Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 15/2005

Grzegorz Gałązka

Kazanie głosi o. Raniero Cantalamessa OFMCap

Kazanie głosi o. Raniero Cantalamessa OFMCap

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II do Polaków

30 marca br. miała miejsce krótka „nadzwyczajna audiencja ogólna”. Kilkanaście tysięcy pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra z entuzjazmem powitało pojawienie się Ojca Świętego w oknie Pałacu Apostolskiego. Wielu z nich trzymało transparenty z życzeniami zdrowia dla Jana Pawła II.
W chwilę po pojawieniu się Ojca Świętego w oknie biblioteki odczytano jego krótkie przesłanie, adresowane do obecnej na Placu młodzieży. „Moi Drodzy, przyjaźń z Jezusem, naszym Odkupicielem, niech rozjaśnia zawsze Wasze życie, pozostańcie zjednoczeni z Nim przez słuchanie Jego słowa i czynny udział w uczcie Eucharystycznej. Bądźcie Jego wiernymi świadkami, szczególnie pośród Waszych rówieśników. Wszystkim składam raz jeszcze serdeczne życzenia wielkanocne” - napisał Papież.
Odczytano także pozdrowienia Papieża dla pielgrzymów języka niemieckiego i polskiego. „Pozdrawiam pielgrzymów z Polski - usłyszeliśmy. - Dziękuję Wam za obecność, za wszelkie przejawy życzliwości i za towarzyszenie mi w modlitwie. Z wdzięcznością myślę o wszystkich rodakach w kraju i za granicą. Z serca wszystkim błogosławię”.
Potem zaintonowano śpiew modlitwy Ojcze nasz po włosku. Po wypowiedzeniu formuły błogosławieństwa Jan Paweł II kilkakrotnie uczynił znak krzyża.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej

Reklama

24 marca Mszę św. Wielkiego Czwartku w Bazylice św. Piotra w Rzymie sprawował kard. Alfonso López Trujillo - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. W czasie Liturgii umył nogi 12 członkom Kapituły Bazyliki św. Piotra. Papież, nieobecny, ale śledzący jej przebieg za pośrednictwem telewizji w swym apartamencie, zapewnił wiernych o swej duchowej obecności z nimi.
Kard. Trujillo powiedział, że Jan Paweł II bardzo chciał uczestniczyć we Mszy upamiętniającej ustanowienie Eucharystii i dlatego skierował do jej uczestników specjalne przesłanie. „Obecny duchowo, modlę się wraz z Wami i z serca wszystkim błogosławię” - napisał Jan Paweł II w liście odczytanym w Bazylice Watykańskiej.
W kazaniu kard. Trujillo zauważył, że „tragedia człowieka polega na tym, iż nie rozumie on, jak bardzo Bóg go miłuje”. To, że człowiek nie daje się „porwać” tej miłości, sprawia, że „nie potrafimy czasem odkryć własnej głębokiej prawdy, że jesteśmy owocem miłości Boga” - podkreślił Ksiądz Kardynał. Wyraził przy tym przekonanie, że zjawisko to jest przyczyną „głębokiej dehumanizacji człowieka”.
Kard. Trujillo wyjaśnił też sens obrzędu umycia nóg i przypomniał, że „jesteśmy wezwani do głębokiego nawrócenia do Boga i do prawdziwych wartości, bez których nie będzie przyszłości godnej człowieka - obrazu Boga”.
„Zanurzeni w Tajemnicy Paschy, żarliwie modlimy się za Ojca Świętego, niezmordowanego obrońcę i świadka tego, co stanowi prawdziwą jakość życia, którą winniśmy głosić i której mamy bronić, wdzięczni Panu życia za jego tak wielkoduszną posługę Kościołowi i ludzkości” - zakończył swoją homilię główny celebrans.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nabożeństwo Męki Pańskiej

Wielki penitencjarz apostolski - kard. James Stafford przewodniczył w Bazylice św. Piotra w Watykanie nabożeństwu Męki Pańskiej w Wielki Piątek 25 marca. Kazanie w czasie nabożeństwa wygłosił, podobnie jak w poprzednich latach, kaznodzieja Domu Papieskiego - o. Raniero Cantalamessa OFMCap, który w tym roku mówił o związkach Wielkiego Piątku - dnia, w którym nie odprawia się Mszy św. - z Eucharystią. „Eucharystia ma się tak do śmierci Chrystusa, jak dźwięk i głos mają się do słowa, które niosą w przestrzeni, by dotarło do ucha” - powiedział włoski kapucyn.
Dużą część swych refleksji o. Cantalamessa poświęcił temu, co nazwał „perwersyjnym mechanizmem puszczonym w ruch przeciwko Chrystusowi”. „Nie chodzi tylko o naciski, aby usunąć krzyże z miejsc publicznych i szopkę z tradycji Bożego Narodzenia. Ukazują się bez ustanku powieści i widowiska, w których manipuluje się według własnego widzimisię postacią Chrystusa w oparciu o nierealne i nieistniejące nowe dokumenty i odkrycia. Staje się to modą, gatunkiem literackim” - powiedział o. Cantalamessa.
Kaznodzieja papieski zakończył swe uwagi słowami, jakie Chrystus wypowiedział z krzyża: „«Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią». Przebacz im i nam, bo niewątpliwie za sprawą naszych grzechów, dawnych i obecnych, imię Chrystusa jest wzgardzone wśród ludzi”.

Wezwanie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski do modlitwy za chorego Papieża

Reklama

Wiadomości o pogorszeniu stanu zdrowia Ojca Świętego skłaniają nas do szczególnej modlitwy za Papieża. Zachęcamy zatem wiernych do jeszcze ufniejszej i żarliwszej modlitwy, aby Zmartwychwstały Chrystus dał Mu siły do przezwyciężenia kryzysu w rekonwalescencji i umocnił do dalszej służby Kościołowi. Podczas Mszy św. w modlitwie wiernych prosimy o dołączenie wezwania o zdrowie Jana Pawła II.
Zjednoczeni w modlitwie przez pośrednictwo Matki Pana i Królowej Polski:

Abp Józef Michalik - Przewodniczący KEP
Abp Stanisław Gądecki - Zastępca Przewodniczącego KEP
Bp Piotr Libera - Sekretarz Generalny KEP

Warszawa, 1 kwietnia 2005 r.

Droga Krzyżowa w Koloseum

Reklama

25 marca odbyła się Droga Krzyżowa wokół rzymskiego Koloseum po raz pierwszy od początku pontyfikatu bez fizycznego udziału Jana Pawła II. Ojciec Święty uczestniczył w niej za pośrednictwem przekazu telewizyjnego w swym apartamencie w Watykanie.
Tegoroczną Drogę Krzyżową, do której rozważania napisał kard. Joseph Ratzinger - prefekt Kongregacji Nauki Wiary, transmitowały 54 stacje telewizyjne z 39 krajów.
W orędziu do uczestników nabożeństwa Jan Paweł II napisał, że ofiaruje własne cierpienia w intencji wypełniania się planów Bożych. Zapewnił też o swej duchowej bliskości ze wszystkimi cierpiącymi. Orędzie Ojca Świętego odczytał na początku Drogi Krzyżowej kard. Camillo Ruini - wikariusz papieski dla diecezji Rzymu i przewodniczący Episkopatu Włoch, który przewodniczył nabożeństwu. Oto pełny tekst tego dokumentu:
„Drodzy Bracia i Siostry, duchowo jestem z Wami w Koloseum - miejscu, które budzi we mnie wiele wspomnień i emocji, aby wypełnić jakże wymowny obrzęd Via Crucis w ten wieczór Wielkiego Piątku.
Przyłączam się do Was w bogatym w znaczenie wołaniu: Adoramus te, Christe, et benedictimus tibi, quia per sanctam crucem tuam redemisti mundum. Tak, wielbimy i błogosławimy tajemnicę Krzyża Syna Bożego, albowiem ta śmierć przyniosła nową nadzieję ludzkości.
Adoracja Krzyża odsyła nas do zadania, od którego nie wolno się nam wymówić: misji, którą św. Paweł wyraził w tych słowach: «W moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół» (Kol 1, 24).
Ja także ofiarowuję me cierpienia, aby wypełnił się plan Boży, a Jego słowo szło między ludzi. Ze swej strony jestem bliski tym wszystkim, którzy w tej chwili doświadczają cierpienia. Modlę się za każdego z nich.
W tym dniu wspomnienia Chrystusa Ukrzyżowanego patrzę z Wami na Krzyż i wielbię Go, powtarzając słowa Liturgii: O Crux, ave spes unica! Witaj, Krzyżu, jedyna nadziejo, obdarz nas cierpliwością i odwagą i wyjednaj światu pokój!
Z tymi uczuciami błogosławię Wam i wszystkim biorącym udział w tej Drodze Krzyżowej za pośrednictwem radia czy telewizji”.

Msza św. Wigilii Paschalnej

„Zbudźmy się z naszego znużonego chrześcijaństwa, pozbawionego zapału, powstańmy i chodźmy za Chrystusem, prawdziwym światłem, prawdziwym życiem” - zaapelował kard. Joseph Ratzinger 26 marca podczas wieczornej Liturgii w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Niemiecki kardynał odprawił w imieniu Jana Pawła II Mszę św. Wigilii Paschalnej. Na początku odczytał specjalne przesłanie Papieża, który uczestniczył w Liturgii, oglądając transmisję telewizyjną w swoim apartamencie. W obecności kilkunastu tysięcy wiernych z całego świata kard. Ratzinger udzielił chrztu pięciu katechumenom. Nowo ochrzczeni pochodzą z Włoch, Japonii, Konga i Peru.

Orędzie wielkanocne

27 marca na zakończenie Mszy św. na Placu św. Piotra sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano odczytał treść papieskiego orędzia przygotowanego na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Ojciec Święty śledził ten tekst na kartce z okna swego apartamentu w Pałacu Apostolskim. Na zakończenie pobłogosławił zgromadzonych na Placu znakiem krzyża.
Nawiązując do znanego wersetu z Ewangelii według św. Łukasza: „Zostań z nami, Panie!”, będącego też tytułem dokumentu papieskiego ogłaszającego Rok Eucharystii, Ojciec Święty w orędziu zwrócił uwagę, że uczniowie rozpoznali spotkanego po drodze Wędrowca jako Zbawiciela dopiero przy „łamaniu chleba”.
Papież zachęca wiernych do modlitwy o pokój dla całego świata, zwłaszcza dla Ziemi Świętej, krajów Bliskiego Wschodu i Afryki oraz regionów zagrożonych bratobójczymi wojnami.
„Potrzebujemy Ciebie, zmartwychwstały Panie, także i my, ludzie trzeciego tysiąclecia! Zostań z nami teraz i po wszystkie czasy. Spraw, by materialny postęp ludów nigdy nie usunął w cień wartości duchowych, które są duszą ich cywilizacji. Prosimy Cię, wspieraj nas w drodze. W Ciebie wierzymy, w Tobie pokładamy nadzieję, bo Ty jeden masz słowa życia wiecznego (por. J 6, 68). Mane nobiscum Domine! Alleluja!” - tak zakończył swoje orędzie Ojciec Święty Jan Paweł II.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym, którzy dopuścili się grzechu śmiertelnego. Co to znaczy?

2025-07-09 19:10

[ TEMATY ]

pogrzeb

pochówek

Adobe Stock

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym osobom, które dopuściły się grzechu śmiertelnego publicznego - powiedział PAP ks. Grzegorz Strzelczyk, nawiązując do pogrzebu Tadeusza Dudy, który miał dokonać podwójnego zabójstwa córki i zięcia w Starej Wsi.

Ciało Tadeusza Dudy odnaleziono 1 lipca. Według policji doszło do samobójstwa. 7 lipca w kościele w Kamienicy (powiat limanowski) miało miejsce nabożeństwo żałobne za Dudę.
CZYTAJ DALEJ

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko polskiej granicy

2025-07-09 08:31

[ TEMATY ]

Watykan

Słowacja

Dykasteria Nauki Wiary

objawienia Maryi

Litmanowa

nihil obstat

Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid

Litmanowa. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Litmanowskiej

Litmanowa. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Litmanowskiej

List Dykasterii Nauki Wiary do arcybiskupa metropolity preszowskiego obrządku bizantyjskiego: liczne owoce duchowe w miejscu domniemanych objawień Maryi, do których miało dojść w latach 1990-1995 w pobliżu niewielkiej miejscowości Litmanowa.

Dykasteria Nauki Wiary kontynuuje swoje działania i – dzięki nowym normom opublikowanym w ubiegłym roku – mogła udzielić zezwolenia (nihil obstat), po ocenie duchowych owoców, odnośnie do domniemanych objawień maryjnych, które miały wydarzyć się w latach 1990-1995 w Litmanowej, na górze Zvir na Słowacji. List prefekta kard. Victora Manuela Fernándeza skierowany jest do arcybiskupa Preszowa dla katolików obrządku bizantyjskiego, Jonáša Jozefa Maxima.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję