Reklama

Kościół

„Vita consecrata” - od 9 lutego cykl sesji formacyjnych online dla sióstr klauzurowych

Od 9 lutego do 29 czerwca w każdą drugą, trzecią i czwartą środę miesiąca o godz. 14.00 odbywać się będzie online sesja formacyjna „Vita consecrata” dla sióstr klauzurowych, na żywo prowadzona z klasztoru Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

[ TEMATY ]

siostry

klauzura

transmisja online

wykład online

Adobe Stock

Głównym tematem tych pięciu miesięcy będą, jak wskazują organizatorzy, „Źródła wiary” (nauka Kościoła, Biblia i Tradycja).

Za inicjatywą stoi Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie (https://ipjp2.pl/), który zgodnie ze swoją misją opracował projekt formacji duchowej dla sióstr z klasztorów kontemplacyjnych, proponując jego ogólnopolską odsłonę. Projekt został nazwany „Vita Consecrata” w nawiązaniu do posynodalnej adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II o życiu konsekrowanym.

„Mamy nadzieję, że Drogie Siostry in Christo przyjmą z życzliwością i zainteresowaniem nasz pomocny projekt i znajdą w nim dla siebie pożytki duchowe. Do udziału w projekcie 'Vita Consecrata' zaprosiliśmy wytrawnych i kompetentnych konferencjonistów. Projekt realizujemy w ścisłej współpracy z warszawskim klasztorem Sióstr Wizytek. Liczymy bardzo na kontakt z nami, na przesyłanie uwag, opinii, sugestii interesujących tematów, a jeśli trzeba także na kontakt osobisty z księżmi konferencjonistami" - wyjaśnia redaktor prowadząca projektu Marta Świerczek.

Reklama

Szczegółowy program cyklu konferencji można znaleźć na stronie https://www.zyciezakonne.pl/wydarzenia/zaproszenie-dla-siostr-klauzurowych-na-wspolna-sesje-formacyjna-instytutu-papieza-jana-pawla-ii-w-warszawie-i-klasztoru-siostr-wizytek/

Prelegentami będą: nauka Kościoła – misjonarze oblaci MN z klasztoru w Warszawie – druga środa miesiąca (o. o. dr Roman Tomanek OMI, Robert Wawrzeniecki OMI i dr. Sebastian Wiśniewski OMI), Biblia – ks. prał. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych – trzecia środa miesiąca oraz Tradycja – ks. prof. dr. hab. Józef Naumowicz – czwarta środa miesiąca.

Spotkania będą się odbywały online na platformie MS Teams. Zgłoszenia trzeba kierować na adres: instytut@ipjp2.pl. Instrukcja logowania wraz z linkiem do logowania zostanie przesłana w odpowiedzi na otrzymane zgłoszenie. W razie problemów i wątpliwości można kontaktować się od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00 pod nr. tel. 22 2131190, wew. 101 lub tel. kom. 728917519.

Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie chce ponadto stworzyć następny projekt formacyjny, do którego mogłoby dojść po wakacjach.

2022-01-31 20:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolumbia: jutro w Medellinie odbędzie się beatyfikacja m. Marii Bereniki Duque

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

Kolumbia

Wikipedia/ autor: www.hippopx.com na licencji Creative Commons

Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Medellínie

Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Medellínie

W sobotę 29 października w katedrze metropolitalnej pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi w Medellín w środkowej Kolumbii zostanie beatyfikowana Maria Berenika Duque Henckerty. Uroczystości będzie przewodniczył prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Nowa błogosławiona była ona założycielką Zgromadzenia Małych Sióstr Zwiastowania, zmarła w 1993 w wieku prawie 95 lat, przy czym ostatnich 14 lat spędziła przykuta do łóżka.

Urodziła się jak Ana Julia 14 sierpnia 1898 w mieście Salamina w departamencie Caldas w środkowej Kolumbii jako najstarsze z 19 dzieci Antonio José Duque Botero i Anny Berenice Heckner (pochodzenia niemieckiego). Cała rodzina była bardzo pobożna: jej brat Elías został księdzem a jej trzy siostry: María, Lucila i Tulia zakonnicami. W tej atmosferze ona sama wcześnie odkryła w sobie powołanie zakonne, co wywołało sprzeciw jej rodziców, którzy chcieli, aby ich najstarsza córka wyszła za mąż. Ona jednak miała inne plany i w listopadzie 1917 wstąpiła do klasztoru dominikanek od Ofiarowania Pańskiego w Bogocie, w którym 21 listopada 1919 złożyła śluby wieczyste, przyjmując imiona Maria Berenika (Berenice).

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

2023-02-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję