Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przyprowadzała młodych do Boga. Ostatnie pożegnanie elżbietanki

W 76 roku życia i w 57 roku profesji zakonnej odeszła do Pana elżbietanka cieszyńska s. Maria Hiacenta Śliwak.

[ TEMATY ]

pogrzeb

elżbietanki cieszyńskie

Elżbietanki Cieszyńskie

Siostra Hiacenta.

Siostra Hiacenta.

Siostrę żegnali liczni kapłani, siostry i wierni w Sylwestra w kościele św. Elżbiety w Cieszynie. Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji i dyrektor wydziału katechetycznego ks. dr Marek Studenski, który podkreślił, że s. Hiacenta cale życie czuwała w oczekiwaniu, by zobaczyć Jezusa twarzą w twarz.

Jak prorokini Anna całe swoje życie poświęciła na służbę Bogu i ludziom. Jako katechetka wychowała wiele pokoleń cieszyniaków – zaznaczył.

Przekazał również kondolencje od bp. Romana Pindla. Przełożona generalna s. Alberta Jasek dodała, że s. Hiacynta kochała dzieci, służyła im otwartym sercem i pokazywała Boga, była też ciepłą osobą, pokornie znoszącą cierpienia.

Reklama

Kazanie wygłosił franciszkanin o. Symplicjusz Sobczyk, który zauważył, że siostra zakonna jest po to, aby być świadkiem, a nie wyglądać.

S. Hiacenta przyjęła Słowo i odpowiedziała na nie, stała się dzieckiem Bożym, a potem Oblubienicą. Była mała ciałem, ale wielka duchem. Była też moją katechetką, prowadziła mnie do wczesnej Komunii św. – wspominał.

Po Mszy św. odprowadzono zmarłą na cmentarz w Cieszynie.

Krystyna Śliwak urodziła się w Sierosławicach. Jako 17-latka w lutym 1962 r. wstąpiła do zgromadzenia sióstr św. Elżbiety w Cieszynie. W listopadzie 1962 r. otrzymała habit zakonny oraz imię s. Maria Hiacenta od Przenajświętszego Sakramentu. W 1964 r. złożyła pierwszą profesję zakonną, a po 3 latach – wieczystą. Najpierw posługiwała w Tarnawie, gdzie ukończyła kurs katechetyczny. Przez 30 lat katechizowała w Cieszynie. Posługiwała w Łagiewnikach, Bobrownikach Śląskich i w Miotku, gdzie spędziła ostatnie lata życia.

2022-01-26 21:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużył się Polsce

Niedziela sosnowiecka 1/2021, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb

Msza św. pogrzebowa

Jan Musiał

Warta przy grobie kpt. Witolda Orczyka podczas uroczystości pogrzebowych

Warta przy grobie kpt. Witolda Orczyka podczas uroczystości pogrzebowych

W wieku 100 lat zmarł kpt. Witold Orczyk, pochodzący ze Sułoszowej żołnierz Armii Krajowej w obwodzie Olkusz, kawaler Virtuti Militari i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Bohaterów wojennych jest coraz mniej, powoli odchodzą na „wieczną wartę”. Żegnamy ich z wdzięcznością za to, że dali nam wolność.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

2023-02-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję