Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ujmująca teologia

W Strumieniu odbyła się II edycja koncertu pt.: „Panu dzięki oddawajmy!”

[ TEMATY ]

koncert

kolędowanie

kolędy

MJscreen

Tegoroczny koncert kolęd w Strumieniu.

Tegoroczny koncert kolęd w Strumieniu.

Występ zorganizowano w sanktuarium św. Barbary. Rozpoczął się wejściem do świątyni specjalnych gości – Świętej Rodziny i królów z darami. – W pewnym artykule przeczytałem, że wszystkich kolęd w języku polskim mamy 600. Śpiew kolęd to przepiękna teologia, prosta, ujmująca i zachwycająca nas Polaków, zwłaszcza że takich, jak my mamy, nie znajdziemy w świecie. Kolędy polskie to nie tylko śpiew, lecz również modlitwa, czego nie zastąpią zwłaszcza zagraniczne piosenki świąteczne – podkreślił proboszcz ka. Jacek Kobiałka.

Konferansjerzy Natalia Gabryś-Klus z mężem Adamem Klusem zauważyli, że tradycję śpiewania kolęd zapoczątkowały narodziny Chrystusa. W polskich domach sięga średniowiecza, zaś idea organizowania orszaków – 2009 roku i jest rozpowszechniona także na różne kraje Europy.

Trzej królowie pokonali długą drogę, zanim dotarli do stajenki. Szli za gwiazdą prowadzącą ich do Betlejem, aby pokłonić się Jezusowi, Temu, który objawił się światu, i złożyć Mu dary. Bóg nie objawia się w potędze tego świata, ale w pokorze miłości, która zwraca się do naszej wolności z prośbą, by ją przyjąć, by mogła nas przemienić i uczynić nas zdolnymi dojść do Tego, który jest Miłością – dodali małżonkowie.

Przed publicznością zaprezentowali się młodzi artyści z parafii i całego województwa śląskiego. Z powodu obostrzeń organizatorzy przygotowali również profesjonalną transmisję internetową, dostępną nadal w mediach społecznościowych parafii.

2022-01-27 21:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyczyniają się do wzrostu wiary

Niedziela podlaska 4/2016, str. 1

[ TEMATY ]

kolędowanie

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W niedzielę 10 stycznia w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach odbył się 4. Kolędowy Przegląd Chórów Kościelnych i Zespołów Wokalnych Siemiatycze 2016

Uczestnicy przeglądu i mieszkańcy Siemiatycz wzięli udział w uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Tadeusz Pikus, wraz z nim w koncelebrze uczestniczyli ks. Wiesław Niemyjski – duszpasterz muzyków kościelnych diecezji drohiczyńskiej i ks. Tomasz Szmurło. W kościele zebrali się parafianie, chórzyści biorący udział w przeglądzie, przedstawiciele władz i goście. Zebranych powitał proboszcz parafii ks. Jan Koc, wyrażając radość, że przegląd odbywa się już po raz czwarty.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję