Reklama

Kościół

Łódź: czołowi przedstawiciele Kościołów spotkają się, by budować mosty jedności

W dniach 10-12 lutego czołowi przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich spotkają się w Łodzi na konferencji „Już czas. Napiszmy historię razem”, aby razem modlić się, stawać w uniżeniu przez Bogiem i sobą nawzajem oraz budować mosty jedności.

[ TEMATY ]

jedność

Archidiecezja Łodzka

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie odbywać się będzie pod honorowym patronatem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Polskiego Forum Chrześcijańskiego, a także międzynarodowej organizacji służącej dziełu jedności chrześcijan – United in Christ.

Konferencja odbędzie się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. Wezmą w niej udział przedstawiciele i liderzy ze wspólnot chrześcijańskich z całej Polski. Wśród nich znajdą się przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i grekokatolickiego, polskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego, baptystycznego, zielonoświątkowego, wspólnot ewangelicznych, lokalnych wspólnot domowych, YWAM, nowych wspólnot charyzmatycznych, a także reprezentanci ruchu żydów mesjanistycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wydarzenie odbywać się będzie pod honorowym patronatem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Polskiego Forum Chrześcijańskiego, a także międzynarodowej organizacji służącej dziełu jedności chrześcijan – United in Christ.

Podziel się cytatem

W spotkaniu weźmie udział delegat Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan – ks. Juan Usma Gomez, który w ramach Rady pełni funkcję dyrektora Sekcji Zachodu, a także kilkunastu zagranicznych gości różnych tradycji chrześcijańskich, którzy do naszego kraju przylecą ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Szkocji, Francji, Belgii, Szwecji, Czech, Niemiec i Włoch.

Uczestników wydarzenia – biskupów, prezbiterów, diakonów, pastorów, liderów wspólnot, liderów służb, animatorów i innych osób będących w służbie przewodzenia różnym rzeczywistościom Kościoła ­– gromadzi świadomość grzechów i ran zadanych przez ich własne społeczności Ciału Chrystusa, które stały się przyczyną funkcjonujących w Kościele uprzedzeń, stereotypów i wzmacnianych pomiędzy nimi separacji.

Konferencja „Już czas. Napiszmy historię razem” będzie próbą spotkania podejmowanego na przestrzeni trzech kolejnych dni – w duchu braterstwa i wzajemnego szacunku. Każdego poranka katolicy zgromadzą się na wspólnej Eucharystii w archikatedrze łódzkiej. Z kolei ewangeliczni chrześcijanie będą rozpoczynać dzień nabożeństwem organizowanym zgodnie z ich własną tradycją.

Reklama

Hasłem przewodnim wydarzenia są słowa Pana Jezusa z Ewangelii św. Jana, w których prosił On Ojca za swoich uczniów: „Aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał” (17, 21).

Podziel się cytatem

– Z ludzkiej perspektywy nasza jedność jest niemożliwa. Jesteśmy tak różni, w niektórych kwestiach wręcz dalecy sobie nawzajem. Ale Jezus o tę jedność swoich uczniów się modlił, dodając że musi być ona tak silna, tak wyraźna, aby świat uwierzył – mówi Karol Sobczyk reprezentujący Krajową Służbę Komunii CHARIS i Chrześcijańską Fundację Głos na Pustyni, współorganizatorów wydarzenia. - Jeśli świat jest dziś daleko od Boga, to oznacza że to my – Jego uczniowie, potrzebujemy nawrócenia. Musimy powrócić do Jego planu. Powrócić do Jego woli, w której chciał widzieć nas razem. Różnych, różnorodnych, ale połączonych jednym Duchem - dodaje Sobczyk.

Przygotowania do konferencji trwały prawie 2,5 roku. Poprzedziło je wiele spotkań i konsultacji, podejmowanych pomiędzy liderami reprezentującymi różne tradycje chrześcijańskie.

– Murem, który nas dzieli, nie są nasze różnice. Największym problemem, który dzieli chrześcijan jest wrogość. To dla zburzenia wrogości pomiędzy nami umarł Chrystus – wskazuje abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który podczas spotkania będzie pełnił funkcję gospodarza. W spotkaniu swój udział zapowiedziało m. in. kilku katolickich biskupów, w tym Prymas Polski, abp Wojciech Polak, a także zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Polsce i aktualny Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Andrzej Malicki.

Reklama

Podczas wydarzenia, odbywającego się z uwagi na ogłoszony stan epidemii w ograniczonej liczebnie grupie wcześniej zgłoszonych uczestników i w obowiązującym reżimie sanitarnym, chrześcijańscy przywódcy będą mieli okazję do stanięcia we wspólnej modlitwie, wyznania grzechów popełnionych przeciw jedności, a także wzajemnej inspiracji dzięki świadectwom i wykładom zaproszonych gości.

Konferencja ma stać się dla wszystkich czasem refleksji nad słowami Ewangelii, możliwością do tego by wśród zgromadzonych liderów rozpoznać swoich braci, inspiracją dla wznoszenia nowych mostów relacji między uczniami Chrystusa oraz wezwaniem do urzeczywistniania Jego marzenia, który modląc się do Ojca, prosił: „aby byli jedno” (J 17, 21).

Reklama

Organizatorami spotkania są: Archidiecezja Łódzka, Krajowa Służba Komunii (CHARIS) w Polsce oraz Chrześcijańska Fundacja Głos na Pustyni.

Podziel się cytatem

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Polskie Forum Chrześcijańskie oraz United in Christ.

Partnerzy wydarzenia: Fundacja Służąc Życiu, Wspólnota Chemin Neuf, Stowarzyszenie Muza Dei, Media Visage.

2022-02-07 17:09

Oceń: +3 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Archikatedrze Łódzkiej

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Archidiecezja Łodzka

ks. Paweł Kłys

Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się znakiem krzyża, który daje początek niezwykłej Liturgii. Potrwa ona cały Wielki Piątek, Wielką Sobotę, a w Niedzielę Wielkanocną zakończy się błogosławieństwem. Podczas tej Mszy Świętej, po hymnie „Chwała na wysokości Bogu”, milkną dzwony aż do Liturgii Wigilii Paschalnej. W łódzkiej katedrze wieczornej liturgii upamiętniającej ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

Podczas homilii metropolita łódzki odwołał się do liturgii słowa o ustanowieniu Eucharystii. Powiedział o najwcześniejszym i najpóźniejszym tekście opisującym to wydarzenie. - Można by powiedzieć tak, że u świętego Pawła i w Ewangeliach synoptycznych mamy zapisane, co Jezus powiedział, ustanawiając Eucharystię, a u świętego Jana mamy napisane w jakim Duchu to czynił, z jaką wewnętrzną postawą - powiedział abp Ryś.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: miłujmy tak, jak miłuje nas Bóg

2025-07-27 12:21

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican News

Dziś liturgia zachęca nas, abyśmy w modlitwie i miłości czuli się miłowani i miłowali, tak jak Bóg nas miłuje - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Nawiązując do czytanego w XVII niedzielę zwykłą roku C fragmentu Ewangelii (Łk 11, 1-13) papież zaznaczył, iż słowa modlitwy „Ojcze nasz” przypominają nam, że jesteśmy miłowanymi dziećmi poznającymi wspaniałość miłości Boga. Komentując następnie słowa o człowieku wstającym w nocy, by pomóc swemu przyjacielowi ugościć niespodziewanego przybysza, Leon XIV podkreślił, że Bóg zawsze nas wysłuchuje, gdy się do Niego modlimy. Zachęcił do wytrwałości w modlitwie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję