Reklama

Aspekty

Amerykańscy żołnierze uczą angielskiego w sali parafialnej

Od początku lutego Amerykańscy żołnierze, stacjonujący w jednostce wojskowej w Skwierzynie prowadzą konwersatorium z języka angielskiego w sali parafialnej przy sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. Kustoszem sanktuarium powstałego osiem miesięcy temu jest ks. Kazimierz Małżeński CM.

Nowe sanktuarium dedykowane przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom ustanowił 22 maja ub. roku ordynariusz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Ks. Kazimierz Małżeński w rozmowie z KAI powiedział, że pomysł edukacyjny zrodził się podczas spotkań z żołnierzami oraz ich kapelanem ks. kpt. Marcinem Novitzkym – Amerykaninem polskiego pochodzenia.

Do tej pory z zajęć prowadzonych w grupach: początkującej i zaawansowanej korzysta prawie 30 osób. Cotygodniowe lekcje, na które przychodzi trzech lub czterech żołnierzy polegają na aktywnej rozmowie i eliminowaniu błędów, uczestnicy nie używają ani książek ani zeszytów.

Ks. Marcin Novitzky pochodzi z amerykańskiej diecezji w stanie Massachusetts, obecnie należy do diecezji militarnej znajdującej się w Kansas.

W rozmowie z KAI wyjaśnił, że stopień wojskowy kapitana uzyskał w szkole oficerskiej po wyświęceniu i sześcioletniej pracy kapłańskiej. – Następnie biskup pozwolił mi iść do szkoły wojskowej, która trwała 3 i pół miesiąca, po jej ukończeniu poszedłem do pracy w pierwszym batalionie. W Polsce będę ok. 9 miesięcy, bo na taki czas żołnierze przyjeżdżają a potem następuje wymiana.

Codzienne Msze św. ks. Novitzky odprawia w kaplicy w jednostce wojskowej, tam także mogą uczestniczyć żołnierze. Wg informacji kapelana w kilkusetosobowym batalionie jest ok. 60. żołnierzy katolików, większość stanowią protestanci. Do batalionu przypisany jest tylko jeden duchowny. Ks. Novitzky pracuje ze wszystkimi żołnierzami. – Mogę udzielać sakramentów tylko katolikom, jeśli któryś z żołnierzy potrzebuje protestanckiego kapelana wtedy przyjeżdża duchowny z innego batalionu – powiedział ks. Novitzky.

Kustosz ks. Kazimierz Małżeński dodał, że żołnierze czasem zgłaszają chęć uczestniczenia w modlitwie w kościele, wówczas odbywa się Msza św. polsko – angielska, z udziałem ich kapelana.

Reklama

Pierwsi amerykańscy żołnierze przyjechali do Skwierzyny na początku stycznia 2017 r. W dziesięciotysięcznym miasteczku stacjonuje kilkuset żołnierzy amerykańskich specjalistów od logistyki i zaopatrzenia.

Obraz Matki Bożej Klewańskiej pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII w. Klewanianie byli przekonani, że opiece Maryi zawdzięczają ocalenie z rzezi wołyńskiej. Gdy 17 maja 1945 r. opuścili rodzinne domy i udali się na Ziemie Odzyskane, zabrali ze sobą obraz Matki Bożej. Do Skwierzyny dotarli 6 czerwca 1945 r. Początkowo obraz był ukrywany na plebanii. W 1950 r. umieszczony został w kaplicy pod chórem skwierzyńskiego kościoła. Po 18 latach przeniesiono go do ołtarza głównego.

2022-02-18 19:44

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki odpust rokitniański

[ TEMATY ]

odpust

Rokitno

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Archiwum Aspektów

Bazylika w Rokitnie

Bazylika w Rokitnie

Już od poniedziałku 14 czerwca rozpoczną się obchody Wielkiego Odpustu ku czci NMP z Rokitna. Przez cały tydzień trwać będą pielgrzymki stanowe. NMP z Rokitna jest główną patronką diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Liturgiczna uroczystość NMP z Rokitna przypada 18 czerwca. Tego dnia w 1989 roku prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności 120 tysięcy pielgrzymów ukoronował wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej koronami papieskimi. Dawniej uroczystość NMP z Rokitna obchodzona była 15 sierpnia. Od 2017 roku dniem jej liturgicznego święta jest rocznica koronacji.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję