Reklama

Polska

Jasna Góra: modlitwy o pokój na Ukrainie

Papież Franciszek wzywa do dalszej modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. Jasnogórska Matko Kościoła, Królowo Pokoju módl się za nami! - z tym wołaniem także na Jasnej Górze zanoszone jest błaganie o zaprzestanie zaostrzającego się konfliktu. Wyrazem solidarności paulinów i jasnogórskich pielgrzymów są odprawiane, już od dłuższego czasu, codzienne Msze św. z suplikacjami w Kaplicy Matki Bożej o godz. 15.30.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ukraina

modlitwa o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Jasnogórska modlitwa o pokój dla świata odmawiana jest też w każdą sobotę o godz. 20.00 w Kaplicy. Tajemnice różańcowe przedzielane są śpiewami Akatystu, starożytnego hymnu ku czci Matki Bożej. Modlitwa jest połączeniem wielkich rodzin chrześcijańskich: katolickiej i wschodniej.

- Modlitwa w intencjach pokoju na świecie jest wezwaniem stale aktualnym, które powinniśmy podejmować na co dzień np. w naszych parafiach i wspólnotach. Pokój powinien najpierw narodzić się w ludzkim sercu - zauważył o. Wojciech Dec, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. - Pokój nie jest tylko brakiem wojny i kwestią politycznych układów, jest przede wszystkim darem Bożym. W wymiarze państwowym, światowym i globalnym ostatecznie bierze początek w ludzkim sercu - przypomniał paulin.

Jak dodał zakonnik, modląc się o dar pokoju nie możemy zapomnieć, żeby każdy prosił o niego, najpierw dla siebie, bo kiedy w sercu każdego z nas będzie pokój to również będzie w rodzinie, wspólnocie, mieście i na świecie.

Na konieczność błagania o pokój zwracają też uwagę przybywający na Jasną Górę biskupi. Biskup pomocniczy warszawsko-praski Jacek Grzybowski, który niedawno modlił się z samorządowcami swego regionu, podkreślał, że to jest bardzo ważne, żebyśmy nie ustawali w błaganiach o pokój dla całego regionu środkowo-wschodniej Europy i świata. - Można powiedzieć, że jest to bardzo uniwersalna intencja, którą wszyscy podejmujemy, zwłaszcza teraz – powiedział.

Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi zauważają, że każdy może „budować pokój” poprzez uczestnictwo we Mszy św. czy indywidualną modlitwę.

- Żyjemy w trudnych czasach, dlatego szczególnie powinniśmy się modlić o pokój na Ukrainie i na całym świecie. Uważam, że ludzie najpierw powinni się nawrócić i kochać Pana Boga, przecież jakby się Rosja nawróciła to zapanował by pokój - zauważyła pani Halina ze Świdnicy.

Reklama

Z Zakopanego przyjechał pan Jan, który zaznaczył, że pielgrzymuje do Matki Bożej, żeby prosić o jedność i dobre decyzje, również w naszej Ojczyźnie. - Ufam, że Pani Jasnogórska wysłucha nas, trwamy w nieustającej modlitwie - powiedział pielgrzym.

Paulini modlitwą otaczają także swych współbraci posługujących na Ukrainie. W najtrudniejszej sytuacji, bo od lat na linii frontu, znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu w obwodzie donieckim.

- To też jest czas niepokoju o naszych współbraci w Mariupolu. Tam te walki od lat trwają, dla ludzi tam żyjących, dla naszych współbraci każdy dzień jest niewiadomą. Ich codzienna posługa trwa. Z wielką troską patrzymy na nich, ale i podziwem dla ich odwagi, bo kapłańską posługę pełnią z narażeniem życia; idąc także do żołnierzy na linię walk - powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

Ojciec Święty, podczas ostatniej audiencji zwracając się do Polaków, powiedział: „W chwilach trudności zawierzmy wszytko dobremu Bogu, módlmy się za Ukrainę!. Apel ten ponowił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosząc, by nie tylko modlić się, ale również podejmować post w intencji naszego sąsiada na wschodzie.

2022-02-12 13:42

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krym: uprowadzono duchownego

[ TEMATY ]

Kościół

Ukraina

http://svdh.dp.ua/

W Sewastopolu uzbrojeni mężczyźni uprowadzili dziś proboszcza parafii greckokatolickiej i kapelana Ukraińskich Sił Zbrojnych, ks. Mikołaja Kwicza. Poinformował o tym kierownik centrum duszpasterstwa wojskowego we Lwowie, ks. Stefan Sus.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję