Reklama

Polska

Abp Jędraszewski: Módlmy się o odwagę dla Ukraińców, by zawsze na pierwszym miejscu stawiali wartości duchowe

Wartość wolności, wartość braterstwa narodów i wierność Chrystusowi do końca, temu Chrystusowi, który uczy nas, co znaczy być wolnym człowiekiem i mieć nadzieję na szczęśliwość wieczną – mówił abp Marek Jędraszewski zachęcając do modlitwy o odwagę dla Ukraińców, by zawsze na pierwszym miejscu stawiali wartości duchowe. Metropolita krakowski w katedrze na Wawelu przewodniczył Mszy św. w intencji pokoju na Ukrainie.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

inwazja na Ukrainę

flickr.com/archidiecezjakrakow

Na początku Mszy św. arcybiskup przypomniał, że Chrystus, który przyszedł po zmartwychwstaniu do Wieczernika powitał Apostołów słowami: pokój wam. – Największy dar Chrystusa, który przyniósł nam – pokój. Pokój z Bogiem i pokój, którym mamy żyć ze sobą nawzajem – mówił. Metropolita krakowski wezwał uczestników liturgii na Wawelu do przeproszenia za grzechy i zaniedbania pokoju w swoich sercach i relacjach międzyludzkich.

W czasie homilii metropolita przywoływał słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w czasie pielgrzymki na Ukrainę sprzed 21 lat. Ojciec Święty apelował m.in. do „ludzi polityki”, aby nie zapominali surowej lekcji historii XX wieku, gdy reżimy totalitarne zniszczyły całe pokolenia. „Waszym zadaniem jest służba narodowi, zapewnienie wszystkim pokoju i równości praw” – mówił wówczas Jan Paweł II.

Arcybiskup przywołał także słowa Władimira Putina z 21 lutego, który mówił, że Ukrainę jako państwo stworzył komunizm w czasach Lenina i nie ma ona prawa do samodzielnego bytu. Metropolita zwrócił uwagę, że chęć wstąpienia Ukrainy do NATO jest dla Putina tylko pretekstem, bo w rzeczywistości chce on zrealizować swój wielki zamysł „zauroczenia panslawizmem, przekonanie o mesjanistycznej roli Rosji w historii i wyższości narodu rosyjskiego nad resztą dekadenckiej Europy”.

Arcybiskup zaznaczył, że kluczem do zrozumienia duszy Putina nie są Marks i Lenin, ale Dostojewski. Przytoczył kilka cytatów pisarza przywoływanych przez prezydenta Rosji: „Wierzę w Rosję, wierzę w jej prawosławie… Wierzę, że dzięki niej zrealizują się wielkie wydarzenia”, „Rosja ma misję uniwersalną, obejmującą pacyfikację Azji i ekspansję”, „Głównym błędem rosyjskiej polityki jest to, że jej cele są umiarkowane”. – Stąd rozumienie Rosji jako „narodu wybranego”. Kolejny mesjanizm, który brutalnie wraca na arenę współczesnych dziejów. W imię tego mesjanizmu trzeba podbić inne narody i stworzyć mesjański „rosyjski mir” – mówił metropolita krakowski podkreślając równocześnie cyniczną grę Władymira Putina, który często przedstawia się jako obrońca chrześcijaństwa w dekadenckiej Europie. – Broniąc chrześcijaństwa i jego wartości jawi się jako zbawca dla Europy, która od chrześcijaństwa się odwraca – dodawał arcybiskup i przypomniał modlitwę Ojca Świętego Franciszka w czasie „Anioł Pański” z ostatniej niedzieli, gdy papież mówił „Jakże jest smutne to, kiedy osoby i narody, które są dumne z tego, że są chrześcijańskie, widzą innych jako wrogów i zamierzają wywoływać wojny! To jest bardzo smutne”.

Reklama

Arcybiskup przywołał też słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Tbilisi z 12 sierpnia 2008 r.: „Dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę…”. Metropolita zauważył, że do agresji Rosji na Ukrainę doszło już w 2014 r. – Widzimy jak to zło się rozszerza. Coraz bardziej brutalnie, aż po to, co wydarzyło się zaledwie w ostatnich dniach – mówił abp Marek Jędraszewski zwracając uwagę na komentarze, w których pojawiają się słowa o trzeciej wojnie światowej. W tym kontekście podkreślił konieczność modlitwy o pokój dla Ukrainy, dla tej części Europy i dla świata.

Przypominając postać wspominanego dziś w liturgii św. Polikarpa, który zginął męczeńską śmiercią, arcybiskup zaznaczył, że na męczeńskiej krwi buduje się Kościół, a także tożsamość narodów kochających wolność i zmagających się o nią mimo okrutnych czasem prześladowań. Metropolita zwrócił uwagę, że to prawda zarówno o polskim, jak i ukraińskim narodzie.

Kończąc homilię przywołał jeszcze słowa Jana Pawła II z Kijowa z 24 sierpnia 2001 r., gdy Ojciec Święty mówił: „Ucząc się od Chrystusa i biorąc za wzór świętych i męczenników tej ziemi, także i wy, drodzy bracia i siostry, miejcie odwagę stawiać zawsze na pierwszym miejscu wartości duchowe”. – A pośród nich wartość wolności, wartość braterstwa narodów, wierność Chrystusowi do końca, temu Chrystusowi, który uczy nas, co znaczy być wolnym człowiekiem i mieć nadzieję na szczęśliwość wieczną – mówił abp Marek Jędraszewski zachęcając do modlitwy o odwagę dla Ukraińców, by zawsze na pierwszym miejscu stawiali wartości duchowe.

Mszę św. koncelebrowali biskupi Jan Zając i Robert Chrząszcz, a wśród licznych kapłanów m.in. proboszcz parafii grecko-katolickiej w Krakowie. W liturgii wzięli udział także wojewoda małopolski i marszałek województwa małopolskiego, konsulowie generalni Ukrainy i USA, przewodniczący krakowskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

2022-02-23 19:41

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka mobilizacja

Niedziela lubelska 10/2022, str. III

[ TEMATY ]

pomoc humanitarna

inwazja na Ukrainę

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Z darami na Ukrainę pojechali m.in. ks. Krzysztof Orlicki z parafii Kiverce oraz klerycy obrządku greckokatolickiego

Z darami na Ukrainę pojechali m.in. ks. Krzysztof Orlicki z parafii Kiverce oraz klerycy obrządku greckokatolickiego

W obliczu wojny na Ukrainie każda pomoc jest na wagę złota.

Setki tysięcy uciekinierów z kraju dotkniętego niesprawiedliwą wojną zdanych jest na naszą pomoc. Życie kobiet i dzieci, w pośpiechu opuszczających domy przed terrorem rosyjskiego najeźdźcy, stanęło pod znakiem zapytania. W obliczu śmierci zaglądającej w oczy niewinnych ludzi nie można przejść obojętnie. Pomoc, świadczona na szeroką skalę przez polski rząd, organizacje pozarządowe, a nade wszystko wrażliwych na nieszczęście bliźniego Polaków, płynie szerokim strumieniem. Potrzeby są ogromne i trudno przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja za naszą wschodnią granicą. Nie można ustawać w niesieniu bezinteresownej pomocy, która jest świadectwem wiary i miłości.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana – nasz ideał

Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Rycerstwo Niepokalanej

Niepokalana

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Mój przyjaciel powtarza, że Kościół co rusz popełnia błędy. Nie powinien np. ogłosić dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. „Dogmat – tłumaczy – dotyczy mojego zbawienia, a ta maryjna prawda nie ma nic wspólnego ze mną. Wiąże się tylko ze zbawieniem Maryi”.
Przyjaciel nie zna nauki Kościoła. Nie wie, że zapatrzeć się w Niepokalane Poczęcie to odkryć siłę, która pcha ku niebu, że zapragnąć być jak Niepokalana to stanąć na drodze wypełnienia największej tęsknoty, która mieszka w ludzkim sercu. Nie wie, że ten dogmat jest potrzebny do zbawienia

Być czystym i niewinnym. Mieć oczy, które widzą dobro. Serce, które nie rozumie pokus. Być całym utkanym z myśli Boga i w swej duszy nosić Jego obraz... Każdy z nas tego pragnie.

CZYTAJ DALEJ

Ustroń: Caritas pomaga trzem rodzinom poszkodowanym w wyniku wybuchu gazu

2022-12-09 09:49

Adobe.Stock

Caritas bielsko-żywiecka kontynuuje pomoc dla poszkodowanych w wyniku tragedii, do której doszło 4 grudnia br. w Ustroniu-Polanie. W wyniku wybuchu gazu zginęło dwóch mężczyzn. Trzy rodziny straciły dach nad głową. Poszkodowani zamieszkali w mieszkaniach komunalnych i potrzebują podstawowych rzeczy do życia.

W spotkaniu burmistrza Ustronia Przemysława Korcza z rodzinami dotkniętymi katastrofą uczestniczył także dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Robert Kurpios, który przekazał poszkodowanym pierwszą pomoc w postaci produktów żywnościowych oraz odzież, środki higieniczne i artykuły chemiczne, o jakie poprosiły ofiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję