Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: ocalenie rodziny to ratowanie świata

– Pan jest z nami, aby nam pomagać i nam błogosławić – powiedział abp Wacław Depo 29 stycznia w DOM-u Ruchu Światło-Życie w Częstochowie. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. dla uczestników corocznych rekolekcji duszpasterstwa rodzin i wręczył misje doradcom życia rodzinnego w archidiecezji częstochowskiej na kolejny rok ich posługi.

W modlitwie dziękowano również za posługę dotychczasowych doradców, którzy podejmują nowe zadania w ramach duszpasterstwa rodzin.

Na rozpoczęcie liturgii abp Depo przypomniał, że „jeżeli Eucharystia jest tajemnicą wiary, to nikt tak jak Maryja nie może być doskonalszym przewodnikiem na drodze naszych spotkań i przylgnięcia do Chrystusa”.

W homilii, komentując czytanie z Drugiej Księgi Samuela, które opisuje Dawida uznającego swój grzech, metropolita częstochowski zauważył, że ta pełna mądrości starotestamentalnej historia „nie jest dla nas wszystkich historią odległą, lecz nadal dziejącą się, bo przecież każdy z nas posiada sumienie, owe serce, z którego pochodzą zarówno porządek, jak i nieład moralny”. Nawiązując do refrenu psalmu: „Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste”, podkreślił, „że jedynie łaska miłosiernego Boga, ustawicznie wzywana i przyjmowana, stawia nas codziennie w prawdzie o nas samych i wierności naszemu powołaniu”.

Maciej Orman/Niedziela

Rozważając scenę uciszenia burzy na jeziorze przez Jezusa, opisaną w Ewangelii według św. Marka, abp Depo zwrócił uwagę na pytanie uczniów: „Kim On właściwie jest?”. Stwierdził, że jest to pytanie o głębię tego, kim jest Jezus, dlaczego nas wybrał i zaprosił do wspólnoty ze sobą i dlaczego później wydaje się nami nie interesować. Metropolita częstochowski dodał, że w tym kontekście zrozumiała jest „edukacja apostolska”, czyli fakt, że Jezus „osobno objaśniał wszystko swoim uczniom”.

Za papieżem Franciszkiem zachęcił, aby spojrzeć na życie naszych rodziców, dziadków i pradziadków, którzy za łaską Boga dali nam początek życia na tej ziemi i którzy „wprowadzili nas do wspólnoty życia z Chrystusem na wieki”. Mówiąc o trudnych warunkach wojny, w których niejednokrotnie się pobierali, abp Depo powtórzył za Ojcem Świętym, że siłę czerpali „w pewności wiary, że Chrystus jest z nimi”, czyli przez wiarę „w Jego sakramentalne, a więc wiążące błogosławieństwo”. – Bóg jest gwarantem tej więzi – przypomniał metropolita częstochowski i ponownie przywołał słowa Franciszka: „Jezus nie zbawia nas prowizorycznie, ale definitywnie”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Celebrans wskazał również na wielką rolę Ducha Świętego, którego Kościół przyzywa przed błogosławieństwem nowożeńców i przed udzieleniem święceń kapłańskich. – To Duch Święty daje konkretną siłę do sytuacji, którą przeżywamy, żeby uznać: Jezus jest z nami. Bóg jest z nami – podkreślił. W tym kontekście powiedział za papieżem Franciszkiem: „Małżeństwo udane to nie tylko takie, które trwa. Liczy się jego jakość, która jest świadectwem wiary i miłości”.

– Pan jest z nami, aby nam pomagać i błogosławić – zakończył abp Depo.

Po Mszy św. metropolita częstochowski dziękował za posługę dotychczasowych doradców życia rodzinnego w archidiecezji częstochowskiej, a wyznaczonym osobom wręczył misje na kolejny rok tej posługi.

Maciej Orman/Niedziela

Z okazji przypadającej 2 lutego 10. rocznicy ingresu abp. Depo do bazyliki archikatedralnej w Częstochowie przedstawiciele duszpasterstwa rodzin życzyli mu wszelkich łask Bożych, opieki Maryi i owoców posługi.

Maciej Orman/Niedziela

Wyrażając radość z obecności wśród rodzin, metropolita częstochowski przypomniał słowa siostry Łucji, jednego z trojga świadków objawień Matki Bożej w Fatimie, która ostrzegała, że ostateczna walka między Chrystusem a szatanem będzie toczyła się o małżeństwo i rodzinę. Pasterz wskazał na konieczność ocalenia nawet samych pojęć małżeństwa i rodziny w czasach odchodzenia od nich, co skutkuje niebezpiecznym pomieszaniem wprowadzonym w zapisy prawne i odejściem od moralności. – Dlatego jakiekolwiek wasze spotkania, które służą formacji osób przygotowujących się do małżeństwa, są dla mnie jako biskupa, waszego pasterza, ubogaceniem – przyznał abp Depo.

Reklama

Zwracając uwagę na posługę osób zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin, które wchodzą „w zakamarki różnych sytuacji rodzinnych”, metropolita częstochowski podkreślił, że ocalenie rodziny to ratowanie świata. – Jestem wdzięczny Panu Bogu najpierw za to, że jesteście, a później za to, co robicie – wyznał.

Maciej Orman/Niedziela

– Naszym zadaniem jest, jak zawsze, słuchać Pana, budować wspólnotę oraz dzielić się doświadczeniem i nowymi pomysłami. W tym roku chcemy szczególnie doświadczyć odsłonięcia tego, co Bóg czyni wśród nas i do czego nas prowadzi, w oparciu o słowo Apokalipsy św. Jana – tak o celach rekolekcji duszpasterstwa rodzin powiedział „Niedzieli” ks. Robert Grohs, kierownik Referatu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret” i Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego. – Chcemy nabierać sił do naszej posługi – dodał.

Wielką wagę do zorganizowania rekolekcji przykłada Teresa Gęsior, diecezjalny doradca życia rodzinnego w archidiecezji częstochowskiej. – W tym domu zawsze jesteśmy przyjmowani bardzo mile i gościnnie – cieszyła się. Podkreśliła, że uczestnicy rekolekcji odkrywają, co Bóg mówi do wspólnoty doradców życia rodzinnego. Zastanawiają się również nad tym, jak mogą udoskonalić swoją pracę, a przede wszystkim uczą się słuchać drugiego człowieka.

Na co dzień Teresa Gęsior prowadzi spotkania dla narzeczonych i udziela konsultacji w poradni życia rodzinnego. Jest również psychoterapeutą i pracuje z małżeństwami, które przechodzą poważniejsze kryzysy.

W programie rekolekcji znalazły się: Msze św., konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu i spotkania w grupach. Ćwiczenia duchowne zakończą się w niedzielę 30 stycznia.

2022-01-29 16:18

Ocena: +3 -5

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spojrzenie Boga

W kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie 5 kwietnia, w łączności z rzymską bazyliką Matki Bożej przy Via Lata, została odprawiona Msza św. w ramach stacyjnych nabożeństw wielkopostnych w intencji Kościoła częstochowskiego.

Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo. W homilii hierarcha wskazał na nadzieję każdego grzesznika, jaką jest Chrystus Ukrzyżowany, który z wysokości krzyża patrzy na człowieka. – Ta wymiana spojrzeń już jest gwarantem naszego zbawienia. Nasze szczęście wieczne, radość z bliskości Jezusa i Jego miłość są w nas poprzez wiarę, bo do Boga przychodzi się tylko poprzez Jezusa – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Bp Kiciński: Osoby konsekrowane towarzyszą nam poprzez swoją obecność

2023-02-02 14:42

Tomasz Lewandowski

Bp Jacek Kiciński

Bp Jacek Kiciński

Życie według ślubowanych rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa stanowi najbardziej radykalny wyraz naśladowania Jezusa Chrystusa. Wszystko to dokonuje się mocą wiary przeżywanej w Kościele, który jest Rodziną dzieci Bożych; jest naszym domem i naszą Matką.– napisał bp Jacek Kiciński w liście skierowanym do osób życia konsekrowanego.

Biskup Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej jest także przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. W liście hierarcha wskazał na bardzo ważną rolę osób konsekrowanych w życiu współczesnym. Wskazał, że bardzo ważna jest obecność. która realizuje się w kilku wymiarach. - Obecność miłosierną, pełną zatroskania, ale także przez obecność milczącą przepełnioną modlitwą w intencjach Kościoła i świata - napisał biskup, ukazując także błogosławione siostry Elżbietanki s. Marię Paschalis Jahn i jej 9 Towarzyszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję