Reklama

Polska

Rycerze Kolumba w całej Polsce przeprowadzili akcję „Rycerska Paczka”

W okresie Bożonarodzeniowym i na początku 2022 roku Rycerze Kolumba przeprowadzili akcję „Rycerska Paczka” w kilkudziesięciu parafiach w całej Polsce. Zebrano kilkaset paczek z darami dla potrzebujących we współpracy z takimi inicjatywami jak m.in. „Szlachetna Paczka” czy „Paczuszka dla Maluszka”. Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

akcja

„Rycerska Paczka”

Rycerze Kolumba

Miłosierdzie jest jedną z czterech Zasad Rycerzy Kolumba, realizującą się szczególnie w obszernej działalności charytatywnej tej organizacji. „Nasi rodacy, parafianie z miejscowości, w których działają Rycerze Kolumba, ochoczo włączyli się w pomoc, zaś Rycerze byli swoistymi koordynatorami tych dzieł. Dzięki temu dary trafiły do tych, którym były w szczególny sposób potrzebne” – powiedział w rozmowie z KAI Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

„Jako Delegata Stanowego bardzo cieszy mnie również fakt, że Rycerze tak licznie włączyli się w akcje «Paczuszka dla Maluszka». Pomogli samotnym matkom, przekazując pieluszki oraz środki czystości zarówno bezpośrednio do nich, jak i do placówek, które wspierają je w tych trudnych dla nich czasach” – dodał.

W ramach tegorocznej edycji inicjatywy „Rycerska Paczka” Rycerze zebrali żywność, artykuły chemiczne, sprzęty domowe oraz inne produkty dla dzieci, samotnych matek, potrzebujących rodzin, domów pomocy społecznej, hospicjów czy innych placówek, organizując różnego rodzaju zbiórki na terenie swoich parafii i miejscowości. Najwięcej darów zostało przygotowanych pod egidą ogólnopolskiej akcji Fundacji Małych Stópek – „Paczuszka dla Maluszka”.

Działania pomocowe Rycerzy zostały przeprowadzone w kilkudziesięciu parafiach w całej Polsce. Rycerze Kolumba z Sieradza zorganizowali zbiórkę potrzebnych dzieciom produktów na terenie 5 parafii, przekazując jej owoce do Domu Pomocy Społecznej ss. Urszulanek w Sieradzu. Z kolei w Gdańsku podczas Dnia Formacji 11 grudnia oraz kolejnego dnia w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w ramach „Paczuszki” zebrano dary, które zostały przekazane do Domu Samotnej Matki przy kościele w Gdańsku Matemblewie. W Krakowie Rycerze działający przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach przeprowadzili zbiórkę w 7 punktach – zebrane przez nich dary wspomogły krakowskie hospicja dziecięce.

Reklama

Z kolei Rycerze z Dąbrowy Górniczej już kolejny rok z rzędu zorganizowali „Szlachetną Paczkę”, przygotowując potrzebne rzeczy i świąteczne podarunki dla pięciu rodzin. Z kolei członkowie rycerskiej wspólnoty z Gilowic przeprowadzili natomiast trwającą dwa tygodnie zbiórkę żywności, od 6 do 19 grudnia gromadząc w sumie produkty na 66 paczek, które zostały przekazane do potrzebujących z tej miejscowości oraz Domu Pomocy Społecznej w Żywcu.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.

W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

2022-02-18 19:16

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie święto Rycerzy Kolumba w Częstochowie

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tomasz Adamski

85 Rycerzy Kolumba z całej Polski przybyło do Częstochowy, by uczestniczyć w Ceremonii Stopnia Patriotycznego - najważniejszego wydarzenia formacyjnego i wspólnotowego Rycerzy.

"Bycie Rycerzem Kolumba to test na upór i niepodleganie modom i trendom, choćby wszyscy uważali, że nie potrzebujemy nauki katolickiej. Bo mody przemijają i pozostaje to, co najważniejsze: prawdziwe człowieczeństwo" - mówił w swojej homilii arcybiskup Wacław Depo, Kapelan Stanowy Rycerzy w Polsce. Msza święta pod przewodnictwem duszpasterza organizacji w naszym kraju poprzedzała główną ceremonię, podczas której 85 członków tego katolickiego stowarzyszenia przyjęło czwartą, najwyższą formę zaangażowania i zobowiązania na rzecz wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - na Francję Polska w podobnym składzie co na Meksyk

2022-12-04 14:51

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Polska w meczu z Francją w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze wystąpi niemal w takim samym składzie, co w fazie grupowej z Meksykiem. Jedyną zmianą jest obecność Przemysława Frankowskiego w miejsce Nicoli Zalewskiego. Początek spotkania o godzinie 16.00.

Robert Lewandowski wystąpi po raz 138. w reprezentacji, a po raz 103. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka będzie to 98. mecz w kadrze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję