Reklama

Świat

Chorzy na trąd apelują do papieża

[ TEMATY ]

apel

chorzy

Franciszek

Kazimierz Szałata

Przed przypadającym 26 stycznia Światowym Dniem Trędowatych przedstawiciele osób dotkniętych tą chorobą zaapelowali do papieża Franciszka o to, by Kościół katolicki pomógł im zwalczać dyskryminację trędowatych, motywowaną ich chorobą.

Jeszcze w grudniu ub.r. wysłali oni list do papieża, który nazwał trądem karierowiczostwo w Kościele i stwierdził, że „dwór jest trądem papiestwa”. Yohei Sasakawa, ambasador dobrej woli Światowej Organizacji Zdrowia ds. eliminacji trądu oraz przedstawiciele organizacji skupiających ludzi dotkniętych tą chorobą z Brazylii, Etiopii, Ghany, Indii, Indonezji, Japonii, Kolumbii, Korei Południowej i USA wskazali, że używanie przez papieża nazwy „trąd” jako metafory czegoś negatywnego lub skorumpowanego przyczynia się do „utrwalenia stereotypów” związanych z tą chorobą.

Co roku na świecie na trąd, znany też jako choroba Hansena, choruje 230 tys. kolejnych osób. Choć jest to choroba uleczalna, to ludzie nią dotknięci bywają nadal dyskryminowani i marginalizowana w wielu częściach świata. W 2010 r. ONZ przyjęła rezolucję ws. eliminacji dyskryminacji osób chorych na trąd i ich rodzin. Dołączone do niej Zasady i Wskazówki wzywają do nieużywania poniżającej terminologii, przedstawiania trędowatych w sposób godny i wskazują na rolę, jaką mogą odegrać w tym dziele przywódcy religijni przez swe nauczanie.

Sygnatariusze grudniowego listu oczekują od papieża, że w związku ze Światowym Dniem Trędowatych Kościół katolicki wezwie do położenia kresu stygmatyzacji i dyskryminacji osób dotkniętych tą chorobą, w tym także używania dyskryminującego ich języka. - Wszyscy jesteśmy gotowi połączyć siły z Waszą Świątobliwością w walce z etykietkami, które utrwalają piętno [ciążące na trędowatych - KAI] - napisali do Franciszka przedstawiciele trędowatych.

2014-01-24 19:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zadzwonił do włoskiej telewizji: jestem blisko ofiar pandemii

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jestem blisko ofiar pandemii – zapewnił papież Franciszek, który zadzwonił do nadanego na żywo programu włoskiej telewizji RAI „A sua immagine” (Na jego obraz).

- Dziś myślę o ukrzyżowanym Panu i o tylu historiach ukrzyżowanych [ludzi] w ciągu dziejów, o tych dzisiejszych, [w czasie] tej pandemii: lekarzach, pielęgniarzach, pielęgniarkach, siostrach [zakonnych], kapłanach, którzy zmarli na froncie, jak żołnierze, którzy oddali swe życie z miłości, wytrwałych jak Maryja pod krzyżami swoimi, swoich wspólnot, w szpitalach, opiekując się chorymi. Również dzisiaj są ukrzyżowani i ukrzyżowane, umierający z miłości – mówił papież.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję