Reklama

Program XX ŚDM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii, jak wcześniejsze spotkania w Paryżu, Rzymie czy Toronto, poprzedzony będzie dość istotnym etapem przygotowawczym w diecezjach niemieckich. Rejestrujące się grupy będą miały możliwość wskazania konkretnych diecezji niemieckich, w których chciałyby przygotować się do tego wydarzenia. Program na dni w diecezjach przygotowują diecezje zapraszające. Jeden z tych dni, 12 sierpnia, zgodnie z ogólnymi założeniami, przeżywany będzie przez wszystkich jako Dzień Społecznego Zaangażowania.
Również program centralnych obchodów XX ŚDM w Kolonii zbudowany został na wypróbowanej już strukturze poprzednich spotkań: poniedziałek - przyjazd; wtorek - oficjalne otwarcie; środa, czwartek i piątek - triduum katechetyczne, sobota i niedziela - czuwanie i Msza św. z Ojcem Świętym. Tradycyjnymi elementami będą również, trwające przez cały tydzień liczne propozycje Festiwalu Młodych, celebracja sakramentu pojednania oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

11 sierpnia - czwartek
Przyjazd do wybranej diecezji niemieckiej

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

12 sierpnia - piątek
Dzień Społecznego Zaangażowania - udział w projektach

13-14 sierpnia - sobota i niedziela
Program przygotowany przez poszczególne diecezje

15 sierpnia - poniedziałek
Przyjazd grup do Kolonii, zakwaterowanie
20.00-22.00 - nabożeństwa maryjne w parafiach

16 sierpnia - wtorek
od 7.30 - Modlitwa poranna w parafiach
10.00-16.00 - Spotkania integracyjne, zwiedzanie miasta
15.00-16.30 - Przygotowanie modlitewno-muzyczne
17.00-19.00 - Ceremonia otwarcia XX ŚDM (Kolonia, Bonn, Düsseldorf)
19.00-22.00 - Welcome! Festival - Festiwal Młodych (Kolonia, Bonn, Düsseldorf)

17 sierpnia - środa
od 7.30 - Modlitwa poranna w parafiach
od 9.00 - Sakrament pojednania, przygotowanie spotkania
10.00 - Katechezy w grupach językowych
12.00 - Msza św. w grupach językowych
14.00-18.00 - Sakrament pojednania
14.00-17.00 - Piknik muzyczny (Kolonia, Bonn, Düsseldorf)
14.00-22.00 - Festiwal Młodych (Kolonia, Bonn, Düsseldorf)
wieczorem - w ramach Festiwalu Młodych - spotkanie ekumeniczne

Reklama

18 sierpnia - czwartek
od 7.30 - Modlitwa poranna w parafiach
od 9.00 - Sakrament pojednania, przygotowanie spotkania
10.00 - Katechezy w grupach językowych
12.00 - Msza św. w grupach językowych
po południu - Przygotowanie modlitewno-muzyczne
16.00-18.30 - Ceremonia powitania Ojca Świętego
19.00-22.00 - Internationales Festival (Kolonia)

19 sierpnia - piątek
od 7.30 - Modlitwa poranna w parafiach
od 9.00 - Sakrament pojednania, przygotowanie spotkania
10.00 - Katechezy w grupach językowych
12.00 - Msza św. w grupach językowych
14.00-18.00 - Festiwal Młodych (Kolonia)
14.00-18.00 - Sakrament pojednania
19.30 - Droga Krzyżowa

20 sierpnia - sobota
7.30 - Msza św. (statio) i pożegnanie w parafiach
- Pielgrzymka na miejsce czuwania
11.00 - Wejście na plac czuwania z Ojcem Świętym
od 12.00 - Sakrament pojednania; po południu - przygotowanie modlitewno-muzyczne
18.30 - Czuwanie modlitewne z Ojcem Świętym, nocleg na placu czuwania
- Możliwość adoracji i sakramentu pojednania

21 sierpnia - niedziela
7.00 - Jutrznia
10.00-12.30 - Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego
do 18.00 - Koncerty muzyczne na placu czuwania

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

[ TEMATY ]

wystawa

Rzym

krucyfiks

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

W ramach obchodów Roku Świętego 2000, 12 marca obchodzony był Dzień Przebaczenia. Na tę okazję Jan Paweł II kazał umieścić w Bazylice Watykańskiej słynny krucyfiks z kościoła św. Marcelego. Miliony telewidzów na całym świecie oglądały Papieża obejmującego ukrzyżowanego Chrystusa - ten papieski gest stał się jednym z symboli pontyfikatu Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję