Reklama

Kościół

Papież ogłasza 26 stycznia dniem modlitwy o pokój

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty nawiązał do niepokojących napięć na granicy ukraińsko-rosyjskiej i zaproponował, aby w najbliższą środę 26 stycznia ludzie dobrej woli modlili się o pokój.

[ TEMATY ]

Watykan

Oto słowa papieża w tłuamczeniu na język polski:

Z niepokojem śledzę wzrost napięć, które grożą zadaniem nowego ciosu pokojowi na Ukrainie i stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo kontynentu europejskiego, z jeszcze szerszymi reperkusjami. Gorąco apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli by wnieśli modlitwę do Boga Wszechmogącego, aby każde działanie i inicjatywa polityczna służyły ludzkiemu braterstwu, bardziej niż jednostronnym korzyściom. Ci, którzy realizują własne cele ze szkodą dla innych, gardzą własnym powołaniem jako istoty ludzkie, ponieważ wszyscy zostaliśmy stworzeni braćmi. Z tego powodu, i z niepokojem w obliczu obecnych napięć proponuję również, aby najbliższa środa, 26 stycznia była dniem modlitwy o pokój.

Po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa papież przypomniał o wczorajszej beatyfikacji męczenników w Salwadorze oraz ogłoszeniu św. Ireneusza z Lyonu doktorem Kościoła.

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

Reklama

Drodzy Bracia i Siostry, wczoraj w San Salvador zostali beatyfikowani: jezuita Rutilio Grande Garcia oraz dwóch towarzyszy świeckich, a także franciszkański kapłan Cosma Spessotto, męczennicy wiary. Stali oni u boku ubogich, dając świadectwo Ewangelii w prawdzie i sprawiedliwości, aż do przelania krwi. Niech ich heroiczny przykład wzbudzi we wszystkich pragnienie bycia odważnymi w budowaniu braterstwa i pokoju. Brawa dla nowych błogosławionych!

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przyjąłem propozycję wielu i ogłosiłem św. Ireneusza z Lyonu Doktorem Kościoła powszechnego. Nauczanie tego świętego pasterza i nauczyciela jest jak pomost między Wschodem i Zachodem: dlatego nazywamy go doktorem jedności, Doctor Unitatis. Niech Pan sprawi, abyśmy za Jego wstawiennictwem mogli wspólnie pracować na rzecz pełnej jedności chrześcijan.

A teraz kieruję moje pozdrowienie do was wszystkich, drodzy wierni z Rzymu i pielgrzymi, którzy przybyliście z Włoch i innych krajów. Pozdrawiam w sposób szczególny rodzinę duchową Sług Cierpienia i skautów Agesci z Lacjum. Widzę też, że jest grupa rodaków: pozdrawiam obecnych tu Argentyńczyków. A także młodzież Niepokalanej.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. I proszę, nie zapominajcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do widzenia.

2022-01-23 12:56

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gänswein o swoim przeniesieniu

[ TEMATY ]

Watykan

Georg Ganswein/facebook.pl

Abp Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego, zdementował spekulacje, jakoby miał objąć jedną z diecezji niemieckich. W rozmowie z włoskim czasopismem „Il mio Papa” 58-letni hierarcha powiedział, że choć różne gazety informowały o możliwości objęcia przez niego archidiecezji Fryburga, Monachium, Berlina lub Hamburga, to wszystkie te informacje „są tylko wymysłem”. - Jestem w Watykanie i tu pozostanę, to fakt - stwierdził abp Gänswein dodając jednocześnie, że jego „czas jest w rękach Boga”.

Pochodzący z niemieckiego Schwarzwaldu abp Gänswein jako prefekt Domu Papieskiego odpowiada za sprawy organizacyjne, wspomagające, administracyjne i porządkowe papieża. Jednocześnie jest w dalszym ciągu osobistym sekretarzem papieża seniora Benedykta XVI, który od chwili ustąpienia z papieskiego urzędu mieszka w przebudowanym klasztorze w Ogrodach Watykańskich.

CZYTAJ DALEJ

Wiedeń: Adwent poezją pisany

2022-12-02 11:52

[ TEMATY ]

kalendarz adwentowy

Materiał prasowy

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jego „duchowe przesłanie [...] kieruje naszą uwagę ku ponownemu przyjściu Pana w chwale, na końcu dziejów” – mówił Benedykt XVI w I Niedzielę Adwentu w 2008 r., wyjaśniając dalej w swojej homilii: „Adwent to […] uczczenie pamiątki pierwszego przyjścia wcielonego Pana z myślą o Jego ostatecznym powrocie, a jednocześnie uznanie, że obecny pośród nas Chrystus jest naszym towarzyszem drogi w życiu Kościoła, który sprawuje tę tajemnicę.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję