Reklama

Polska

Caritas Polska już pomaga i będzie pomagać uchodźcom z Ukrainy

Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi aktywnie włączą się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, przybywającym do Polski - podkreślił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Podczas briefingu po spotkaniu Rady Stałej KEP zapewnił, że na uchodźców czeka już kilkadziesiąt ośrodków Caritas na terenie Polski, będzie też świadczona im pomoc materialna, medyczna i psychologiczna.

[ TEMATY ]

Caritas Polska

pomoc dla Ukrainy

Caritas Polska

Ks. Iżycki podkreślił, że Caritas Polska jest w stałym kontakcie z rzymsko-katolicką Caritas Ukraina oraz Caritas Spes Kościoła greckokatolickiego w Ukrainie. Już przekazała im ok. 100 tys. zł. na najbardziej bieżące i pilne potrzeby. Jednocześnie Caritas Polska jako członek międzynarodowych struktur pomocowych Kościoła: Caritas Internationalis i Caritas Europa, inspirować będzie szybką pomoc tych struktur dla Ukrainy.

Na obecną chwilę, najbardziej zaangażowane są w pomoc uchodźcom z Ukrainy diecezjalne Caritas z diecezji przygranicznych: przemyskiej, lubelskiej, siedleckiej i zamojsko-lubaczowskiej. Po inwazji rosyjskiej w ciągu dwóch ostatnich dni – jak informuje ks. Iżycki – najwięcej uchodźców przybyło na tern archidiecezji przemyskiej, poprzez przejście graniczne w Medyce oraz pociągami ze Lwowa lub Kijowa do Przemyśla. Tam udzielana jest im pomoc doraźna, żywieniowa lub medyczna i kierowani są na razie do ośrodków Caritas w tej czy innych przygranicznych diecezjach.

Podkreślił, że już wczoraj zaczęły przybywać pociągi z Kijowa i ze Lwowa, a w pierwszym z nich przybyło tysiąc uchodźców. Zdecydowana większość z nich udaje się do swych krewnych bądź znajomych mieszkających w Polsce, ale inni oczekują pomocy w znalezieniu dachu nad głową oraz zaspokojeniu innych potrzeb.

Ks. Iżycki zapewnił, że Caritas Polska będzie świadczyć zarówno pomoc doraźną jak i długofalową. A chodzi tu o znalezienie poprzez Caritas Diecezjalne oraz także strukturę parafialna, miejsc pobytu czy pracy dla przybyłych, w dłuższym okresie. Temu tematowi było poświęcone dzisiejsze spotkanie dyrektorów Caritas ze wszystkich polskich diecezji oraz przełożonych konsult zakonów męskich jak i żeńskich. Wyjaśnił, że niezbędna w tym zakresie jest przede wszystkim pomoc ze strony państwa jak i samorządów, które dysponują odpowiednią infrastrukturą i środkami, a rola Caritas jest rolą pomocniczą. Dodał, że nie jest dziś w stanie podać konkretnych liczb, np. ilu uchodźcom pomoże Caritas, gdyż wszystko zależy od rozwoju sytuacji.

Reklama

Przy okazji zaapelował o szczodrość w zbiórkach na rzecz uchodźców jakie w najbliższą niedziele oraz w Środę Popielcową zostaną przeprowadzone przed wszystkimi świątyniami w Polsce.

Prowadzący spotkanie rzecznik Episkopatu ks. dr Leszek Gęsiak omówił treść Komunikatu Rady Stałej KEP, wydanego po dzisiejszym spotkaniu tego gremium. W Komunikacie napisano m.in. "Biskupi z całą mocą potępiają barbarzyńską decyzję prezydenta Rosji o rozpoczęciu działań militarnych przeciwko Ukrainie".

Biskupi zaapelowali też o "otwarcie dla sióstr i braci z Ukrainy naszych domów, hosteli, domów diecezjalnych, parafialnych, rekolekcyjnych i wszelkich miejsc, gdzie może być świadczona pomoc ludziom potrzebującym".

2022-02-25 20:31

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Goleniów z Chrystusem i z Ukrainą

Niedziela szczecińsko-kamieńska 17/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Paweł Palica

Lesja Szulc od 18 lat mieszka w Goleniowie

Lesja Szulc od 18 lat mieszka w Goleniowie

W mieście nad Iną miały miejsce trzy ważne wydarzenia, dla których wspólnym mianownikiem jest cierpienie.

Wielki Post to czas dany nam, chrześcijanom, po to, byśmy byli przy Chrystusie w drodze na Golgotę oraz śmierci na krzyżu i przygotowali się na Jego Zmartwychwstanie. W tym roku w ten czas wpisała się wojna na Ukrainie i niewyobrażalne cierpienie narodu ukraińskiego. Codziennie w polskich kościołach trwa modlitwa o pokój dla naszych wschodnich sąsiadów. Także w Goleniowie, w którym przebywa kilkutysięczna grupa Ukraińców.

CZYTAJ DALEJ

Klaryska s. Elżbieta Sander: Chrystus niczego nie zabiera

2023-02-02 13:53

[ TEMATY ]

klaryski

wikimapia.org

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej – mówi s. Elżbieta Sander OSC z krakowskiego klasztoru sióstr klarysek, wiceprzewodnicząca konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Życie za klauzurą wiąże się na pewno z wieloma ofiarami. Z czego najtrudniej zrezygnować, gdy podejmuje się drogę życia mniszego?

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Gotowe podjąć wyzwanie

2023-02-02 23:30

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

zakony

ks. Marek Korgul

święto Ofiarowania Pańskiego

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

ks. Mirosław Benedyk

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.

Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję