów i wiernych były słowa: "Bogu niech będą dzięki".

W homilii Ksiądz Biskup powiedział m.in.: "To nie kto inny, ale sam Pan Jezus podpowiada Wam, że macie być solą i światłem dla świata. Wiemy dobrze, że sól wiąże się z życiem, z jego świeżością i rozwojem. Wiemy dobrze, że światło to nic innego, jak prawda. Ono dopomaga, żebyśmy mogli zawsze dostrzegać wszystko takim, jaki jest i żyć w prawdzie. Jesteście powołani do tego, aby nieść życie i prawdę, aby ubogacać tymi wartościami wszystkich, z którymi będziecie się spotykać". Ksiądz Biskup podkreślił również, że cieszą się parafie, z których pochodzą neoprezbiterzy, cieszy się Węgrów, Bielsk Podlaski, parafia Werpkowice w diecezji zamojsko-chełmińskiej. Raduje się cały Kościół spragniony daru życia Bożego i prawdy. "Niech Ta, która stała się Matką Syna Najwyższego Kapłana, stanie się Waszą Matką" - powiedział na zakończenie kazania bp Dydycz.

Bezpośrednio przed udzieleniem święceń kandydaci wobec ludu wyrazili wolę ich przyjęcia. Tę gotowość wyrazili ochotnym stwierdzeniem: " Tak" na szereg postawionych pytań: "Czy chcesz wiernie pełnić urząd posługiwania kapłańskiego w stopniu prezbiteratu jako współpracownik biskupa w kierowaniu ludem Bożym poprzez posługę Ducha Świętego?" . Po kolejnych pytaniach Księdza Biskupa kandydaci odnawiając przyrzeczenie posłuszeństwa Ordynariuszowi złożone już w czasie święceń diakonatu, bezpośrednio przed święceniami, w czasie śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych padli na twarz. Jest to szczególny znak pokory i służby Bogu. Po tym podchodzili kolejno do Pasterza, który wkładał na ich głowy swoje dłonie oraz namaszczał ich dłonie olejem świętym krzyżma. Przekazał też kielich z pateną do sprawowania Mszy św., po czym udzielił pocałunku pokoju, jako znaku ojcowskiej miłości. Nowi kapłani włączyli się do sprawowania pierwszej Ofiary Eucharystycznej wraz ze swoim Księdzem Biskupem.

Podziękowanie za przyjęty sakrament kapłaństwa: Księdzu Biskupowi, profesorom WSD w Drohiczynie, Proboszczowi parafii - gospodarzowi bazyliki i księżom, którzy towarzyszyli neoprezbiterom w drodze do kapłaństwa, w imieniu wyświęconych złożył ks. Paweł Solka należący wcześniej do tej parafii. Odwołał się do słów :

Nie umiem dziękować Ci Panie,

Bo małe są moje słowa,

Zechciej przyjąć to moje milczenie

I naucz życiem dziękować.

Neoprezbiter dziękując wszystkim Rodzicom za dar życia, wychowanie i ciepło domu rodzinnego podkreślił, że to oni nauczyli modlitwy, miłości i czynienia dobra dla innych. Zmarłym Rodzicom prosił o łaskę zbawienia. Szczególne podziękowanie skierował do Księdza Biskupa - za ojcowską troskę, opiekę i zaufanie. Słowa wdzięczności wyraził Ojcom Duchownym - za kształtowanie i formowanie kapłańskiego sumienia, za przeprowadzone rekolekcje. Swoim podziękowaniem objął też księży proboszczów, którzy wnieśli swój znaczny wkład w kształtowanie i rozwijanie powołania, a także otaczali pomocą i opieką podczas wypełniania praktyk duszpasterskich. Słowa wdzięczności skierował do ks. prał. H. Hryciuka za zaproszenie i przygotowanie uroczystości w Węgrowie. Wszystkich polecił opiece Matki Bożej i zapewnił o kapłańskiej modlitwie.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp Antoni Dydycz zapewnił neoprezbiterów o swojej modlitwie nazajutrz w Rzymie podczas kanonizacji św. Ojca Pio. "Niech ten kapłan, który przeszedł tak wiele w swoim życiu będzie natchnieniem dla coraz to nowych powołań kapłańskich i ubogaceniem dla tych, którzy już są kapłanami". Ordynariusz wyraził też nadzieję, że św. Ojciec Pio tych łask nie poskąpi, bo chociaż był ubogi, to był jednocześnie niezwykle hojny.

"Bądźcie zawsze do dyspozycji Boga i ludzi poprzez składanie ustawicznego daru z siebie" - życzył neoprezbiterom ks. prał. Tadeusz Syczewski, komentujący uroczystość święceń. Podobnie jak na początku Mszy św. swoją radość z wyświęcenia kapłanów wyraziły dzieci, które wręczyły również neoprezbiterom wiązanki kwiatów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Kamil de Lellis

Niedziela sosnowiecka 34/2003

[ TEMATY ]

święty

martyrologium.blogspot.com/

Św. Kamil de Lellis, założyciel Zakonu Ojców Kamilianów. Urodził się 25 maja 1550 r. Rodzice przyjęli narodziny syna z radością, ale i z niepokojem, którego powodem był sen matki. Ujrzała chłopca stojącego na czele grupy rówieśników. Każdy z chłopców nosił na piersi czerwony krzyż. Takim krzyżem znaczono przestępców skazanych na karę śmierci. W wieku 17 lat Kamil poszedł wraz z ojcem na wojnę z Turkami. Nie trwało to długo, obydwu złamała choroba. Po śmierci rodziców jeszcze kilkakrotnie zaciągnął się do wojska, jednak wszystkie zarobione pieniądze tracił, uprawiając hazard. Taki styl życia doprowadził go do skrajnego ubóstwa. Pracując przy budowie klasztoru w Manfredonii, spotkał się po raz pierwszy z życiem zakonnym. Wtedy nastąpiło jego nawrócenie i radykalna odmiana życia. Wkrótce Kamil otrzymał upragniony habit franciszkański. Jednak zaniedbana rana na nodze otworzyła się na nowo i Kamil zmuszony był poddać się leczeniu. W szpitalu św. Jakuba w Rzymie spotkał się z ludzką niemocą i cierpieniem. Doświadczenie to spowodowało, że w 1586 r. założył Stowarzyszenie Sług Chorych, a papież Sykstus V nadał towarzystwu przywilej noszenia na zakonnym habicie czerwonego krzyża. 21 września 1591 r. papież Grzegorz XIV podniósł Towarzystwo do rangi Zakonu i nadał mu nazwę: Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: zbiórka zniszczonych i niepotrzebnych dewocjonaliów

2025-07-15 08:40

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Po raz 2. parafia Świętej Rodziny na łódzkiej Retkini prowadzi zbiórkę zniszczonych i niepotrzebnych dewocjonaliów. Przyniesione przedmioty zostaną zatopione w powstającym prezbiterium nowej świątyni.

Często w naszych domach znajdują się stare i zniszczone krzyże, obrazy, figurki, kropielnice, różańce, medaliki i inne poświęcone przedmioty. Wielokrotnie nie wiemy co z nimi zrobić, nie wypada ich wyrzucić do śmietnika. Parafia Świętej Rodziny, która od kilku lat jest w trakcie budowy nowego kościoła, zachęca, by przynieść do nich takie dewocjonalia.
CZYTAJ DALEJ

Francja: Mer zabronił młodzieży wychodzenia z domu po godz. 23 bez zezwolenia rodziców

2025-07-15 11:18

[ TEMATY ]

Francja

Monika Książek

Francja

Francja

Mer podparyskiej miejscowości Triel-sur-Seine wydał rozporządzenie zakazujące osobom poniżej 18 lat przebywania na ulicy w godzinach 23-5 bez zezwolenia rodziców. Mer powołuje się na przypadki przestępczości wśród nieletnich.

Portal BFMTV podał we wtorek, że godzina policyjna w Triel-sur-Seine, około 35 km na północny zachód od Paryża, obowiązuje od początku lipca oraz że podważyli ją już działacze organizacji broniących praw człowieka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję