Reklama

Europa

Mukaczewo – dominikanin tymczasowo pokieruje diecezją

Ojciec Święty przyjął rezygnację z pasterskiego zarządzania diecezją Mukaczewo obrządku łacińskiego (Ukraina), złożoną przez 70.-cio letniego ks. biskupa Antala Majnka, OFM i jednocześnie mianował biskupa pomocniczego tej diecezji, Mikołaja Łuczoka OP, administratorem apostolskim sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis tej jednostki administracji kościelnej.

[ TEMATY ]

Ukraina

diecezja

papież Franciszek

YouTube/Wydawnictwo W drodze

Mikołaj Łuczok OP

Mikołaj Łuczok OP

Bp Mikołaj Piotr (Mykoła Petro) Łuczok OP urodził się 26 marca 1974 w Mukaczewie. W 1994 wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów), składając w nim śluby wieczyste w 2000. Kształcił się w kolegium filozoficzno-teologicznym swego zakonu w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 2003 z rąk bpa Antala Majnka. Pracował następnie duszpastersko w Jałcie i Sankt-Petersburgu (w Rosji) oraz w Czortkowie, Lwowie i Chmielnickim. W lipcu 2018 został przełożonym wspólnoty dominikańskiej we Lwowie. 11 listopada 2019 r. Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji mukaczewskiej. Zna języki ukraiński, węgierski, słowacki, rosyjski, polski, niemiecki i angielski.

Utworzona w 1993 roku diecezja mukaczewska obrządku łacińskiego leży na Zakarpaciu, liczy 54 tys. wiernych, a posługuje w niej 19 księży diecezjalnych i 14 zakonnych.

2022-01-28 16:37

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do watykanistów: Kościół to nie parlament ani firma

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Dziennikarstwo to nie tyle zawód, co misja, tak jak w wypadku lekarza, który studiuje i pracuje, po to, aby leczyć zło na świecie – powiedział Papież spotykając się z dziennikarzami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej. Okazją ku temu było przyznanie watykańskich odznaczeń dwojgu z nich: Valentinie Alazraki i Philipowi Pullelli. Franciszek przypomniał, że niełatwą misją dziennikarzy jest objaśnienie świata, uczynienie go mniej mrocznym, sprawienie, by ludzie mniej się go bali.

Papież zauważył, że jedno z podstawowych zagrożeń, jakie stoi przed dziennikarzem polega na tym, że zostanie on przytłoczony przez wiadomości, nie mogąc zrozumieć ich sensu. Aby przed tym się bronić, trzeba zabiegać o to, by jak najlepiej słuchać, zgłębiać i opowiadać. Wyjaśniając szczegółowo znaczenie każdego z tych słów, odwołał się do swego ostatniego Orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Odniósł się też do specyfiki dziennikarstwa, którego przedmiotem jest życie Kościoła. Podziękował przy tym watykanistom, za to, że mówią również o jego uchybieniach. Przestrzegł jednak przed postrzeganiem go w tym samych kategoriach co instytucji politycznych.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1651 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję