Reklama

Kościół

Abp Skworc przed Dniem Życia Konsekrowanego: naszym celem jest udział w Królestwie niebieskim

Naszym celem jest udział w Królestwie niebieskim – napisał w komunikacie do wiernych abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przypomina, że 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, Kościół obchodzi też Dzień Życia konsekrowanego, który ustanowił w 1997 r. św. Jan Paweł II. Hierarcha poinformował, że w sobotę 5 lutego arcybiskup koadiutor rozpocznie pasterską posługę w archidiecezji katowickiej. Komunikat zostanie przeczytany we wszystkich parafiach w IV. Niedzielę Zwykłą.

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

powolania.dominikanie.pl

– Będziemy mogli w tym świątecznym dniu podziękować Bogu za dar osób konsekrowanych, kobiet i mężczyzn, które, ślubując czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, dają wyraz całkowitego oddania i zawierzenia Bożej Opatrzności swoich planów i swojego życia oraz ubogacają swoimi charyzmatami wspólnotę Kościoła – napisał do wiernych.

W archidiecezji katowickiej aktualnie żyje i posługuje 182 zakonników z 11 zgromadzeń męskich, 653 siostry z 22 zgromadzeń żeńskich, 68 pań w 11 instytutach świeckich, 16 dziewic konsekrowanych, 5 wdów konsekrowanych oraz 4 osoby w stowarzyszeniu życia apostolskiego. – W sumie w archidiecezji katowickiej żyje praktyką rad ewangelicznych ubóstwa, czystości i posłuszeństwa 928 osób – zauważył arcybiskup.

Osoby te – według metropolity katowickiego – przypominają swoim stylem życia, że naszym celem jest udział w Królestwie niebieskim. Abp Skworc szczególną uwagę poświęca siostrom klauzurowym – karmelitankom i wizytkom i dziękuje im za posługę wytrwałej modlitwy. Zachęca przy tym, by formą podziękowania dla nich była ofiara materialna, złożona w święto Ofiarowania Pańskiego, która zostanie im przekazana na utrzymanie.

Reklama

Hierarcha zaprasza do szczególnej modlitwy we wszystkich kościołach archidiecezji za osoby konsekrowane 2 lutego. Tego dnia w południe w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach będzie sprawowana Eucharystia w ich intencji. –Będziemy dziękować Bogu za ich świadectwo życia i posługę w archidiecezji oraz prosić o potrzebne dla nich łaski, w tym także o nowe powołania do życia konsekrowanego – pisze metropolita.

Arcybiskup przypomina też, że w sobotę 5 lutego br. o godz. 12.00, podczas Mszy św. arcybiskup koadiutor Adrian Galbas rozpocznie pasterską posługę w archidiecezji katowickiej. Otrzyma również nominację na wikariusza generalnego, w której zostaną określone jego szczegółowe obowiązki. Będzie do nich należeć przeprowadzanie wizytacji kanonicznych, udzielanie sakramentu bierzmowania i przygotowanie ewangelizacyjnego programu duszpasterskiego, wprowadzającego do 100-lecia archidiecezji katowickiej w 2025 roku.

Abp Skworc zapewnia, że z Arcybiskupem Koadiutorem i Biskupami Pomocniczymi dla dobra Kościoła na Górnym Śląsku będzie współdziałać w klimacie jedności, „w Duchu Świętym”. Arcybiskupa koadiutora poleca modlitwie duchowieństwa i wiernych świeckich.

2022-01-29 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie konsekrowane skarbem Kościola

[ TEMATY ]

homilia

bp Ignacy Dec

Dzień Życia Konsekrowanego

Bożena Sztajner/Niedziela

Homilia wygłoszona w katedrze świdnickiej w XXI Dzień Życia Konsekrowanego, Świdnica, 2 lutego 2017 r.

Wstęp

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

2023-02-02 18:28

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży ordynariusz diecezji Porto biskup Manuel Linda oraz portugalska młodzież zasadzili w aglomeracji tego miasta 150 drzew. Większość uczestników wydarzenia stanowili harcerze oraz członkowie komitetu przygotowań do ŚDM w tej diecezji. Podczas prowadzonych na terenie lokalnych parków zasadzeń drzew obecni byli też przedstawiciele ratusza miasta Porto, w tym m.in. zastępca burmistrza Filipe Araújo.

Organizatorzy akcji wyjaśnili, że służy ona upamiętnieniu zaplanowanych na 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. Sprecyzowali, że w akcji sadzenia drzew wzięli udział nastolatkowie z ośmiu gmin północno-zachodniej Portugalii. - Inicjatywa prowadzona jest w czasie przygotowań do bardzo ważnego wydarzenia w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w której również widoczne jest coraz większe zainteresowanie bioróżnorodnością oraz ochroną środowiska – sprecyzowali w komunikacie organizatorzy wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję